Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ez szinesztézia?

Ez szinesztézia?

Figyelt kérdés

Most olvastam nem rég a szinesztéziáról (a számok, betűk stb. társítása színekkel).

Nem igazán tudom eldönteni, hogy nekem van-e.

Számomra:

0 fehér

1 fehér

2 sárga

3 piros

4 talán rózsaszín (nem vagyok biztos benne)

5 világos barna

6 sötét barna

7 talán szürke (nem vagyok biztos benne)

8 fekete

9 fekete


Emellett:

21 világos sárga, napraforgós mező

33 vérvörös, félelem


A két számjegyű számoknál, pedig mindig az első a döntő, a második csak az árnyalatot módosítja. Viszont a 8,9,1,0 esetében nem vagyok biztos benne, hogy tényleg olyan színűek-e mint gondolom. A 7nél és 4nél pedig nem tudom pontosan meghatározni, mert nem látok magam előtt konkrét színet, csak árnyalatot és furcsa, de érzelmeket is.

A számokat ugyanúgy színesnek látom, de itt sem mindegyiket.

Pl.

A piros

B zöld

C sárga

D szürke

K fekete

F zöld (világos)

S világos sárga

K fekete

H barna, fehér

Z sötét narancssárga


De, az ö, ő, k, ű, ü, e, é számomra semmilyen, leginkább fekete, az o ó u ú p h pedig fehér.

Ez így is szinesztéziának számít, hogy nem tudom, minden szám, betű színét? És, ha az van ebből bármilyen hasznom?



2018. jan. 18. 21:24
 1/4 anonim ***** válasza:

Az.

Én a tanulásban próbálom hasznosítani. a szavaknak is színük van nálam, ezt próbálom felhasználni a tanuláskor.

2018. jan. 18. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Metionin ***** válasza:
Igen, nekem is van. Csak nálam más színűek a számok és ilyen geometriai formájuk is van. Meg a hangoknak is látom a színét, de a színekhez inkább tapintásérzetet társítok. De betűk közül csak néhánynak van színe és a számoknál is van ami bizonytalan.
2018. jan. 18. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez a szinesztézia lényege: össze nem illő jelenségeket társítasz akaratlanul. Nem feltétel, hogy az adott fogalomkör teljes egészét lefedje.

Nekem a számokról különböző fényhatású terek jutnak eszembe (alapvetően formák nélkül, így a megfogalmazás nagyon sarkított):


1-5: falilámpával megvilágított szoba, kint sötét van. Kicsi, zárt, biztonságos tér.

6-9: nagyjából, mintha átmennék egy másik szobába, ahol nincs világítás, de az előző fénye még átjárja.

10-19: hajnali felhős, kékes-szürkeség. Fokozatosan világosodik.

20-29: napos kinti környezet, ez a legvilágosabb, főleg 25 felett.

30-39: belső tér (akár barlang), ahová a napfény beszűrődik, de alapvetően sötét. Gesztenyebarna színek.

40-49: hasonló az előzőhöz, de világosabb, inkább szoba, mint barlang. Okkeres színek.

50-59: hasonló a 30-ashoz, de még sötétebb. Sötétbarna színek.

60-99: közepes felhős égszín, sok kék, aránylag világos színek. A 70-79-es skála egy kicsit sötétebb, főleg ha életkor kapcsán gondolok rá. 80-től megint világosabb.

100-499: az árnyalatok minden 100-as skálán ismétlődnek, de mintha az egész tér belekerülne egy barlangba, vagy erősen sötétített, óriási üvegbura alá.

500-999: ugyanez egy még sötétebb változatban.

1000 fölött: az árnyaltok megint ismétlődnek, de a 60-100-asra jellemző kékes, világos, felhős fényhatásokkal.

Az ennél is nagyobb számoknál már aszerint alakulnak a fények, hogy melyik helyi értékén van a hangsúly.

A negatív számok pedig nagyon borongósak, mintha viharos alkonyban lennének, de a pozitív párjuk árnyalata is belekeveredik.


A betűknél is van egy ilyen skálám, de csak az ábécé kapcsán. És ez jóval halványabb a számokénál:


A-D: világosabb

E-H: sötétebb

I-R: világosabb

Innentől pedig nem egyértelmű, az U sötétebb, de valamikor az S, T is.

V-től megint inkább világosabb.


Egy másik jellegű szinesztéziám, hogy a hónapokat sajátos elrendezésben látom (vizuálisan, mint egy naptár):


Január Február Március Április

Május

Június

Július

Augusztus

Szeptember Október November December


Ezek a jelenségek azóta megvannak nekem, amióta az eszemet (meg a számokat, betűket, hónapokat) tudom.


Ha érdekelnek a művészetek, kreatív vagy, akkor abban kamatoztathatod. Dolgok memorizálásához is hasznos lehet, mert a vizuális élmény segít előhívni a fogalmit.

2018. jan. 18. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szèpen, a rèszletes válaszokat. Sokat segítetetek.
2018. jan. 19. 06:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!