Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ügyvédként nehéz elhelyzekedni?

Ügyvédként nehéz elhelyzekedni?

Figyelt kérdés
Mármint sokan tanulnak jogot,mennyire nehéz kezdő ügyvédként elhelyezkedni?

2021. jan. 10. 20:38
 1/4 anonim ***** válasza:
90%
En ugy tudom ügyvédbojtárként kezdenek és még nekik kell fizetni a gyakorlatert.
2021. jan. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
88%
Ha nem ugyved csaladban nottel fel, akkor rogos ut vezet az ahitott sikerhez ... ha egyaltalan elered valaha. Nem nagy kaland amugy elvegezni a jogot es vegul is dr tudomanyos fokozatot ad, de a szakmai siker egyaltalan nem garantalt csak ha valoban okos es ugyes vagy.
2021. jan. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól függ. Több szempontot is figyelembe kell venni. Az én tapasztalataim a következők.


1. Különbséget kell tenni a főváros és vidék között. A különböző fórumokon (Profession, Ars boni, Jogi fórum stb.) meghirdetett állások túlnyomó többsége Budapesthez kapcsolódik. Itt lehet főként ügyvédjelöltként elhelyezkedni. Vidéken inkább úgy szokás, hogy a szülő vagy más rokon is ügyvéd, akkor a gyerekük jogot tanul, hogy tudja folytatni a praxist. Ugyanakkor vidéki ügyvédjelölt álláshirdetés internetes fórumokon nagyon kevés van, évente 3-4. Lehet, hogy másként is hirdetnek (pl. helyi lapokban), de erre a részére nem látok rá. A pesti helyzetet jobban átlátom. Több felületen is hirdetnek állásokat, ha ezeket összeadod, akkor kb. mindig van 15-20 szabad hely. Néha van sokkal több, de tavasszal a koronavírus miatt előfordult az is, hogy egy sem akadt. Joggal egyéb tevékenységet is lehet végezni (bíróság, végrehajtó, közjegyző, hivatalok), de ez is eléggé Pest köré épül.


2.Az ügyvédi irodák különböző méretűek lehetnek. Vannak nagy nemzetközi irodák, ahol jelentős ügyekkel foglalkoznak. Ide olyan jelentkezőket várnak, akik nagyon jól beszélnek angolul, kb. olyan szinten, mint ahogyan magyarul. Sok esetben előny, ha jók a jegyek és van külföldi, Erasmus tapasztalat. Az utóbbi nagyon sokat dob a latba, ugyanis látják, hogy foglalkoztál a szakmai nyelvvel is. A szaknyelv tudása előny, de nem követelmény. A hozzáállás az, hogy magas fokon tudj angolul, beszélj folyékonyan és választékosan. A nyelvtudást előtérbe helyezik a szakmai tudással szemben (bár ezt ők maguk nem vallják be, de én és más kollégák is így látjuk). Ennek az oka az, hogy nagy a szakosodás. Lehet, hogy egy versenyjogi részlegre kerülsz, ez az egyetemi tananyagban kb. egy féléves tantárgy, de akkor csak ezzel fogsz foglalkozni. A többi tantárgyat, jogterületet innentől nagyon ritkán alkalmazod. Mivel csak szűkebb jogi területtel foglalkozol, így könnyen bele lehet tanulni. Ugyanakkor az angolt már az első naptól használod. Ez a legfontosabb.


3. Vannak kisebb irodák, ahol szintén az angol nyelvtudás az egyik legfontosabb tényező, mert külföldi ügyfelekkel is dolgozni kell. Esetükben van sok kis és közepes méretű magyar cég is. Itt kevesebbet tudsz keresni, mint a nemzetközi irodákban, de általában kevesebbet kell túlórázni. Nemzetközi irodáknál néha mindennapos a napi 9-10 órázás is. kisebb irodában is előfordul a túlórázás, de ezt úgy kell elképzelni, hogy heti szinten egy-két nap 9 órát dolgozol a 8 helyett. Egy kisebb méretű irodában a kezdőfizetés nettó 200 ezer körül alakul, néha több, néha kevesebb. A nemzetközi irodák ennél valamennyivel többet fizetnek, ott 250 ezer körül alakul a kezdő bér.


