Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van ez? Mással is így van?

Miért van ez? Mással is így van?

Figyelt kérdés

Sok ember, sok okos ember- a múltban és ma, úgymond "nem normális a viselkedése", mármint: Ott van Einstein, ő a zoknikat nem tolerálta, volt olyan aki a macskáktól félt(Napóleon).


Az Asperger Szindróma már eleve egy furcsa, úgymond betegség. Nem értem, ha valakinél mutatkoznak az egyértelmű jelei, de a feltételes ember nem okos.. pl én: én nem nem vagyok oks, inkább intelligens és művelt keveréke- ezeket nem igazán tudom használni az iskolában.


Egyszerűen nem tudok figyelni, nem érdekelnek azok a dolog amiket órán tanítanak, persze van ami érdekel pl: a kémiai kísérletek( a számítás kivételével), szeretem a tudományos könyveket, szeretek új dolgokat megtanulni( itt a nagy hibám az, hogy hamar megunom és már nem igazán érdekel).


Pl én sem szeretem a zoknikat, néha tudatomon kívül lekerül rólam, vagy csak akkor tudok igazán koncentrálni, ha kuporogva ülök, vagy ha épp valamit matotok, zavarnak bizonyos hangok- szagok, kiváncsi személyiség vagyok, szeretek kérdezni.

Szeretek dolgok dolgokról, dolgokat megtudni, hogy pl mi az? Hogyan készül? Stb stb

A legtöbb ember dilisnek tart, de én igazából nem vagyok az, csak vannak fura szokásaim és egy kiváncsi személyiség vagyok.


Csak arra lennék kiváncsi(XD) ,hogy a legtöbb ember aki hasonló betegségben szenved( vagy legalábbis egyértelmű jeleit mutatja), miért nem intelligens? Vagy van esteleg olyan, aki máshogy okos? Mármint, nem mindenhez ért?


Előre köszönöm a válaszokat :)



2019. ápr. 24. 12:48
 1/8 anonim ***** válasza:
18%
Ez nem betegség hanem simán kettyós vagy.
2019. ápr. 24. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
55%

Attól, hogy valamitöl fész, fóbiád van, nem tudsz koncentrálni, még nem leszel automatikusan intelligens.

Az Asperger meg végkép nem tudom, hoyg kerül ide, semmi köte a témához.

2019. ápr. 24. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Kettyós? Miért lennék én ostoba? Talán ismersz, hogy erre a következtetésre jutottál? Nem hinnem! A fent említett tulajdonságaim csupán 1 %-a a való énemnek.—Szóval te valami pszichológus vagy? - ha az vagy, akkor sajnálom, hogy ilyen bunkó voltam!


Az Intelligenst nem társítanám az okossal, mert nem minden intelligens ember okos és fordítva is, ide hozom a műveltet is.

Az Asperger azt azért írtam, igazából nincs kedvem ismét leírni...

Csak néhány kérdést akartam feltenni, nem értem, hogy miért kell ilyen bunkón válaszolni.

2019. ápr. 24. 13:15
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
a mai introvertalt az asperger :'D ocsem, h ti miket ki nem talaltok. mindig megprobaljatok valamivel kimagyarazni, h miert vagytok csendesek, vagy furak, vagy kuloncok. altalaban mindig az a vege, h mert ti okosabbak vagytok, ertekesebbek es kevesebben vagytok. ti vagytok az elit. a szoba elitei. hol aspergeresek vagytok, hol meg introvertaltak. otthon allitotok fel olyan diagnozisokat amiket az orvos is tobb vizsgalat alapjan tud csak. attol, h olvasol valamit a neten es ugy tudja megmagyarazni a defektjeid, h meg a vehen te is elonynek erzed az gaz
2019. ápr. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Itt is felhoznám azt, hogy nem minden ember aki Asperger szindrómás az introvertált- vagy az ellenkezője. Mivel ez a dolog érdekel így, voltam az iskola pszichológusánál is( azért írtam, hogy vannak rá utaló jelek), ő az állapította meg, hogy igen! Kértem időpontot is egy szakképzettebb, pszichológusnál- dettó nála is.

