Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az én környezetem ennyire...

Az én környezetem ennyire problémás vagy ez az átlag?

Figyelt kérdés

Ha hosszúnak találod, ugorj a végére nyugodtan.

Dolgozom és mellette csinálom az egyetemet, plusz van egy könnyedebb kapcsolatom. Ez el is vonja az összes időm, de igazából a környezetemben lévő emberekkel van a nagyobb problémám.

A munkában rendszeresen hárítanak és tolnak át rám munkát. Nem részletezném, egyre többször nekem kell többet vállalnom úgy, hogy a részlegemen lévő másik 2 ember életében nincs semmi extra, csak isznak.

Az egyetem egy vicc. Egyes tárgyakból pofára megy az osztályozás, vannak teljesen felesleges tárgyak, egy tanár random utál. A szakdogát is írnám, csak akinek tájékoztatni kéne dolgokról, az sincs képben. Ráadásul olyan időpontban van a tárgy, ami esti és az utolsó buszom is elmegy. Lényegében úgy szenvedek az egyetemmel, hogy közben már a szakmában dolgozom és dolgoztam...

A kapcsolatom pont azért lazább, mert a másik illetőnél nem igazán érzem, hogy komolyan vehető. Mintha meg sem értené, hogy jelenleg nekem mennyi dolgom van és jó párszor hisztizik, hogy miért nem töltök több időt vele.

Ha ez még nem lenne elég, a családomat sem igazán érdekli a dolog. A tesóm rengetegszer lehúzta pénzügyileg a szüleimet, aztán végül kiment külföldre, néha hazanéz, de ő van istenítve. Én meg megkapom, hogy egész nap fekszem az ágyban, ha havonta egy szombaton délig alszom és utána pihenek egy kicsit ÉS este már tanulok az ágyban.


Tudom, ez úgy tűnik, mintha sokat panaszkodnék, de erről szó sincs. Alapvetően ha dolgom van, annyit mondok, hogy tanulnom kell, dolgoznom kell, nem érek rá. Nem állok neki részletezni az egészet. Egyes haveri társaságokban jön elő kicsit a téma, de ott megkapom, hogy ne panaszkodjak, mert milyen király az életem.


A kérdésem lényegében az, hogy most én fogtam ki ennyire érzéketlen, önző és átgondolatlan embereket az élet minden területén vagy ez az átlag? Itthoni és külföldi viszonyok között van különbség? Külföldről több ismerősömtől is azt hallom, hogy nyugodtabb a légkör. Amint megkapom a diplomám, rá egy hétre szeretnék elköltözni és megszakítani minden kapcsolatot ezekkel az emberekkel. Számíthatok jobb környezetre vagy esélyes, hogy ugyanilyenbe fogok botlani?


2019. ápr. 14. 22:41
 1/3 Vree ***** válasza:

Miért nem hozod inkább rendbe a kapcsolatod a szüleiddel, tesóddal, baràtnőddel? Kapcsolat nincs befektetés nélkül, a kulcs a kitartás. De a jó hír, hogy a kapcsolat egyre kellemesebb lesz ezekkel az emberekkel, ahogy jobban megértitek egymást és más alapokra, kontextusba helyeződik az egymással való viszonyotok. Szüleimre nekem is sok okom volt haragudni, de minél többet beszéltünk, minél jobban megértettem én az ő gondolataikat, minél inkább más szemszögből is megközelíthettük már az egymással levést, mint a kényszerű együttélés és függés, annál kellemesebb lett minden, annál inkább megismertem őket más oldalukról és meg tudtam velük értetni az én céljaimat, érzéseimet. Ez hogy majd kimyegyek és hirtelen minden rendbe jön egy csapda, mert más kulturális kontextusban pláne nehéz a beilleszkedés, idő, amíg kitanulod, hogy ott mik a viselkedési szokások, a metakommunikáció, a társadalmi nyomás/elvárás.


Persze, ismerkedj más közegekkel és más nemzetekkel. Én is egy nemzetközi céggel dolgozom és az a professzionalitás, kooperatív vállalati kultúra, amit az ad, óriási szintentartó önbizalomban és a világba vetett hitben, amit át tudok vinni a magánéletemre is. A külföldi barátaimnak sokszor olyan egészséges hozzáállása van valamihez, amit itthon nem kaptam meg, nem tudtam ilyen ismerőst itt szerezni. De ugyanakkor az is látszik, hogy nekik vannak olyan gondjaik, bizonytalanságaik, amiben mi jobban állunk.


