Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az emberek (többségének)...

Az emberek (többségének) miért esik jól, ha pl. egy bűnözőt, nem csak börtönbe zárnak élete végéig, hanem jól meg is kínozzák?

Figyelt kérdés
A középkorban sem értettem, hogy mire jó a megkínzás. Talán egy ember vágyhat a kínzásra, akinek a közvetlen rokonát pl. megöli az illető. De más idegen emberek, miért követelik, hogy meg is kínozzák, ha nekik semmi közük nem volt az egészhez. Arról nem is beszélve, hogy embertelen. Arról még pláne beszélve, hogy az igazságszolgáltatás nem mindig a megfelelő bűnözőket kapja el, mégis hogyan tudnának elszámolni a saját lelkiismeretüknek ha ártatlan embereket is megkínoznának?

2019. máj. 19. 12:15
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

#10 nem azt mondtam, hogy ne érezzünk empátiát, de mindenki ,,jobban elbánna'' egy bűnözővel, ha az közvetlen rokonát pl. meggyilkoná. Szerencsére meg tudunk tiszta fejjel gondolkodni, ha számunkra mindenki idegen volt.


Egyébként ha a te szempontodat nézzük, hogy mindenki embertárs, mivel emberi lény ő is. Csak szólok, hogy a bűnöző is lehet családtag, vagy rokon. Akkor is így vélekednél?

2019. máj. 19. 12:59
 12/17 A kérdező kommentje:
#11-es végre valaki aki ugyanúgy látja, ahogy én. Az előbb felvetettem annak a kérdést, hogy a bűnöző is lehetne családtag, rokon stb. Ráadásul az, hogy egy bűnöző visszaesik nem 100%. Az Amerikai E. Államok-beli kivégzést sem tartom jogosnak, főleg amikor 20 évvel a bűntett után alkalmazzák a halálos injekciót. [Ez is eléggé embertelen, de a gyökerek onnan jönnek, hogy az emberek még kínzásra is vágynak] Mindenkinek érdemes lenne magába néznie, hogy milyen ember is, amikor nem tud tiszta fejjel mérlegelni egy ilyen kérdést.
2019. máj. 19. 13:03
 13/17 anonim ***** válasza:

Régen inkább az elrettentés volt a cél, és próbálták arányosan tenni ezt, pl. lopásért kézlevágás. Akkor jut el eddig a rendszer, ha félő, hogy nem tudják fenntartani a rendet, és drasztikus módszerekre váltanak, szóval szerintem az sokkal inkább bűnmegelőzésnek lett szánva mint igazságszolgáltatásnak.

Hogy egy barbár közösséget hogyan szabályoznék nem tudom, de én ma ellene lennék a bűnösök megkínzásának. Valóban súlyosabb bűntetést kellene kapniuk mint most, de nem embertelen bánásmódot és nem is halált. Az is egy egész más érzés mikor ellened követnek el valamit és azt érzed puszta kézzel végzel az elkövetővel, ezt régen is felismerték, és éppen ezért nem engedték a szemet-szemért elvet érvényre juttatni.

Valójában azért is mindannyian felelősek vagyunk ha valaki bűnözővé válik, ez persze még senkit nem ment fel az elkövetett tettei alól. Ha lenne erre keret és kapacitás akkor az lenne a legnagyobb bűntetés ezeknek az embereknek, ha egy szerető közösségben átformálódnának, eljutnának arra az érzelmi és értelmi szintre amikor már megértik melyik tettük mikor mennyire helytelen, és szembe kellene nézniük azzal, akik voltak. Vannak erre példák, az ilyen bűnözők, gyilkosok, később önkéntes segítők lettek háborús övezetben, nyomornegyedekben, és egész életükben vezekeltek a tetteikért.

2019. máj. 19. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 papics ***** válasza:
100%

Hát igen, van igazság abban, amit mondasz.

Viszont nekem most a majmok bolygója c. film jutott eszembe, ahol a majmok vezére azt mondta, hogy a majom nem öl majmot. És pont az a sztori, hogy az egyik mégis öl, ezért ő nem majom többé. És meg is ölte.

Ugyan ez igaz az embernél is.

Megfelelően nyomós indok nélkül kínozni valakit, vagy megölni embertelenség ->az nem ember.