Csak puszta kíváncsiságból voltam kiváncsi- hogy a külső szemlélő is tapasztalt hasonlókat.

Én egyedül nem állítanék fel diagnózist, mivel nem vagyok orvos! Persze szoktam olvasni hasonlókat a neten, amik 50%-a igaz rám.

Mint írtam nem vagyok okos, vagyis kinek mi az okos- nem vagyok különleges sem egyedi eset, rengeteg olyan ember van, aki csendes- de ők olyanok, van aki azért olyan mert a bunkó emberek, hogyis mondjam, lekezelően viselkednek az illetővel és megkeserítik az életet!

Nos nálam más, engem nem szekáltak, én egyszerűen ilyen vagyok már kiskorom óta.

2019. ápr. 24. 16:25
 6/8 anonim válasza:

A kérdés valahol az, hogy mit értesz intelligens és okos alatt.

Nálam a művelt azt jelenti a legtöbb területen némileg, másokban jobban informált, de a legtöbb témához legalább egy egészen kicsit konyít, hozzátud szólni.

Az bölcsesség pl. többnyire konkrét élethelyzetekben mutatkozik meg, hogy jó dolgokra alapozva dönt-e az ember?

Az intelligenciában sok minden benne lehet és több -féle van, értelmi (IQ) ill. érzelmi (EQ) intelligencia is.

Az okos pedig (szerintem) főleg a jó logikára utal.


Legalábbis számomra nagyjából ezt jelentik ezek a szavak.

Amúgy asszem egy korosztály vagyunk :))


Az aspergereseknek / autistáknak azért nem mindegyike okos, amiért nem minden másik ember sem az.

Az autizmusról rengeteg sztereotípia kering, pedig az egész három szóval leírható. Máshogy működő agy. Ennyi az egész. Ez minden ami általánosítható és ami alapot ad a többi jellegzetességnek.


Einstein sem attól lett okos, hogy kiutálta a zoknikat, (egyébként a zavaró, szúrós, belülre tett varrásuk miatt).

A Webbeteg szerint:


„Bonaparte Napóleon köztudottan félt a macskáktól, kedvelte a matematikusok és a fizikusok társaságát, humanista gondolkodásúakat nem tűrt meg maga körül. Szerinte a humanisták csak bajt okoznak. Inasainak feladatai közé tartozott, hogy betörjék az új csizmát számára.

Valószínűleg nehézségei lehettek a beilleszkedéssel, a hozzá hasonló intellektuális és személyes adottságokkal rendelkezők társaságát részesítette előnyben. Feltehetően vissza-visszatérő, alaptalan félelmek gyötörték, hiperszenzitív volt bizonyos lábbelik viselésekor és az őt körülvevő személyeket illetően.”


Vagyis Napóleon sem csak a macskák jóvoltából lett aspienek titulálva.

Ez egy összetett „állapot”, de nem betegség, bár előfordul, hogy fogyatékkal is társul, de ez gyakran a még hozzácsapódó Savant-szindróma „hibája”. (A Savant röviden annyi, hogy egy ember némely területeken zseniális szinteket ér el, míg cserébe egy másik területen fogyatékkal kénytelen együtt élni. - Nem minden auti Savantos és nem minden Savantos auti)

( Fun Fact: a Rainman [Esőember] Raymondjának karaktere eredetileg nem is egy autistáról, hanem egy Savantosról lett mintázva.)


Másik: lehet valaki autisztikus, de nem autista. (Hivatalosan jelenleg az Asperger-szindróma az autizmus egy „gyengébb” fokozata, ami csak azt jelenti, hogy nem társul különösebb értelmi fogyatékkal)

Sok-sok ember autisztikus, vannak olyan szokásai, mint egy aspergeresnek, de ettől ez még alapvetően nem feltétlen jár ténylegesen a szindrómával. Nehéz meghúzni a határvonalat a kicsit is autista és az autisztikus között. Valószínűleg a genetikában van a kulcs, mert az autizmus minden formája több kisebb dolog együttállása.


