Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit kezdjek a beszédhibámmal...

Mit kezdjek a beszédhibámmal pszichológiai megközelítéssel?

Figyelt kérdés

21 éves nő vagyok és igazából most jutottam el lelkileg arra a szintre, hogy nem akarok megszólalni a beszédhibám miatt. Kellemetlen, hogy a munkatársaim/barátaim kinevetnek és számomra is rossz érzés az, hogy néha akaratlanul is olyan hülyeségeket mondok. Szóval nem tudom, hogy ez beszédhibának nevezhető-e, de ami velem történik: rossz szavakat mondok, felcserélek szavakat. Sokkal gyorsabban gondolom ki mit szeretnék mondani érthetően, de ami a számon kijön az sokszor kesze-kusza kifejezések, mondatok.

Ami szerintem háttérben állhat: mindig is nagyon szerettem beszélni, de a szüleimnek ez sok volt és folyton elcsitítottak. Mindig elvárták az ötöst, de míg a rossz jegyért leszidtak, a jó jegyekért különösebb "elismerést" nem kaptam. Aztán ami egy nagyon fájó emlék, első plátói szerelmemmel való beszélgetés során (és én nagyon ezen okra gyanakszom, mert nem emlékszem hogy előtte bármi problémám is lett volna) ráeszméltem, hogy nagyon gyerekesen viselkedtem és akkor az annyira megbántott, hogy valakivel én így beszéltem, hogy az életem minden terén elkezdtem kerülni a beszélgetést. Csak mivel szeretek beszélni így ez nem ment, viszont legbelül rengetsgszer elgondolkodok azon, hogy már megint mit mondtam stb. önmarcangolás. Olyan ez, hogy nagyon szeretnék beszélni, de inkább nem akarok megszólalni de néha nem tuok csönbe lenni és ilyenkor jönnek elő ezek a hibák... És ez elindított bennem egy olyan lavinát is, hogy körültekintek és ráeszmélek, hogy a többiek többnyire nem is kíváncsiak rám. Mikor pedig egy történetet szeretnék elmesélni, mégjobban megerődödik ezen utóbbi bennem így már lassan tényleg meg sem merek szólalni.

Az értelmes, hozzáértő válaszokat előre is köszönöm!



2018. dec. 19. 15:02
 1/5 anonim ***** válasza:
Pszichológus!
2018. dec. 19. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Logopédus
2018. dec. 19. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ugyanilyen problémákkal voltam logopédusnál, azt mondta, hogy 18 év fölött már ajánlott pszichológiai "kezelés" is, a logopédia mellett.

Szóval mindenképp fordulj szakemberhez.

2018. dec. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Valószínűleg az vált ki szorongást benned, amit leírtál, ezért hibázol.

Olyan pszichológushoz lenne érdemes elmenni, akit sokan ajánlanak és esetleg adott területtel vannak tapasztalatai, de ha nincsenek is, pszichoterapeuta (ha jó) is megoldja magát a traumatikus esemény feloldását pl.

2018. dec. 19. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Önfejlesztés és Pszichológus!


És nem logopédus. Ha jól értem, te nem dadogsz, hanem olyan szavakat mondasz ki, amit nem is akartál.

Itt lényeges kérdés, hogy csak azért, mert túl gyorsan gondolkodsz, és idő előtt mondasz ki szavakat, amelyeknek csak a következő mondatban van értelmük, vagy nem igazán tudatosul benned az oda nem illő szó. Első esetben ez a totális önbizalom hiányra és lámpalázra utal.

Ha a szüleiddel beszélsz és teljes biztonságban érzed magad, nincs beszédhiba,ugye?

Szakember kell, de nem olyan, aki tablettákkal akarja elmulasztani a problémád, mert az lassú öngyilkosságot jelentene.

És nem igaz, hogy neked nem lehetnek barátaid. Elolvastam az értelmes kérdést, amit feltettél, most már tudom, mi a a helyzet, és ha fennmaradna a beszédhiba, úgy tekintenék rád, mint mondjuk egy "klasszikus" dadogó emberre, vagyis eszembe sem jutna kinevetni vagy kevesebbnek tartani másoknál.

2018. dec. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!