Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem vagyok képes tartalé...

Miért nem vagyok képes tartalékot képezni pénzügyileg (vagy pl. kajából se)?

Figyelt kérdés

Igazából hónapról hónapra élek... nem vagyok képes sokmindenből tartalékot képezni... pénzből (félretenni pl. nyaralásra vagy vmire) vagy pl. kajából se...


Megkapom a fizum, kifizetem az albérletet, a rezsit, a hónapban még költök kajára, szórakozásra (mozi, vagy vmi hasonló) nem veszek hobbiból ruhát (kb. kéthavonta vmi 1 dolog, ha tönkremegy, pl. farmer kell vagy 1 póló melóba vagy vmi cipő időjárástól / évszaktól függően)


és nem marad félretenni.. pl. ha nyaralni szeretnék, vagy vmi elektronikai dologra kéne ami nagyobb érték, arra nem lenne...


miért vagyok ilyen?

soha nem tanultam meg félrerakni... ismerem a módszereket, hogy "ne szórd ki az apród" "rakd el perselybe az aprót" és nem is szórom!!!

egyszerűen nem marad... volt hogy vállaltam alkalmi melót, korrepetálás vagy vmi ilyesm,. ami a főálláson kivüli volt de csak azt értem el vele hogy bejött 1000-5000 ft / hónap, és ezt elköltöttem szórakozásra (pl. egy mozizás vagy egy drágább kaja, kétszer elmegyek kínai étterembe enni az 3000 ft...) és ennyi...


Kajából is ilyen vagyok.. nem bírok a fagyasztóban tartani dolgokat, max. 1-2 zsemle. Nem bírom feltölteni a hűtőt, sose vásárolok be előre hétvégén, hogy na most akkor két hétre elegendő kaját veszek (sajt tej, zöldség, felvágott, hús, krumpli minden mert nem bírok..) nem vagyok képes 1 hétre előre megvenni a kajám, vagy feltölteni a hűtőt mert nem szeretem...


napról napra veszem meg, max. 2 nappal előre (inkább két nappal előre)


persze 1 db tartós tejet tudok itthon tartani meg 1 karton vizet


bár az ásványvízzel is úgy vagyok, hogy ha van itthon akkor azt iszom...

ha nincs itthon, jó a csapvíz... (szénsavas vizet szeretem) de ha nincs itthon mert aznap nem tudtam elmenni boltba nem nagy tragédia...


mit tegyek??

meg tudom változtatni ezt a szokásom?


pénz terén kéne nagyon... valahogy megtanulni hogy pl. azt az alkalmi melóval összeszedett pénzt is félrerakjam...


nincs tartalékom. pl. ha meg kéne javíttatni vmit vagy újat venni (mosógép vagy hűtő) akkor nem lenne mihez nyúlnom.. hitelt meg nem akarok felvenni.


kaja terén meg kb. 2 éve ilyen vagyok..

5 éve még simán fel tudtam tölteni a hűtőt 3-4 napra előre, bevásárolni.. most nem megy...


mi okozhatja ezt?


(más dolgokból tudok tartalékot tartani, pl. kontaktlencse folyaédk -> mielőtt kifogyna egy flakon teljesen, nem dobom ki, hanem egy kicsit hagyok az alján, elteszem a szekrénybe, és veszek egy újat -> ha egyszer úgy alakulna hogy elfogy éjjel 11-kor és nincs gyógyszertár a szekrényben lévő tartalékhoz nyúlok


vagy pl. gyógyszerek, orrcsepp

ezekből van tartalékom.


Csak pénz és kaja terén nem megy...


mit tegyek?

24/l



2018. júl. 28. 04:31
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha ránézel az írásképedre az sokmindent elárul rólad. Még online is.


De egyébként én is ilyen vagyok. Mikor itthon vagyok mindig leszid anyám, hogy hogy lehet napról napra élni, vegyek szalámit meg sonkát csináljak szendvicset, meg ne naponta főzzek hanem rakjam be a fagyasztóba de lusta vagyok ehhez, meg nem is való nekem a rendezettség. Szeretek káoszban élni. Megveszem ami éppen jólesik aztán aznap letudva. Ha tudnám hogyan lehetne változtatni ezen már megtettem volna tiniként de már kinda elfogadtam a dolgokat. Nemsokára úgyis eljutok arra a pontra amikor minden nap rendelhetek magamnak kaját meg ehetek valami közepes minőségű étteremben menüt.