Ugyanakkor vannak markáns, jellegzetes jelei: [Vagyis sokaknál megjelenik, de nem mindenkinél]


– HIPERSZENZITIVITÁS: vagyis az agy hibás információ feldolgozása. Ez lehet több -féle, pl. az infók több kis adag helyett, egy nagy, robbanó csomagként érkeznek az agyba, ami hosszú-, de nagy inger esetén rövidtávon is elég megterhelő lehet.

Lehet, hogy egészen egyszerűen csak az érzékszervek (nem feltétlenül mindegyik) felerősítve közvetítik az információt. Illetve rossz sorrendben, szakaszosan vagy késleltetve. Ez sokszor kusza és elképesztő szinesztéziát eredményezhet. (Nálam ez pl. úgy jött ki, hogy ha pl. lerajzolok egy kapucnis-pulcsis, kendős, pólót, hosszúujjút stb. viselő figurát közben érzem a ruha anyagát, vagy pl. látok egy képet, amin hátul még látszik, hogy nem régen esett az eső, akkor el kezdem érezni az a friss, üde eső utáni illatot. És ez csúcs! :D

Én legalábbis nagyon örülök neki, bár szenzorosan egy idő után persze megterhelő. )


VAGYIS: ez többnyire jelenthet erősebb szaglás, látást, (erősebb fényeket, ragyogó színeket /Ez a kettő sokszor gyönyörű tud lenni :)) /és kontrasztokat, sőt autista emberek sokszor észre vesznek olyan apróságokat, törvényszerűségeket amiket mások nem) intenzívebben érződhet a dolgok tapintása, (címkék, varratok, vagy ha valaki hirtelen hozzád ér [ez sokszor eléggé nagy inger robajt képes okozni])


É R D E K E S S É G !

Vannak szimplán ingerérzékeny és ingerkereső autisták. Az utóbbi sokszor ADH -val (hiperaktivitás) párosul. A szimplán ingerérzékeny gyerkőcök vagy akár felnőttek ha beteltek ingerekkel kell nekik a letisztult pihenő, hogy kiürüljenek, feltöltődjenek. Az ingerkeresők pedig hiába érzik erősebben az ingereket, még többet akarnak és rohannak bele az életbe, belenéznek a napba, közel hajolnak a bármilyen hangot is ki adó dolgokhoz, ők maguk adnak ki hangokat, dobolnak, kopognak stb. mert számukra ez a megnyugtató így bizonyosodnak meg a körülöttük levő világról. De persze ennek ellenére ők is bőven betelhetnek ingerekkel és akkor csak kell egy kisebb-nagyobb ingercsökkentett pihenő.


– REPETÍCIÓ: vagyis ismétlés. Ezek lehetnek önmegnyugtatásként vagy az izgatottság jeleként ismételgetett (többnyire kéz) mozdulatok, vagy jól bevált rutinok, szokások, egy rend, rendszeresség ami biztonságot adhat. Van olyan is, hogy egy auti kisfiú többször is megkérdez valamit, de nem azért mert olyan kíváncsi lenne a válaszra, csupán az, hogy nap-mint-nap ugyanazt a választ kapja egy biztos kapcsolódási pontot jelenthet.


– NYELVI NEHÉZSÉGEK: szó szerint értés, (szarkazmus, metafora, szóviccek, humor, költői kérdés, akármi tabu) megkésett beszédfejlődés. Van olyan súlyosabb auti aki egyáltalán nem beszél, hiszen nem áll rá az agya, hogy hangokat, dolgokkal kapcsoljon össze, ennek ellenére még megértheti a külső beszédet. De akad olyan is, hogy valaki már nagyon korán beszélni kezd.

I L L E T V E !

