Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mitől lesz művelt valaki?

Mitől lesz művelt valaki?

Figyelt kérdés
Ha találkozol valakivel, miből állapítod meg, hogy mennyire művelt? Érdekel az egész téma, hogy mi is az a műveltség. Pl, ha valaki nem ismeri jól a történelmet vagy az irodalmat, az műveletlen?

2017. aug. 29. 17:54
 1/5 anonim ***** válasza:
Széleskörűen tájékozott , sok témához hozzá tud szólni.
2017. aug. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Viszonylag nagy lexikális tudás.
2017. aug. 29. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

- Hozzá tud szólni a világ dolgaihoz

- Igényes, megfelelő öltözet

- Jól ismeri az irodalmat, történelmet ÉS érdekli is őt

- Tudja, hogy mit mikor nem kéne csinálnia

De szerintem ez nagyon relatív dolog... Ha elmész egy alacsonyabb műveltségű csoporthoz, akkor nekik már az is művelt lesz, aki szokott könyvet olvasni.

2017. aug. 29. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Változatosan, szofisztikáltan fogalmaz, bármilyen témáról is legyen szó, bekapcsolódik a beszélgetésbe, van saját véleménye. Jártas különböző tevékenységekben, intelligens személy.
2017. aug. 29. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Egyrészt az amit az első mondott, másrészt nekem az is sokat számít, hogy értelmesen tudja kifejezni magát. Azaz írjon helyesen, beszéljen érthetően, választékos szóhasználattal.

Amúgy meg nem állapítom meg senkiről, hogy mennyire művelt, ez kicsit úgy hangzik mintha adnék mindenkinek egy pontszámot és rangsorolnám őket. Arról van inkább egy benyomásom néhány óra beszélgetés után, hogy valaki az én mércém szerint kiemelkedő, közepes, vagy gyenge ezen a téren. De ezek a benyomások lehetnek félrevezetőek. Tűnhet valaki nagyon műveltnek pár óra után, aztán kiderülhet róla, hogy igazából semmiről se tud sokat, és alapvetően nem egy túl értelmes ember. Meg az is lehet, hogy valakiről csak idővel derül ki, hogy mennyi mindenhez ért, mennyi értelmes gondolata van. Szóval nem szeretek senkit megítélni véglegesen ezen a téren. Meg amúgy is elég szubjektív az egész kérdés, mivel a műveltség teljes egészében nem mérhető objektíven. Számomra azok lesznek kiemelkedően műveltek, akik hasonló körökben is tájékozottak mint én (és többet tudnak mint én akár a közös körökben, akár azon kívül), akiknél hiányzik az a tudás ami számomra igazán fontos, azoknak kétszer olyan többet kell tudniuk mindenféle másról, hogy az én szememben kiemelkedően műveltek legyenek. Lehet nem fair, de nálam így van:D

Különféle műveltségek vannak, amiket nehéz összehasonlítani egymással, hogy melyik a jobb, vagy a "műveltebb" mondjuk az aki nagyon sok mindent tud az irodalomról, vagy az aki nagyon sok mindent tud zenéről? Nem lehet rá objektíven választ adni. Ezért is felesleges objektíven rangsorolni. Az sincs meghatározva konkrétan, hogy mi tartozik az alapműveltségbe, mindenkinek egy kicsit máshol van a határ. Objektíven senki se tudja eldönteni a másikról, hogy művelt-e vagy műveletlen, vagy műveltebb-e mint a másik. Csak szubjektíven, a saját értékrendünk és műveltségünk alapján tudjuk ezt megállapítani.

2017. aug. 29. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!