Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Erdélyiek! Csángók többsége...

Erdélyiek! Csángók többsége (főleg a valamikori határon túliak) hogyan élnek mostanság? Javult a helyzetük, vagy az átlagnak még mindig nem túl rózsás? Mesélnétek történeteket ott jártatokról? Esetleg ismerőseitek véleményét megosztanátok itt kérlek?

Figyelt kérdés

Az elmúlt néhány év, különösen 2019/2020 érdekel, nem a múltbéli helyzet.


Vagy tudtok olyan írásokról, felvételekről, melyet bemutatják a többségük mostani helyzetét?


Szoktatok hozzájuk kijárni? :)



2020. okt. 12. 15:37
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Jártas vagyok a témában, de most nincs időm komolyabb válaszra.


1, a csángoknak alapjában 3 fajtája van

Igazi csángó (ott maradt magyarok, kunok-úzok-besenyök, középkori betelepült határőrök leszármazottjai. Tehát egy nagy mix, ami alapvetően magyar.

Az előzőek környezetében, vagy közelében élők, akik többnyire székely származásúak. Ezek a gyimesiek -tudtommal.


Aztán vannak a bukovinai székelyek/csángók. Ők a madéfalvi veszedelem idejében kerültek ki, majd a II. vh-ban a Bácskába/bánátba, majd onnan a szerb megszállás elől -tudtommal- sokuk él Tolnában, Baranyában, Bács-kiskunban, Pesten és Pest megyében. Meg ki tudja hol. Ők "eredeti" (1700as) lakóhelyükön kb nincsenek.


Az első kettő szinte soha nem volt határon túli, mivel a kárpátok keleti oldalán laktak. 1916-ban volt próbálkozás hogy a csángólakta részeket két vármegye létrehozásával idecsatolják.


A másikak meg a hétfalusi csángók. Ők Brassó környékén élnek, és szintén székely eredetűek. Így 1000+ évig voltak Magyarországon.



Tehát a kérdés:

Melyik csángók érdekelnek?

2020. okt. 12. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Gyakorlatilag csak megerősítettél, pont azt írtad, amire én magam kérdeztem rá:


"Főleg a valamikori határon túliak."


"A kárpátok keleti oldalán laktak."


Ugyanaz.


És éppen ők érdekelnek elsősorban. :)


Még térképet is találtam neked, nézd a kéket:


[link]


Rengeteg! Mind valamikori határunkon túli.


De ha már rákérdeztél (úgymond másodsorban) a gyimesi csángók is érdekelnek! :)

2020. okt. 12. 23:11
 3/3 Hermit moldovenesc válasza:
Elég régi a kérdés, de szívesen válaszolok, ha még érdekel. Kismagyarországiként költöztem ki Moldvába, csángó a férjem. Minden falu más, de alapvetően tisztességesen meg tudnak élni az emberek, legalábbis ami az anyagiakat illeti (jobbak a fizetések, mint Magyarországon). A falusi iskolák nem túl színvonalasak, de 35 településen már van délutáni munkarendű magyar oktatás is. Az egészségügy a magyarhoz hasonlóan elég vacak. A vallási élet aktív, a fiatalok is hívők, templombajárók. Látogass ki Moldvába, ha teheted! Pl. a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége számos nyilvános hagyományőrző programot/fesztivált szervez.
febr. 17. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!