Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Miért vetik meg sokan, ha...

Miért vetik meg sokan, ha valaki nem a végzettségének megfelelő munkát végez vagy pályát módosít?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy XY elvégez egy adott képzést és nem tud elhelyezkedni a szakmájában, vagy elhelyezkedik és azt követően úgy dönt, hogy inkább más területen szeretne dolgozni (mert rájön, hogy nem neki való/mert nem érzi jól magát abban a munkakörben/anyagi okok miatt/talált valami szerinte "jobb" lehetőséget stb.). A környezetemben azt tapasztalom, hogy nagyon sokan megvetik őket, ez szégyennek, kudarcnak minősül és az illető minden hülyének el van mondva. Mondok egy-egy példát: Van egy ismerősünk, aki óvodapedagógusként végzett és pályakezdőből lett pályaelhagyó, mert viszonylag hamar otthagyta a munkáját (főként az anyagiak miatt, egyszerűen nem keresett annyit, amennyiből meg tudott volna élni) és külföldön dolgozott vendéglátóhelyeken (felszolágló, pultos), most pedig körmös. Vagy van olyan ismerősünk, aki régész szakon tanult az egyetemen, majd a végzést követően pedig eladóként helyezkedett el egy drogériában. Mindkettőjük felé kb. az előbb említett attitűddel fordulnak az emberek, szégyen, kudarc, szánalom stb.

Én azt gondolom, hogy mindenkinek joga van a saját élete felett rendelkezni és mindenki saját maga el tudja dönteni, hogy mit szándékozik kezdeni magával. Szerintem az ember nem csak az anyagi vagy karrier lehetőségek miatt tanul, hanem szimplán a puszta érdeklődés és tudásvágy is vezérelhet valakit. Ebből kifolyólag, nem mindenki éli meg kudarcként, hogy később nem a végzettségének megfelelően helyezkedett el, ha mindemellett volt lehetősége tanulni és megvalósítani az ezen irányú törekvéseit. Ugyanúgy mindenkinek megvannak a preferenciái, hogy számára az anyagi függetlenség és a boldogulás vagy az adott esetben nem megfizetett szakmája, hivatása a fontosabb és nem tartom megvetnivalónak, ha valaki ebből kifolyólag pályát módosít.


2020. júl. 2. 12:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
75%
En sem a szakmamban dolgozom, megsem szoltak meg soha erte. Pedig 14 ev telt el.
2020. júl. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
50%

A felsorolt példák tipikusan azok, amit a meggondolatlan emberek csinálnak. Szereznek egy nem sokat érő végzettséget, aztán mennek egy-két szinttel alacsonyabban kvalifikált munkakörbe (diplomás helyett 8 általánossal végezhető munka pl). Ezt nem csoda ha sokakat kiborít. Foglalták évekig a helyet a képzéseken, azok elől akik valóban ezzel szerettek volna foglalkozni. A "mi adónkból" tanították őket feleslegesen. A bérek akkor is alacsonyak voltak, amikor beiratkoztak, tehát még mellé tájékozatlanok is erőteljesen. Lényegében elpazaroltak több évet az életükből.

Persze más, ha egy gépészmérnök képezi át magát mondjuk programozóvá.

2020. júl. 2. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
52%

Nem vetem meg a pályamódosítókat, ha tényleg úgy csinálták végig a tanulmányaikat, hogy azzal akartak foglalkozni.

Én csak azokat nem értem, akik úgy foglalják a helyet felsőoktatásban, hogy eleve nem akarnak abban dolgozni, csak legyen egy papírjuk. Lehet, hogy valaki miattuk esett ki, aki tényleg azzal akarna foglalkozni.

2020. júl. 2. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
71%

Én azoktól okádok, akik elveszik a helyet másoktól, majd fél-egy év után kitalálják, hogy nekik nem jó az az egyetem, és kilépnek.

Aki meg ennek ellenére be is fejezi, elbafva vele éveket és akár milliókat, na az meg nettó idióta is!

2020. júl. 2. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Én ezzel a "foglalták a helyet a képzéseken" sem értek egyet. Szerintem alapvetően mindenkinek megvan a lehetősége, hogy tanuljon, mindenki szabadon megválaszthatja, hogy mit és hol szeretne tanulni és mindenkinek ugyanazoknak a feltételeknek kell megfelelniük. Ha valaki rosszul döntött és még a képzés során, vagy esetleg a képzés után jön rá, hogy neki ez a terület ezért és ezért nem lesz jó, akkor ugyanúgy szabadon válthat. Én ebben nem látok problémát.

2020. júl. 2. 13:33
 6/15 anonim ***** válasza:
21%

#5: Nem látsz benne problémát?

Mi van azokkal akik nem kerülnek be egy adott egyetem adott szakára azért, mert olyanokat vesznek fel akinek 1-gyel több pontja van a felvételin, de rohadtul nem akarja azt csinálni, ahogy azt mindenki leírta korábban.

2020. júl. 2. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
38%

6.-nak.


4.-vagyok.


Konkrétan 2 azaz KETTŐ ponttal maradtam le, és közben pontosan tudom, hogy első félévben kiléptek 4-en. Baffák meg!

2020. júl. 2. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

#7: Ez mindenhol így van. Nálunk a fele csoport otthagyta első félévben mert az egyik tárgyból a csoportunk 80%-a megbukott és csúszás lett volna mert arra èpült kb minden.

Mondjuk az a tanár minden évben ezt csinálja mert velünk is volt jó pár felsőbb éves bukás miatt.

Akkor jelentkezz újra!! Nem kell feladni egy kudarc után.

2020. júl. 2. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Nem tartom problémának. Szükségszerűen mindenki a saját érdekeit tartja szem előtt, mindenki saját magáért "küzd". Senkit nem az elszántsága, tervei, ambíciói miatt vesznek fel egy adott képzésre, hanem kizárólag az eredményei alapján. Ez egy ilyen rendszer, jól vagy rosszul, de így működik és ez is benne van a pakliban.
2020. júl. 2. 13:57
 10/15 A kérdező kommentje:
Az első szakomat én is abbahagytam, mert az első félév után rájöttem, hogy engem az mégsem érdekel annyira, hogy minimum 3 évig tanuljam egyetemi szinten és később hivatásként azzal foglalkozzak. Nem én voltam az egyedüli... A második szakomon a képzés második évére már az induló létszám több, mint 50%-a nem volt sehol, a végére összesen 28-an maradtunk.
2020. júl. 2. 14:00
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!