Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem képesek helyesen...

Miért nem képesek helyesen írni a magyarok?

Figyelt kérdés

Akárhol nézek szét a magyar neten, akár itt, a gyakorikerdesek.hu-n is, borzalmas helyesírással találkozom. 42 éves vagyok, az én gyerekkoromban legfeljebb a személyiségzavaros, hátrányos helyzetű gyerekek írtak vagy fogalmaztak úgy, ahogy egyesek itt. A legelemibb helyesírási szabályokat sem ismerik, mint például a kisbetű-nagybetű közötti különbség. A szókincs fogalmát pedig hírből sem ismerik.


Ugyanezt nem látom angol nyelvterületen sehol. Kanadában élek, és nyilván itt is vannak bunkók, nem is kevés. Egyébként is tizenéves korom óta az angol a második anyanyelvem. De az angol anyanyelvűektől sehol sem látom a nyelvtannak ezt a kirívóan durva semmibe vételét. Még a négerek, redneckek sem írnak így. Csak azoktól látok ilyen súlyos hibákat, akik felnőttként kezdtek angolul beszélni, például indiai vagy kínai bevándorlóktól.


Miért nem tudnak magyarul a magyarok? Ne gyertek azzal, hogy a magyar "sokkal bonyolultabb" nyelv, mert ennyire nem bonyolult, továbbá a magyar az anyanyelvetek, elvileg tökéletesen kellene beszélnetek, írnotok rajta.


2018. máj. 16. 13:54
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
17%
Én tudok. Szóval ne általánosíts.
2018. máj. 16. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
10%

Én is tudok.


Aki pedig ilyen mondatot leír, az csak ne kérjen számon senkitől semmit:


"A szókincs fogalmát pedig hírből sem ismerik."

2018. máj. 16. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
77%
Engem is eléggé zavar a dolog. De azt vettem észre, hogy csak egy bizonyos "emberi színvonal" alatt megy ez. Kezdek arra gondolni, hogy puszta nemtörődömség. A mai telefonok aláhúzzák a rossz nyelvtant, sokan mégis úgy hagyják. Lehet hogy annyira elszoknak a helyestől, hogy már a szemüknek sem fura a rossz szó.
2018. máj. 16. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
66%

Ez számomra is feltűnt. Sokszor - diszkréció miatt nem nevezem meg - vezető folyóiratok és hírekkel foglalkozó weboldalak is hemzsegnek a helyesírási és nyelvtani hibáktól. (Ezeket, érdemes jelezni a sajtósok felé, mert nekik igazán mintaszerűen kellene fogalmazni is és helyesen írni is...)

Emellett számolni kell azzal, hogy Magyarországon egyre több a mélyszegénységben élő család, ahol, az iskolába való eljutás is napi probléma. Ezt fokozva, diszlexiásnak szívesen becézik itthon, azokat a gyerekeket, aki egyszerűen több időt igényelnének ahhoz, hogy rendesen tudjanak írni, olvasni.

A probléma tehát összetett, amivel csak úgy lehet felvenni, szerintem a harcot, ha az írástudók, olvasott, kultúrtársadalom, segít a nála szegényebb "analfabétának". Ez viszont egyéni belátás nélkül nem megy.

2018. máj. 16. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
63%
Engem is zavar ez a fajta igénytelenség, mert ez zömében az. Talán az sms és a cset világa hozta magával ezt a hanyagságot. Ne felejtsük el azért azt sem ,hogy egyes készülékek, mint pl. az iPhone idegesítő módon felülbírál minden egyes beírt szót. Bár itt nem arról van szó, hogy milyen helyett mijent ír, hanem egybe írandó összetett szavakat különválaszt, és mikor már ötödjére sem engedi rendesen leírni, akkor hagyja az ember úgy ahogy van. A rövidítések szintén a gyors beszélgetések szüleményei, nem beszélve a hangulatjelek túlzott használatáról. Ezekkel aztán gyorsan meg van oldva az érzelmek kifejezése, amitől ellustul az ifjúság fogalmazni. Bevallom én is már bele futottam ebbe a csapdába. Jelenleg egy könyv megírásával foglalkozom. Nagyon sokat csetelek ismerősökkel, és én sem spórolok olyankor a hangulatjelekkel. Annyira berögzült, hogy a minap a könyv írásnál egy párbeszédnél majdnem smile jelet tettem a mondat végére a leírás helyett, hogy "nevette el magát xy". Ki is nevettem magamat.
2018. máj. 16. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
67%

Én középiskolásként ezt kicsit másképp látom. Egész egyszerűen szerintem nem kérik számon a mai iskolákban sok helyen a helyesírás tudását, azt, hogy a szavakat hogyan írjuk, milyen sorrendben, hol kell vessző például. Megvan a kettes/hármas, az bőven elég, ennyi. Ezenkívül szerintem az internetes világ sem várja el a tökéletes helyesírást, mindenki a telefonjáról éri el már a facebookot is, meg az oldalak többségét. Ha elgépelte, hát elgépelte, ennyi. Majd kijavítja a telefon. Ha nem, hát az se baj. Nem foglalkozik vele a világ, akkor is megértik azt, amit írt, ha nincs vessző/ékezet/nagybetű, akkor minek vesződjön vele?! És amúgy is, érettségin is csak pár pont a helyesírás, és ha épp helyesírni nem tud valaki, attól még az érettségije meglehet.

Szóval szerintem a diákoknak "nem éri meg" ezt megtanulni. (Persze ez így nem jó, meg nem ez a követendő példa, de hát ez van.)

2018. máj. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
51%

Mert rengeteg itt az ostoba, tanulatlan, igénytelen ember. Az ország harmada funkcionális analfabéta, mit vársz?

Az meg egyáltalán nem igaz, hogy ez angol nyelvterületen ne fordulna elő, olvasgass egy kicsit angol nyelvű hozzászólásokat bármilyen oldalon, azért nem olyan ritka a rossz helyesírás (és nem ázsiaiaktól), de abban igazad lehet, hogy itthon ez sokkal gyakoribb és szembetűnőbb.

2018. máj. 16. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
0%
Mert egyrészt nem kéri rajtuk számon senki (úgy értem, nem kapnak rá jegyet, pontszámot), max pár grammar nazi kezd el hisztizni. Másrészt, a netes "nyelvtan" sokkal másabb, mintha irodalom/nyelvtan órán írnál a füzetbe, egyszerűbb rövidítéseket használni, tömören is érdemes fogalmazni, SZTEM. Tudom, ez nálad már nem aktuális, nálam se szerencsére :D Engem nem zavar, ha valaki kisbetűkkel kezdi a mondatait, vagy ékezetek nélkül ír (senki sem fogja csak a te kedvedért az angol billentyűzetet átállítani magyarra, mert téged ez zavar), vagy j helyett ly-t ír, hiszen így is megértem a mondanivalóját; az már szokott, ha valaki írásjelek nélkül kommunikál, teljesen egybefüggő a szövege, vessző, mondatvégi írásjel sehol, gyanítom, hogy ő maga sem érti azt, amit leírt :D
2018. máj. 16. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
53%
#2! "A szókincs fogalmát pedig hírből sem ismerik." mondattal mi a bajod, kifogásod?
2018. máj. 16. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim válasza:
17%
mér én pl magyar vok és még is tök hejesen irok utyhogy ne átalánosics!!!!4!!44!!!!! mult kor monta vki h tecik neki kb az ami en irtam bocsikah xDXD
2018. máj. 16. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!