Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egy 14 éves már lehet döntés...

Egy 14 éves már lehet döntés képes?

Figyelt kérdés

2017. dec. 11. 01:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
51%

Jogilag korlátozottan cselekkvőképes, azaz bizonyos ügycsoportokban már tehet érvényes jognyilatkozatokat.


Én kb 14 éves koromtól gondolkodom úgymond teljes tudattal, a személyiségem fő profilja ekkora alakult ki.

2017. dec. 11. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszod! :)

Na és veled volt már, hogy olyat csináltál, amit megbántál?

2017. dec. 11. 01:41
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Igen, egy 14 éves kamasz már lehet döntés képes, ugyanakkor azt vettem észre, hogy sokan azt se tudják, hogy mi akarnak, aztán belemennek olyan dolgokba, amiket később nagy eséllyel megbánhatnak. Ilyen pl. a drog, a szex, a pia, stb.
2017. dec. 11. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
#3, Ezzel tökéletesen egyet kell, hogy értsek veled. Én pl. pont ezért nem tartom helyesnek azt, hogy itt magyarországon 14 év a beleegyezési korhatár. Mert hát attól még, hogy pl. egy lány testileg, szellemileg már érett, lelkileg még nem biztos, hogy az.
2017. dec. 11. 02:03
 5/15 anonim ***** válasza:
51%

Igen, ez érdekes téma.


Vannak olyan európai országok, ahol figyelembe veszik azt is, hogy mekkora a korkülönbség a két fél között. Ha nagy, az bizonyos esetekben szigorúbb büntetést von maga után, például Máltán és Cipruson.


EZt itt sem lenne rossz bevezetni, mert azért hatalmas különbség, hogy a 14-15 éves leányka egy gimis társával esik szerelembe, vagy egy vén 40-50 éves pedo kujonc hálózza be, ami undorító.


[link]

2017. dec. 11. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
54%
Élhet nemi életet, tehát valamilyen formában már rendelkezik a megdönthetőség eldöntésének felhatalmazásához.
2017. dec. 11. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
9%

Én 14 éves vagyok.

Én soha nem drogoznák mert tudom hogy veszélyes és könnyen függővé lehet válni.

Alkoholt fogyasztani is csak 18 éves koromban szeretnék de akkor is keveset.

Ha lenne egy fiú akit nagyon szeretek és le akar velem feküdni én akkor is várnák vele mert még túl korai.

2017. dec. 11. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Természetesen lehet. Sőt, bizonyos mértékben már a legtöbb ember 14 éves kora előtt is tud felelősségteljesen dönteni.

De ez nem azt jelenti, hogy mindenben jól, megfontoltan, minden eshetőséget mérlegelve, és bölcsen döntsön. Ami egyébként egy felnőttre sem feltétlenül igaz. Hány olyan ember van, aki érett felnőttként hoz olyan döntést, amit később megbán? Ha már látom, nagyban a szexre és a piára összpontosul a kérdés, ne mondd, hogy nem hallottál még olyan egyetemistáról, akit lazán bele lehetett vinni olyasmibe, amit mindennek mondható, csak felelősségteljes döntésnek nem. Nézd végig itt a felnőtt párkapcsolatok részt... de oké, ez az oldal - szerencsére - nem, reprezentatív minta, de akkor nézz körbe, hány házasság végződik rosszul? Ha nem is válással, de elhidegüléssel, különköltözéssel, vagy élethosszig tartó rossz viszonnyal? De ha nem csak a szexre és párkapcsolatra koncentrálunk: hány komoly felnőtt ember hozott rossz döntést például a svájci frank alapú hiteleket illetően?


Az, hogy meghúztak két határt, még semmit nem jelent az egyén komolyságát és felelősségtudatát illetően. Ez csak két hozzávetőleges határ, amit persze meg kellett húzni, hogy a jog mindenki számára egyenlő elbírálást biztosítson. Természetesen ezt a két korhatárt nem azért húzták meg, mert hogy onnantól már tutira jól dönt mindenki mindenben. Hanem azért, mert onnantól már elvárható, hogy felmérje (bizonyos) tettei súlyát, és annak tudatában cselekedjen, hogy ő ezért felelősséggel tartozik.


"Én pl. pont ezért nem tartom helyesnek azt, hogy itt magyarországon 14 év a beleegyezési korhatár. Mert hát attól még, hogy pl. egy lány testileg, szellemileg már érett, lelkileg még nem biztos, hogy az."

Az indoklással maximálisan egyetértek, de magával a véleményeddel egyáltalán nem.

Egyébként megjegyezném, hogy ez nem magyar sajátosság. A világ legtöbb országában (és nem csak az iszlám fundamentalista, gyerekeket 8 évesen férjhez adó területekre gondolok) 18 év alatt van a beleegyezési korhatár. Kb. egy tucatnyi ország van csak, ahol 18 év, vagy a fölötti ezen korhatár. A legtöbb helyen ez 14-16 év között van.

És hogy miért nem tartom én ezt bajnak? Egyszerű. Az, hogy valamit nem büntetnek, még nem jelenti azt, hogy feltétlenül csinálni is kell. Aki ép érzelmi nevelést kapott, az úgysem fogja 14 évesen az első jöttmentnek széttenni a lábát. De ha mondjuk úgy alakul, hogy mondjuk azzal, akivel már 3 éve sülve-főve együtt vannak, mégis megtörténik az első, nem biztos, hogy kriminalizálni kéne. Mint ahogy abban is biztos vagyok, hogy ha netán mégis megtörténik, hogy ha a 15 éves Rozika egy buliban félrészegen összefekszik a hasonló józansági mutatókkal rendelkező, 16 éves, fú, de jól kinéző Lacikával, egyikükből se lenne jobb felnőtt, ha ezek után mindkettőt "kóterba" tennék. (Mert ugye 14 éveskor már büntethető, tehát ha bűncselekmény lenne, akkor őket büntetnék.) Azt sem tudom a legkisebb mértékben sem helyesnek tartani, amikor pl. az USA-ban egy életre megbélyegeznek valakit, csak mert 18 évesen pettingelt a 17 éves barátnőjével. Van, amit nem börtönnel, meg az egész életének a tönkretételével kell (kéne) szankcionálni, és nem azért, mert feltétlenül helyes dologról van szó, hanem mert a társadalomra nem jelent veszélyt, és a büntetés egyáltalán nem éri el célját. Na, a szex pont ez a kategória. Van egy határ, amit a törvény megszab, de onnantól hadd döntse el mindenki neveltetése, erkölcse és értékrendje szerint, hogy milyen módon műveli.


Egyébként halkan jegyezném meg, hogy pár kategóriával lejjebb meg szinte már szégyen az, ha valaki 18 évesen még szűz.

2017. dec. 11. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
A döntésbe kalkulád bele, hogy szerelmesen nem racionálisan hozod a döntéseket.
2017. dec. 11. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Mindenki mindig donteskepes. Viszont nem korfuggo hogy a dontes mennyire esszeruesszeru. A felnottek ugyanugy rengetegszer keptelenek esszeru donteseket hozni, ah a gyerekek is.

Pl. Ugy dont a szulo leorditja a gyereket mert nem csinalt hazit, ahelyett hogy megbeszelne vele. Ez esszerutlen dontes, hisz mindkettojuknek kellemetlen.

2017. dec. 11. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!