Igen, abszolút helyeslem, hogy ha a mostani helyeden nem kapod meg, ami kell, tágíts a horizntodon. Ezek úgyis olyan dolgok, amiket felesleges mondanom, saját tapasztalatból kristályosodhat csakis ki. Amit én csak mondani tudok, hogy a “kapcsolatot megszakítani” butaság, az hogy itteni állampolgár vagy, van egy ittei múltad, van egy itteni székhelyed, rokonságod, ismeretséged, a részed és előnyöd marad, ha külföldieknek akarsz imponálni akkor is. Persze, ha most ebben az életpillanatban nem akarod, hogy visszahúzzon, akkor szakadj tőle, de ez egy olyan előny, ami el külföldi ismerősöd, szeretőd, bpvetélytársad, munkatársad majd nem rendelkezik. Higy te ide bármikor beléphetszl van állampolgárságod, lakhelyed, ismered az összes helyet, az országot. Nem annyira fos hely ám ez, amilyennek az átlagmagyar belenevelten mondja! De a sok lehetőség lehet. Sak akkor tudatosul, ha előbb külföldön megpróbálod ugyanazt, és van összehasonlítási alapod. És igen, sok minden könnyebb a fejlettebb országokban, ezt a nyugatabbra vándorlást mindenki csinálja, azért is kezdik korlátozni a bevándorlást, de azt sem minden ország. Igen, szerezz ismeretségeket és ha bejön neked egy másik kultúra, és el tudod vinni az állampolgárságig, hosszú program, de megvalósítható. Nyugodtan tájékozódj, találd meg a neked tetsző munkát, neked tetsző kollégákat, barátokat, neked tetsző nőket, és aztán döntsd el, higy hol kellene élned, hogy mindezt fenn tudd tartani. Bizonyos szakmák, előenetelek eleve iparilag egy konkrét helyhez kötődnek, tehát ott az fogja eldönteni, hogy hol kell(ene) laknod.


A sokat fekvésről annyit, hogy nálam kiderült, hogy vérnyomásprobléma. Ezzel nem paráztatni akarlak, csak szólok hátha, mert ebben a korban az ember még nem gondol ilyesmire, de a fáradékonyság lehet egészségprobléma jele, ne emiatt ess esetleg súlyosabb betegségbe. Alapvetően mozogva, tornázva és vízszintesen ülve kellene a napod nagyobb részét töltened. (És persze diéta, rendezett alvás.) Mondom nem tudom, lehet ez teljesen normális a munka-sulinóráid mellett, és én is szeretek lepihenve dolgozni olykor, csak biztos ami biztos alapon szólok.

2019. ápr. 15. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Elolvastam, amikor érkezett, jó párszor át is gondoltam. Most lett időm válaszolni is.


"Kapcsolat nincs befektetés nélkül, a kulcs a kitartás. De a jó hír, hogy a kapcsolat egyre kellemesebb lesz ezekkel az emberekkel, ahogy jobban megértitek egymást és más alapokra, kontextusba helyeződik az egymással való viszonyotok."

Az első mondattal egyetértek. A probléma az, hogy a legtöbb kapcsolatomba rengeteg energiát fektettem, de alig kaptam vissza. Vagy egyáltalán semmit, sőt. Amikor én ezekbe a dolgokba fektettem, a másik féltől egyre többször és egyre jobban azt éreztem, hogy ezt egyre jobban elvárja. Hiába voltam megértő és próbálkoztam akárhogy, a másik felek mindig egyre inkább átmentek kihasználóba.


Értem, hogy mire gondolsz azalatt, hogy értsem meg őket, de ez mindig is ment. Nem tartom magam sok dolog terén erősnek, de a környezetem visszajelzései alapján is leszűrtem, hogy a helyzeteket jól áttudom látni és jól beleérzem magam mások helyzetébe, lényegében jó megfigyelő vagyok.