Aspiek körében gyakori a bő szókincs, különösképpen ha valami kedvenc témájáról beszél. Van hogy nagyon profin, szakszerűen fejezi ki magát és még érti is mit mond. Viszont séma monológok, (-Szia - Heló - hogy vagy? - kösz jól - és te?- jól, kösz) illedelmes, sablonos, őszintétlen beszélgetésre sokszor be kell magolniuk a szöveget, hogy jól tudják megindítani a beszélgetést, még ha szívük szerint nem is ezt mondanák. Van aki túl őszinte, és amit észrevett azt kimondja. Őszinteség, de az emberek sokszor udvariatlanságnak, szemtelenségnek, tapintatlanságnak veszik.



Nem tudom mindet felsorolni, de ha rákeresel, hogy asperger-szindróma vagy autizmus rengeteg sztereotípiába és általánosításba fog belebotlani, bátran szemezgess belőle!


Ahány ember annyi -féle, ahány Aspie annyi -féle. Dettó.

Lehet, hogy valakinek szuper jó a memóriája, másnál a figyelemzavar kerekedett felül, megint másnál pedig a kettő random keveredik. Van aki ingerérzékeny, van aki csak pár dologban, van aki minden érzékszervével, valakinek ez bántja a szemét/fülét, van aki gyönyörködik benne. Más ingerkereső, van akinél hozzájárul az ADHD, másoknál OCD. Van aki szinte zsonglőrködik a szavakkal, másoknak a beszéd igazi kihívás. Van akinek ez az immunrendszerére is kihat és kevés (féle) ételt bír el a gyomra, más az ételek állagát éli meg furcsán, valaki más meg mindent megeszik! Van aki gyorsabban robban, dührohamot kap, más ezt a démonát már legyőzte, szorongás, agresszió, önelvetés, önbizalomhiány. Másutt ez már tiszta. Térlátás, kordináció, néhol összemosott színek, rengeteg-rengeteg minden!


De csupán egyetlen dolog általánosítható: máshogyan működik az agyuk.

Semmi több.

Csupán ennyi az egész. ^^


--------------------------------

Aki pedig mindenhez ért azt polihisztornak hívják.


A J Á N L O T T I R O D A L O M :

...........................


V I D E Ó :

https://www.youtube.com/watch?v=vgWZEkTItFE

https://www.youtube.com/watch?v=c18nmt35Wd0

[link]

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=9VoushTH20Q (ANGOLUL)

https://www.youtube.com/watch?v=z7NeBs5wNOA (ANGOLUL)

https://www.youtube.com/watch?v=e2tAyyA3uok

https://www.youtube.com/watch?v=sMuWuO6LW2I


És majd egy szép napon erre listára érkezik még egy alany ;)


----------------------

O N L I N E 'I R O D A L O M' :


[link]

[link] (hivatalos)

[link] (Egy több autista gyermeket nevelő anyuka szemével)

[link] (ANGOLUL, de zseniális!)

[link]

[link] a-gyogypedagogus-tanacsai/1327-az-autizmusbarat-gyerekszoba

[link]

2019. ápr. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Ja! És az auti.hu-n itt* találsz nem egy valószínűséget számító aspie tesztet:


*

A U T I

[link]


A S P I E

[link]


És más szakmailag ajánlott irodalmat is találsz:

[link]

2019. ápr. 27. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

+1:

Ha tudsz angolul és érdekel a téma, ajánlom még ezt is:

Szoktak jó dolgok lenni és az egészet egy egészen más színben tünteti fel :)


[link]


-------------

Kissé személyesebb hangvételű blogok és ilyesmik más hasonló témákról:


ADHD - Hiperaktivitás-figyelemzavar:

[link]

[link]


Down-szindróma:

[link]

[link]

[link]


OCD - Kényszerbetgség (gyermekkorban)

[link] (CIKK)


A Vadaskert blogján kicsit nehéz navigálni, de egy kis keresgéléssel még sok más érdekes cikkre bukkanhatsz rá! ^ ^

2019. ápr. 29. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!