4. Vannak kevésbé jelentős irodák és egyéni ügyvédek. Itt akár az is előfordulhat, hogy még te fizetsz azért, hogy dolgozhass. Sok helyen 160 ezer kezdőfizetéssel indítanak és nem igazán növekszik az évek alatt. Ezeken a helyeken a nyelvtudás nem elvárás. Volt egy kutatás tavasszal, ahol kiderült, hogy a magyar ügyvédek 84%-a csak középfokon tud angolul, ezért nem versenyképesek. Ők elég rosszul is keresnek.


5. Egyébként a szakma nagyon rossz helyzetben van, a színvonal is nagyon romlik. Az elmúlt években számtalan példát láttam erre. Vannak olyan büntetős ügyvédek, akik kirendelt ügyeket látnak el. Lényegében nem is érdekli őket, hogy mit csinálnak, csak a 6 ezer forintos órabérre mennek. Gyakran a tárgyalás előtti utolsó percekben olvassák át az ügyiratokat. Az utóbbi időben sok törvényt újraírtak, megváltoztattak. Így vannak olyan ügyvédek, akik már évek óta nem tanulják a változásokat, és a "lesz,a mi lesz" alapon járnak tárgyalásra. Egy alkalommal a bírónő mérgesen megjegyezte egy tárgyalásomon az ellenérdekű fél ügyvédjének, hogy azért nem ártott volna átolvasni az új perrendtartást.


6. Összegzésem a következő. Vidéken akkor éri meg elvégezni a jogot, ha van rokon/ismerős, akinek az ügyvédi irodájában tudsz dolgozni. Pesten akkor érdemes jogot tanulni, ha szintén van ismerős, aki segít elhelyezkedni VAGY kellő nyelvtudással rendelkezel. Az angol a legfontosabb. Szerződéseket kell tudni fordítani, külföldi ügyfelekkel tárgyalsz, közben jegyzetelsz és ez alapján beadványokat vagy más okiratokat szerkesztesz. Német, francia, orosz nyelvek előnyt jelentenek, de az angollal önmagában is el lehet boldogulni. Egyetem ideje alatt sokat kell tanulni, nagyon sokat. Ha elkezdtél dolgozni, akkor a megtanult tananyagnak csak egy kis hányadát fogod használni. A legtöbben polgári jogi területen működnek, így ők a mindennapokban a polgári jogot, munkajogot, ingatlanjogot, perjogot és néhány nemperes törvényt használnak (pl. cégalapításhoz a cégtörvényt, fmh, stb.), de nem használják a büntetőjogi tudásukat, közigazgatás is ritkán kerül képbe. Vannak büntetős ügyvédek is, de ők kevesebben. Ők általában vegyes praxist tartanak fenn, muszáj bevállalni más ügyeket is, a büntetőből tisztán nagyon kevesen jönnek ki. A jegyeket és a diploma minősítését annyira nem veszik figyelembe, inkább tesztet íratnak a jelentkezőkkel, vagy kikérdezik őket szóban. Sok nagyon felesleges dolgot meg kell tanulni. A római jogra azt mondják, hogy a jogrendszer alapja, de ugyanazokat megtanulod polgári jogból is. Egy bírósági tárgyaláson meg nem fogják megkérdezni, hogy pl. mi az adásvételi szerződés latin neve, vagy az ókorban a rabszolgák nem minősültek személynek, hanem dolognak tekintették őket. Vannak szakkollégiumok és diákszervezetek, ezek jól mutatnak az életrajzban, és egy kis többletet is adnak, de nem elvárás a munkáltatók részéről. Erasmus tanulmányút nagy előny, havi szinten kapnak ösztöndíjat a hallgatók, de ez nem fedez minden költséget, így nem engedheti meg mindenki magának. Ehhez is kell a nyelvtudás. A hangsúly mindig a nyelven és a megjelenésen van.

2021. jan. 10. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Én nem gondoltam volna hogy ennyire számít a nyelvtudás,úgy voltam hogy a magyar jogszabályokat kell tudniuk
2022. júl. 23. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!