Amit talán tehetnél, hogy csinálsz egy listát amire költesz, és amennyi pénzed van. Mindent felírsz a telefonodon. Tényleg mindent. Mint amit mi csináltunk pénzügyön. Kiadások, bevétel stb. Nem kell első hónapban változtatnod semmin. Csak fogod magad és listázod. Ez is nagy meló egyébként. Aztán hónap végén ránézel, mikor jön a kövi pénz. Ott dől el mi az amin változtathattál volna. Itt sok mindent ki fogsz tudni szűrni.

Egyébként tényleg nem tudsz kaját rendelni? Vannak elég olcsó kajakihordó szolgálatok, meg napimenük. Azt kettéosztod, reggelizel műzlit, és a napi kaja letudva.

2018. júl. 28. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
55%
Meg mégegy tanács. Én mikor kezdtem az egyetemet mindig ilyen 3-4kor mentem el aludni, és éhes is voltam este ezért kajáltam. De ha pl te nem 4:30kor mennél el aludni,hanem éjfélkor akkor elég vacsiznod,ebédelned és reggelizned. Nem kell +1 étkezés. Bár lány vagy szóval valszeg úgy se eszel 11 után :D
2018. júl. 28. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Az önfegyelem fejleszthető :-) Ajánlott blog: [link]


Szerintem kezdd itt: https://www.youtube.com/playlist?list=PLuZt2T3kHxp15mbnjXNYC..

2018. júl. 28. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
50%
Ajánlom az ősember a pénztárcamban című könyvet Tóth Andrástol
2018. júl. 28. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
79%

A szöveged is teljesen szétszórt, össze-vissza.

Ezen csak te tudsz változtatni, igazából leírtad hogy kellene csinálni, hát akkor csináld úgy!

Ennyire egyszerű.

Nem kínaiba kell enni pl, hanem otthon magad megfőzni. Ha maszekból van pénzed, azt ne költsd el, hanem tedd el és lááám, lesz takarékod!

2018. júl. 28. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
79%
A hónap elején félre kell teni egy reális összeget (régen erre volt malacpersely), amit lekötsz pl és semmiképp ne nyúlsz hozzá. A maradékból kell kijönnöd, és kész.
2018. júl. 28. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
79%
Nincs annyi pénzed, amiből félretehetnél, ha mondjuk van havi 120 ezrem és 100 a rezsi, albérlet, egy 20-as meg még kevés is a kajára, akkor abból nem lehet félretenni, persze hó elején megcsinálhatod, hogy egy kisebb összeget félreraksz.
2018. júl. 28. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
89%
Mondjuk azt leírhattad volna, nagyságrendileg mennyit keresel, mennyit költesz albérletre, kajára, egyebekre. Mert nem mindegy, hogy 120 ezerből vagy 350 ezerből nem tudsz félretenni.
2018. júl. 28. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"szórakozásra (mozi, vagy vmi hasonló)"


Ezt pl. visszafoghatnád: filmet nézni (akár barátokkal együtt is) lehet otthon is.


"miért vagyok ilyen?

soha nem tanultam meg félrerakni..."


Igen, pont ezért vagy ilyen: mert nem tanultad meg. :) Majd belejössz.


"ismerem a módszereket, hogy "ne szórd ki az apród" "rakd el perselybe az aprót" és nem is szórom!!!"


És csak hírből ismered ezeket a módszereket, vagy valóban van egy perselyed, amiben gyűlik? Most épp mennyi van benne?


"bejött 1000-5000 ft / hónap, és ezt elköltöttem szórakozásra (pl. egy mozizás...)"


Mondom: felejtsd el a moziba járást, ha a nyaralás a cél. Ha annyit nem ér az egész, akkor viszont lásd be, hogy jobban szeretsz moziba járni, mint nyaralni.


"vagy egy drágább kaja, kétszer elmegyek kínai étterembe enni az 3000 ft...) és ennyi..."


Az étterembe járást is felejtsd el. Csak akkor menj, ha meghív valaki. Akkor bele fog férni némi drágább kaja is, mert tudod, hogy majd másnap olcsóbbat veszel. De az étteremben nem csak magát a kaját kell kifizetni, hanem azt is, hogy ők főzik meg, felszolgálják, meg van terítve, elmosogatnak utánad, stb., stb. - amire hülyeség pénzt kiadni, ha te magad is meg tudod csinálni. Az étkezés azért fontos, hogy ellásson energiával, és hogy egészséges legyél, de ahhoz nem kell éttermi koszt (még néhányszor sem - mert ha csak párszor mész, akkor is aránytalanul nagy kiadás ahhoz képest, ha otthon ennél).