A "külföldre kimegyek és minden rendbe jön" dolgot én sem úgy értem, hogy nem lesz több problémám. Azok mindig vannak valamilyen szinten és ezt elfogadom. De sok külföldön élő ismerősöm meséli, hogy ott viszonylag nyugodtabbak. Jobbak az anyagiak, a munka is jobban szabályozott, az emberek is kevésbé stresszesek. Most állítólagosan hiányszakmával egy viszonylag gáz munkát végzek, ahol a munkatársaim fele masszív alkoholista. Ilyen téren sajnos EU-n belül eléggé elől vagyunk... Viszont nem érzem, hogy ebben a környezetben képes lennék teljesen elégedett lenni. (Persze, itthon is lehet jobb helyeket kifogni, idővel 1-2 éven belül én is váltanék munkát.)

Amit leírtál a munkádról és a külföldi ismerőseidről, igazából az bejönne. Jelenleg meglepően egyoldalú a környezetem és ez úgy érzem, hogy ez nagyon nem passzol hozzám.


A kapcsolataimat nem feltétlenül mindenkivel és örökre szakítanám meg. Az állampolgárságom mindenképp szeretném megtartani, hiszen ez önmagában negatívumot nem rejt. (Plusz lehet, hogy romantikusan hangzik, de vannak városok, tájrészek, erdők, amiket nagyon kedvelek.)

A családi dolgokkal viszont nem igazán tudok mit kezdeni. Maga a családom igazából teljesen diszfunkcionális és beteges. Apám mondjuk úgy, hogy szeret inni. Anyámnak is vannak dolgai, amik tényleg egy beteges szintet ütnek meg. Mindeközben a tesómmal is bőven voltak gondok és folyamatosan rá helyeződött a törődés. Tudom, hogy szép és jó a család, de rájuk nem tudok úgy tekinteni. Igazából évek óta nem adnak semmit az életemhez, csak szívnak el. Régebben úgy gondoltam, hogy tennék értük, de ezt már egyáltalán nem érzem. Ha akárcsak egy hétre is elszakadok tőlük, akkor látványosan akarnak, de aztán ez nagyjából 1 napon belül el is hal. Szerintem nem normális, amit csinálnak és elég gáz, hogy az egyik legjobb barátom családja pár óra alatt többet nyújtott minden téren, mint amit a saját családom évek alatt. Amit ez a barátom és a családja képvisel, az teljesen más, amit a saját családomban tapasztaltam. És ez a barátom mindezt úgy nyújtotta, hogy külföldön él, de hazaérve tett értem. (Nem tudom, hogy ez így elmesélve mennyire érthető és átérezhető.)


Mai sztori: Anyám a kórházban dolgozik. A munkám egy része fizikai, szóltam neki, hogy most eléggé megfájdult a derekam, már egy hete érzem, esetleg el kéne mennem orvoshoz, hogy megnézze és ajánljon gyógytornát vagy ilyesmit. A reakciója egyből az volt, hogy biztos beképzelem és semmiség, majd helyrejön. Nem tudok fájdalommentesen felülni, ami szerintem 30 alatti korral nem éppen normális és ha most kezelhető akár egy gyógytornával is, akkor szerintem most kéne kezelni. (A sztorihoz hozzátartozik, hogy apám derekát/gerincét többször is műtötték. Genetikailag nem túl nyerő. Tőle függetlenül már fiatalon is éreztem, hogy nekem sem a legjobb a helyzet derék tájon. Kondizom, de derékerősítő géppel kis súly esetén is már éreztem, hogy sok.)

Előző nyáron volt egy olyan eset, hogy megfájdult a torkom. Anyám azt sem vette komolyan és az egész vége az lett, hogy elég durván begyulladt. Miközben anyám előszeretettel hangoztatta, hogy ez nem komoly, menjek dolgozni és beképzelem magam, 3 orvos látott úgy, hogy leesett az álluk, hogy olyan szinten bedagadt mandulával egyáltalán nyelni tudok. 2 héten át gyógyszerek mellett folyamatosan felugrott a lázam 40 fokra.

Apámhoz egyszer kiugrottunk kocsival a barátnőmmel. Elvittük bevásárolni, aztán a dolog vége az lett, hogy hozta egy haverját és még 3 kocsmába kellett beugranom. Éjszakás műszakban dolgoztam előző este, szóval semmit sem aludtam. Ezután a barátnőmmel elmentünk vásárolni, mert volt pár kuponja. Olyan helyre mentünk, ahol igazából mindent ismert, de órákat akart ott tölteni. Végül az egészből az lett, hogy behisztizett, hogy túl fáradt vagyok...

