Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Olvasta és látta valaki...

Olvasta és látta valaki Stephen King "Az" című művét? Aki olvasta, szerintetek például Henry milyen ember volt valójában? Emberi tulajdonság témakörben, mielőtt valaki azt hinni rossz helyre ment a kérdés. (Többi lent)

Figyelt kérdés

Egy kis bevezető: Direkt nem könyvkategóriába soroltam a kérdést. Alapvetően aki ismeri persze az fog válaszolni, ha egyáltalán, titeket is megfogott benne valami? A hétköznapi, az emberi nyomorúság, szerintem halálian meg van benne. Nyomasztó de megragadó volt, hogy a meggyötört gyermeki, később persze felnőtti, tehát echte ember lelki bajokra világít rá. Ezek közül csak néhányat figyeltem meg tüzetesebben, és maradtak meg:


Beverly Marsh/Rogan


Eddie Kaspbrak


Henry Bowers


Patrick Hockstetter


és természetesen Bill Denbrough


Richie Tozier


Egyébként rajtuk kívül bármelyik szereplő aki megfogott, érdekelne, hogy milyennek tartjátok őket, milyen embernek, mi fogott meg bennük? Nyílván az élettörténetük milyen hatással volt rátok?


Mi a tanulság?



Azt sürgősen ide írom, hogy nekem alapvetően van egy meggyőződésem, ami a rosszakat érinti főleg: senki nem magától rossz. Ezt gondolom. És igazságtalannak tartok sokmindent, az előzmények és a vége között egy hasonlónak. A valóságban, tehát nem könyvben, ez csak egy súlypont.



2018. nov. 19. 20:37
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Régebben olvastam a könyvet, és már ködösek az emlékeim, szóval bocs, ha valamit rosszul mondok.


Az egész könyv témája a gyerekkori trauma, és az azon való túljutás volt, és a szereplőkön keresztül láthattuk, hogy mégis hogy lehet túljutni ezen - ha egyáltalán túl lehet.

Volt, aki megölte magát, volt, aki elmenekült a múlt elől, volt, aki tudat alatt a múltbeli bántalmazóit kereste a párkapcsolataiban, megint más egy életen keresztül a rögeszméibe kapaszkodott. Henry sem különb a többi gyereknél, csak ő az erőszakra erőszakkal válaszolt.

Rossz utat választott, és egész életében ezt az utat követte. Míg a történet főszereplői elnyomták magukban a traumáik emlékeit (a könyvben elfelejtették, mert kikerültek "AZ" hatóköréből, de a valóságban ez a fajta emlékezetvesztés előfordul a hasonló dolgokat átélteknél, mert az agy így próbál megvédeni minket) Henry egész életében a múltjába kapaszkodott, és abból akart erőt nyerni.

Mindegyik gyerek emberi, és nyomorult a maga módján, de Henry látszólagos "leszarom a világot" hozzáállása talán vonzóbbnak tűnhet, mint egy életen át áldozatnak lenni. Igazából meg a Henryhez hasonlóak miatt b...szódik el még több ember élete, és a fajtája termeli újra az erőszakot a világban.


Szerintem lényegtelen, hogy valaki magától lesz-e erőszakos (azaz pszichopataként születik) vagy a környezete hatására. A végeredmény ugyan az: egy olyan ember, aki még több szenvedést hoz a világba.

+ Ha valaki erőszakkal válaszol erőszakra, abban amúgy is meglehet a hajlam erre. Akiben nincs, az vagy próbál segíteni a hozzá hasonlóakon, vagy egy életen keresztül csendben szenved.

2018. nov. 19. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy a könyv olvasása óta számomra eltelt több mint egy év, és azóta sok más könyvet elolvastam, ezért nagyon sok apró infót már elfelejtettem a karakterekről és a háttereikről.

Arra mondjuk határozottan emlékszem, hogy bár a rajongók azt hangoztatják, hogy ez az egyik legjobb horrorregény a világon, de olvasás közben meg kellett állapítanom, hogy szerintem ez nem horrorregény. Inkább egy ifjúsági dráma, ami helyenként horror-elemekkel operál. Ugyanis a hangsúly sokkal inkább a karakterek jellemén, hátterén, fejlődésén és személyes drámáikon van, mintsem Pennywise ámokfutásán. Mondjuk ez Kingtől már megszokott dolog, hogy a horrort általában alárendeli a karakterdrámáknak, ami részemről egyáltalán nem gond, és ennél a könyvnél sem zavart.


Henryvel kapcsolatban csak annyit, hogy amennyire emlékszem, ő alapból egy pszichopata volt. A könyvben már nem tudom, hogy mivel volt magyarázva a családi háttere, de az új filmben emlékszem, hogy az apja eléggé elnyomta és folyamatosan alázta őt otthon. Emiatt gyűlhetett benne folyton annyi elnyomott aggresszió, hogy ezt a többi gyerek terrorizálásában élte ki.

Mondjuk a filmben szerintem már kicsit túltolták az ő jellemét. Ott tényleg egy lelketlen, szadista, pszichopata állatnak tűnt, akinél érthetetlen, hogy, hogy járhat egy hagyományos iskolába, ahelyett, hogy egy javítóintézet falai közt tengődne. A könyvben is egy vérbeli s*ggf*j volt, de ott talán egy kicsit visszafogottabb módon. De lehet, hogy hülyeséget mondok, mint már mondtam, régen olvastam.

Az ő karaktere egyébként már csak abból a szempontból is ellenszenves volt nekem, mert sok ilyen agyatlan, aggresszív, önjelölt alfahímet ismertem én is, még az iskolás éveimből, és Henry rájuk emlékeztetett.

2018. nov. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat!

Egy rövid hozzáfűzés: egyébként igazatok van én is hasonlóan látom, apró különbségekkel. Meggyőződésem vagy lehet, hogy csak szentimentalizmusom régóta, hogy nincs veszett állat csak sebzett vad - emberi értelemben persze.

Van olyan, hogy egyedül nem tud továbblépni az ember, így pedig egyenes úton rohasztja magát, és megmar mindent.

2018. nov. 20. 08:46
 4/5 A kérdező kommentje:
"alapból egy pszichopata volt" szerintem Hockstetterrel kevered egyébként. Így végiggondolva.
2018. nov. 29. 19:34
 5/5 anonim ***** válasza:
Hockstetter: a könyvben valóban sokkal betegebb karakter. Az az egy kár a movie-ban, hogy ezt nem merték vászonra vinni. Bár kérdéses, hogy a 2. rész visszaemlékezve miket mutathat be. De én valószínűnek tartom, hogy sok dolog visszaemlékezésként fog utalni az 1. részre és szerintem a valóságot másként is fogják látni felnőttként.
2019. jan. 20. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!