Kajából is ilyen vagyok.. nem bírok a fagyasztóban tartani dolgokat, max. 1-2 zsemle. Nem bírom feltölteni a hűtőt, sose vásárolok be előre hétvégén, hogy na most akkor két hétre elegendő kaját veszek (sajt tej, zöldség, felvágott, hús, krumpli minden mert nem bírok..) nem vagyok képes 1 hétre előre megvenni a kajám, vagy feltölteni a hűtőt mert nem szeretem..."


Valószínűleg főzni nem szeretsz, ami pedig elvileg olcsóbb lenne, mint kész kaját venni, de egy egyszemélyes háztartásban egyáltalán nem is biztos, hogy megérné. Mindenesetre szerintem az nem baj, ha nem szoktad feltölteni a hűtőt: így legalább nem romlik rád egy csomó minden, hanem amit veszel, az tényleg el is fogy. Ez szerintem direkt jó lépés a spórolás felé.


"az ásványvízzel is úgy vagyok, hogy ha van itthon akkor azt iszom..."


Akkor egyszerű: ne vegyél ásványvizet, idd a csapvizet, ezzel is egy csomó pénzt megtakarítasz (ráadásul környezetbarátabb - ez a szempont is segíthet, ha spórolni próbálsz).


"meg tudom változtatni ezt a szokásom?"


Persze. Csak azért nem olyan egyszerű, mert már túl régóta gyakorlod azt, amit. De ugyanolyan jól begyakorolható a másik módszer is.


"megtanulni hogy pl. azt az alkalmi melóval összeszedett pénzt is félrerakjam..."


Hát igen, azt kéne. Eleve amikor alkalmi melót vállalsz, tudatosítsd magadban, hogy ezt nem csak úgy elvállalod, hanem direkt azért, hogy nyaralás legyen majd belőle, tehát amit megkeresel vele, az menjen egyenesen a nyaralós perselybe/borítékba/dobozba/akármibe, mintha nem is létezne júniusig.


"hitelt meg nem akarok felvenni"


Ezt nagyon jól csinálod, továbbra is ehhez tartsd magad! Ez nagyon fontos, főleg amíg úgy érzed, hogy nem tudod jól beosztani a pénzt.


"kaja terén meg kb. 2 éve ilyen vagyok.."


Miért? Mi történt két éve? Különköltöztél? Szakítottatok? Akkor kezdted az egyetemet? Valami ilyen nagyobb változás biztos volt, amihez köthető, de ezt mi nem tudhatjuk.


"(más dolgokból tudok tartalékot tartani, pl. kontaktlencse folyaédk -> mielőtt kifogyna egy flakon teljesen, nem dobom ki, hanem egy kicsit hagyok az alján, elteszem a szekrénybe, és veszek egy újat -> ha egyszer úgy alakulna hogy elfogy éjjel 11-kor és nincs gyógyszertár a szekrényben lévő tartalékhoz nyúlok"


Ez teljesen jó. Ugyanígy képződhetne tartalékod arra is, hogy mi van, ha elromlik a hűtő: amíg még rendesen működik, tegyél egy borítékba/dobozba/stb. egy-két ezrest minden hónapban, és amikor majd jön az éjjel 11-kori hónap, lesz mihez nyúlni.

2018. júl. 28. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nekem sokat segített, hogy egy online kalkulátorral kiszámoltam, hogy mennyi tápanyagra van szükségem egy nap.

Fehérjéből pl meglepően kevés jött ki még úgy is, hogy fizikai munkát végzek és mellette edzeni járok.

Arra is figyelek, hogy a legtápanyagdúsabb ételeket egyem, amikből kevés is elég, hogy fedezze a szükségleteim.

A köretekről, snackekről és egyéb fesleges dolgokról teljesen leszoktam.


Ha grammra és órára pontosan beosztod, hogy mit, mikor, mennyit eszel, sokat lehet spórolni. Én így harmad annyit költök kajára, mint mikor megvettem mindent, amit épp megkívántam.

2018. júl. 28. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!