Rengeteg ilyen sztorit tudnék mesélni, de nem szeretek panaszkodni. Tényleg minden téren azt érzem, hogy elég egyoldalúak ezek a kapcsolatok és egyre kevésbé van kedvem időt ölni a dologba. Apámat hónapok óta nem láttam és nem is vagyok rá kíváncsi. Anyámmal lenyomom a szokásos small talking szintet, de semmi kedvem vele ezenkívül beszélni. A hapsijával szintén ez a helyzet. A barátnőmet kb. 2 hete nem láttam. Ő is behisztizett egy dolgon, aztán közöltem vele, hogy oké, hisztizzen magának, inkább tanulok. A munkahelyen az egyik munkatársam leoktattam, hogy nem lesz úgy jó a helyzet, ahol ő elképzelte, ő viszonylag szépen visszavett. A másikukkal is megvolt a beszélgetés, nem igazán tudott vele mit kezdeni, de ő is visszavett. Összességében pozitívabban alakultak a dolgok, anyagilag is tudtam gyűjteni, hogy haladhassak az életben. Most épp az tetőzte a dolgokat, hogy egy elvileg legjobb barátom fontos eseményéről facebookon értesültem. Olyan jellegű dologról van szó, amire 2 másik legjobb barátom meghívott és még a szállást is fizették. Megérteném, ha csak nem hívott meg volna, mert szűk családi dologban csinálta volna a dolgot, de így, hogy nem is szólt és a barátnője oldalán küldte egy közös ismerősünk, elég kiábrándítónak találom.

Talán ezekből a példákból jobban érezhető, hogy mi a helyzet a környezetemben.


Írtad még az itthoni kapcsolatokat és hasonlókat. Számomra az elmúlt pár év főleg az egyetemből állt. Miközben a saját kis gondjaimmal is küszködtem, próbáltam magam rendbe szedni, keményen tanultam is. Ezalatt az idő alatt szépen lemorzsolódtak az emberek. Nem voltam szem előtt, de azért rendszeresen írtam olyan emberkéknek, akiket fontosnak tartottam. Egyre inkább azt láttam, hogy akik szem előtt vannak (akárcsak social oldalakon is), azok felé irányulnak a többiek és hagyják azokat, akik nem ezt csinálják. A fentebb említett "barátom" is jó példa erre.


A dolgok egészségügyi részétől nyugi, nem ijedek meg :) Úgy vagyok vele, hogy inkább legyen óvatos az ember és menjen el 1-2 vizsgálatra, minthogy később megszívja.

Vérnyomásproblémákra és szívvel kapcsolatos dolgokra én is gyanakszom. Még gimisként előjött többször is egy olyan problémám, hogy éreztem, nem jól ver a szívem. Akkor sikerült kiharcolnom egy ekg-t, ami kimutatta, hogy minimális szívritmuszavar lehetséges. Aztán, ez annyiban is maradt...

A diétával is próbálkozom. Van egy májbetegségem, amivel kapcsolatban a szervezetem is jelzett időben, hogy mi kell. Pl. sokszor kívánom a halat, ami a májbetegnek ajánlott. Ezzel kapcsolatban itthon is problémáznak, plusz ha a barátnőmmel elmegyek valahova, ő is folyamatosan tukmálna belém mindenféle egészségtelen kaját.

Ettől függetlenül szeretném a nyár egy részét azzal tölteni, hogy összeállítok egy tényleg komplett étrendet, amihez tartom magam.


Köszönöm a válaszod, a sok beszólás között jó látni egy ilyen értelmes és összeszedett reakciót is olvasni! :)

2019. jún. 2. 04:35
 3/3 Vree ***** válasza:

Bocsáss meg, hogy csak 1 szem válasz volt és pont az enyém! :D Jobbat érdemelsz :D


Annyit tudok mondani, hogy az én gyerekkorom echte ilyen volt, egyik szxrság a másik után, bunkó, korrupt emberek...ez Magyarország, sajna :D

Alá is ássa az ember érzelmi egészségét, folyamatosan fantáziál az ember, hogy egyensúlyban maradjon.