Viszont én sem értek egyet azzal, hogy mindenféleképpen ki kell végezni egy gyilkost. Az esetek legkisebb többségében volt igazán nyomós indoka az embernek ölni.

Ha kivégeznek egy ilyen bűnöst, az garancia arra, hogy nem fog többet ölni, mert ugye halott.

De egy nagyon pöpec zárkából sem valószínű, hogy kiszabadul, és öl még.

Azt kell hogy mondjam, nem tudom most melyik választás a jobb...

2019. máj. 19. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy ez olyan általános dolog lenne az emberek körében (a középkorban is csak azért volt "népszerű" mert ez volt az emberek egyetlen szórakozása lol)

Azt viszont el tudom képzelni, hogy egyes emberek annyira undorodnak egy-egy bűntől, hogy túlzásokba esnek. A bűnöző elkövette azt, amitől a legjobban tartanak, ami egy emlékeztető arra, hogy az a bűn létezik a valóságban, és akár velük, vagy a szeretteikkel is megtörténhet.

2019. máj. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

Tudod az emberek másképp gondolkodnak ha a szeretteikről van szó vagy olyan emberekről/állatokról akiknek a borzalmas haláluk érzelmi kitörést okoz.. Az ember ilyenkor ártani akar a gyilkosnak, vagy legalább azt akarja, hogy ő is érezze a fájdalmat.

Egy valamit nem helyeslek: Amikor van egy szadista gyilkos, és az emberek dühe a gyilkos szintén ártatlan családja ellen fordul.

Egy példa:

Egy magyarországi városkában egy férfi megerőszakolt egy tinédzser lányt. A bíróságon a lány az erőszakolója ellen vallott, így pár évre elítélték. A srác a bíróságon üvöltözött, hogy egyszer ha szabadul elkapja a lányt.

Eltelt jó pár év, a tinilányból fiatal nő lett. A pasast idő előtt kiengedték jó magaviselet miatt. Pár héttel a szabadulása után elkapta a régi áldozatát, megverte, megerőszakolta, és a pasas nagymamájának egy emésztő csatornájába fojtotta bele. Pár nappal később találták meg a rendőrök az emésztőbe a lány holttestét. Boncolás kimutatta, hogy kegyetlen halála volt, voltaképpen a szarba fulladt bele. A pasast letartoztatták, elítélték újra. A nagymama semmit nem tudod, teljesen ledöbbent, ki is jelentette, hogy neki nincs unokája. Mégis a városiak haragja a nagymama felé fordult, mert a pasasnak nem tudtak ártani. A néni háza falára firkáltak durva szavakat. A mamit kizavarták a boltokból, hogy egy gyilkos családját nem szolgálják ki. Volt, hogy a nagymami kint kapált, és megdobálták, leköpték. Én bár nem abban a városban éltem, de ismertem a nagymamit, és nagyon sajnáltam, hogy élete utolsó pár évében neki kellett bűnhődnie az unokája tettei miatt.

2019. máj. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
52%

Mert alapból tele vannak haraggal,frusztrációval,és ennek levezetésére kapóra jön egy bűnbak,akinek lehet ilyeneket kívánni a társadalom által elfogadottan.Ha több embernek ez a véleménye,akkor eloszlik a felelősség,ráadásul jó embernek érezhetik magukat,mert az "erkölcs" nevében cselekednek.

Néztem egyszer egy kutyás videót.Arról szólt,a kutya kiszökött a kerítésen(nem először)átment a szomszédhoz,aki agyonütötte.Az nem derült ki,mit csinált ott a kutya.És azt sem mondom,hogy megérdemelte a halált.Hiszen nem is vállalhat felelősséget saját magáért.És itt jön a lényeg,emberek kommentjei záporoztak:"Aki megölte az állatot,azt kiherélném,karóba húznám,levágnám a fejét!" (és most még cenzúráztam)

Erre írtam én is egy kommentet,megkérdeztem a gyűlölködőket,hogy a kutya gazdájával mit csinálnának? (nem azért,mert ő is ezt érdemelné,csak zavart ez a csoportos állszenteskedés,butasággal párosulva)merthogy itt egyedül a kutya gazdája volt a felelős...

Erre valahogy nem kaptam választ.

2019. máj. 20. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!