Ami nekem “megoldotta”, az egyrészt az volt, hogy felnőttem. Sokkal nehezebben kezel le család, ismeretlen, munkahely vagy a rendszer, ha már nem vagy annyira függő és kiszolgáltatott, pláne ha némi pofátlansággal még rá is erősítesz. (Nem csalásra gondolok, de ha már nem vagy erőtlen, számtalan módon tudsz észrevétlenül nyomást gyakorolni és érvényesíteni a jogaidat.)

Másrészt...hát, ez kicsit szégyenletes...mivel én egy multihoz mentem, kvázi “digitális nomád” életbe, ezért egyszerűen nem találkozom sokat az “alja” emberekkel ilyen kontextusban. 90%xa a naponta látott ismerőseimnek nem csak külföldi, de professzionális, és egy rendes vállalati kultúra azért egészen más. (A hobbijaimban is megvannak a külföldi kapcsolatok/barátságok, anol a magyar nem jött össze.) A hátulütő persze, hogy ilyenkor nem lehet napi szinten találkozgatni. (Viszont évi egy közös utazás, látogatás esetén mindig van helyi idegenvezető barát.) Nem ajánlanám, hogy az én életemet akarja valaki élni xD Mert azért a fizikai távolság nagyon rossz tud lenni. (Persze másrészt nem is lehet belerángatni semmibe, akinek a magány fontos :p)


Próbálnék valami hasznos reakciót is adni, bocsáss meg, hogy az első válasz is önző volt (szerintem), szerintem nem reagáltam érdemben eléggé a pontjaidra...


EU-s munka: IGEN. Az biztosan feltűnt neked, hogy van egy nagy GDP és valutaváltási különbség (itt jön az amatőr közgazd. rész). Minél keletebbre mész, annál kevesebbet fizetnek, de annyival olcsóbbak is a lokális szolgáltatások (a megélhetési dolgok, lakhatás, kaja stb. is).

Viszont a globális szolgáltatások, mondjuk műszaki cikkek, utazás, stb. hajlamosak egy egyenár felé tendálni. A cégek is igyekeznek ezt kihasználni és olcsó keleti munkaerőt alkalmazni, ahol lehet.


Ez pedig a következőt jelenti: ha egy nyugati országban dolgozol, több a lehetőség luxusra, modern technológiára, utazásra, ezeket meg tudod fizuból engedni magadnak. Viszont kénytelen vagy sokat költeni alapvető megélhetésre, és elvileg nagyobb a kirúgás veszélye (mert rajtad tudnak többet spórolni, ha bevándorlókra vagy kihelyezett részleg re cserélnek). Ha globális szakmában dolgozol, akkor ki tudod használni az aránylag magasabb fizut, ha keletre laksz, hiszen az helyi szinten többet fog érni. Viszont ha a luxuscikkekre akarsz költeni (és egy nagyobb lakás is “luxus”), akkor a lehető legtöbb abszolút valuta a leggyorsabb út.

Oktatás, egészségügy elvileg az északi országokban a legjobb. Bár a skandinávok kicsit emberileg is “hidegek”, távolságtartóak az én ízlésemnek. :) De, kinek melyik ország rendszere, népe szimpi, ez már hosszabb téma. És a kinek melyik nyelv is. Én tuti nem akarnám a gyerekemet a magyar oktatás posványába dobni. De a bevándorlósors is nehéz, mert másodrangú állampolgár leszel. (És a fizetésen is rajtad akar spórolni mindenki.)


Tényleg sorry, beszélek összevissza. Lényeg, szerintem esélyes, hogy a kiköltözés megoldja az életedet. (Akármennyire is ellene is, mellette is beszélek.) Most 20as életkorban (ha jól vettem le, ennyi lehetsz) van a legjobb esélyed. 30 alattiaknak sok helyre van kedvezményes VISA vagy munkavállalás, ösztöndíj is.


Van ötleted, hogy merre indulnál? Nyelvtudás? Ugye itt rögtön bezavar, hogy az angol országok (USA, UK, Ausz) pont a legrükkösebbek Mo.-ról kivándorlásügyileg, az EU-s utazás, munkavállalás, kultúra, hazalátogatás (ne hagyd figyelmen kívül, mit visz el egy repjegy ára és egy utazás ideje munkaidőszakban, ünnepekkor, vagy ha egy szülő beteg, stb.) egyszerűbb, de ahány ország, annyi nyelv szükséges.

2019. jún. 3. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!