Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » 9. Es vagyok, grafikusnak...

9. Es vagyok, grafikusnak tanulok, majdnemhogy megbántam a választást, mert nem tudom, hogy tudnék evvel elhelyezkedni? Többi lent

Figyelt kérdés

Aki grafikus vagy hozzáértő válszoljon legyszi. Hogy lehet ezzel a szakmával megélni. Értek hozzá, és nem csak szerénység. Milyen munkalehetőségek vannak? Ha csinálnék valami sját vállalkozást valaki a közeljövőbe be szállna vagy egyeztethetnénk privibe? Mert én még nem vagyok benne. A rajzaim fenn vannak instán aki kíváncsi lenne. Ig.:Menyusgaramvolgyi



Előre is köszönöm az együttműködést és a válaszokat!:-)



2021. ápr. 9. 18:12
 1/9 anonim ***** válasza:
40%

Én is grafikus szakmán gondolkodtam a Te korodban, és tartottam is magam ehhez. Eleinte azt hittem, majd szabadúszóként, vagy vállalkozóként fogok dolgozni, de ez nem ilyen egyszerű, pláne ha nincs tapasztalatod. Az, hogy otthon hobbiból rajzolgatsz, nem tapasztalat.

Pár évre mindenképp csatlakozz valami céghez, mostanában sok helyen láttam, hogy pályakezdő grafikus munkatársakat keresnek.


Nekem mázlim volt, érettségi után egy ismerősöm cégéhez felvettek, mert már régóta kerestek még egy grafikust a csapatba, de hónapokig nem volt jelentkező sem. Oda mentem dolgozni, azt hittem majd szerkesztem a grafikákat egész nap, meg rajzolgatok. A fenét, nyomdába kerültem. 3 munkakörben kellett már elejétől fogva dolgoznom, grafikai szerkesztés, nyomdászat, könyvkötés. Gyorsan betanultam, eleinte féltem, de ma már jobban szeretem a nyomdai és kötészeti melókat, mint a grafikai tervezést. Munka közben hétvégente eljártam OKJ-s képzésre, így lett grafikus végzettségem. A munkámnak hála mindent amit tanultunk, már kapásból tudtam, vagy párhuzamosan megtapasztaltam munka közben a tanultakat, így az én bizim lett a legjobb.


Már 3 éve ott vagyok, lassan kicserélődik a csapat, csak én maradok, új grafikusokat keresünk, majd én tanítok be mindenkit, én leszek a nyomdában a "kis-főnök". :)


21/L

2021. ápr. 9. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

Nincs instám, de googleba beírva a neved csak egy érzelmileg labilisnak tűnő fuckboyt dob ki.


Egyébként sok vonalon el lehet indulni a grafika világában, de anélkül, hogy tudnánk te hogy képzeled el a jövőd nagyvonalakban, nehéz tanácsot adni.

2021. ápr. 9. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Googlebe beirva nem fogod megtalálni
2021. ápr. 9. 18:28
 4/9 anonim ***** válasza:
88%

Ha 9.-es vagy, akkor első éves vagy. Már megbántad? Akkor ez nem volt átgondolt döntés, mert ez nagyon az eleje mindennek.

"Értek hozzá, és nem csak szerénység."

Hogy értenél hozzá már 15 évesen? :) Nem bunkóságból, de ha csak nem kétéves korod óta csinálod a GRAFIKUSI szakmát, akkor a hozzáértés elég nagy handabanda.

Én grafikusnak tanultam, bár főleg azért, mert ez állt legközelebb az illusztrátori munkákhoz, ami engem érdekel. Maszekban dolgoztam csak, máshogy nem. Egyébként munkalehetőségek vannak, de függ attól, hogy mit akarsz kezdeni ezzel. Szinte minden valamirevaló céghez kell grafikus, bár bennfentesként tudom, hogy sokszor lespórolják azzal,hogy az informatika szakos diákoknak tanítanak néhol alap kiadványszerkesztői ismereteket meg arculattervezést, és így sokszor inkább felvesznek az informatikust, aki rosszul csinálja meg, de legalább olcsóbb,mint még egy embert fizetni.

Viszont a mezei grafikusi állások szerintem nagyon kevés kreativitást igényelnek, sokkal iparosabb szempontból kell dolgozni. Illusztrátorként nekem az nem baj,de grafikusként unom az iylen megrendeléseket, ezért nem is dolgozok a szakmában jelenleg sem.

Saját céggel, főleg Mo-n gyakorlat és név nélkül semmi esélyed nincs. Ahhoz fel kell építeni egy imázst, és reeeeeengeteg gyakorlat kell, amúgy a kutya sem fog téged alkalmazni, és többe kerül a vállalkozás fenntartása,mint amennyi bevételed lesz. Kicsit korai ilyeneken gondolkozni. De a grafika önmagában egy irtó szerteágazó terület. Egyetemre mennél még utána? Mert ott lehet pluszban szakosodni, grafikával sok út nyílik meg, pl iparművészet, belsőépítészet, stb.

Annyival kiegészíteném az első válaszoló írását, hogy a nyomdákban dolgozó grafikus azért messze nem azt csinálja mint a grafikai stúdiók emberei. Anyámékat is grafikusnak mondják, de inkább nyomdai előkészítő (féle) a hivatalos megnevezése ennek, a tervezőgrafikusok az előtte való lépést csinálják meg. Elég sokat dolgoztam home projectekben velük, a két szakterület valahol összeér, de nem fedi le egymást teljesen.

Amúgy rákerestem a nevedre, de egy rasztás kissrácon kívül senkit nem találtam, szóval ezzel nem jutottunk előrébb.

2021. ápr. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

4-es!


Nyomdai előkészítést is csinálunk, de a nulláról való tervezés is elég gyakori feladatunk. Sőt, sokkal jobban szeretjük, ha mi magunk tervezzük és szerkesztjük meg az adott anyagot, mert mi már eleve nyomdakészre csináljuk, nem kell utána szenvedni, mert mondjuk nincs kifutó, rossz a formátum, el van írva a görbített betűtípus, grafikus ügyfélnek meg fingja sincs miről beszélünk, mert a nyomdászathoz mukkot sem ért (aztán Facebook grafikus csoportokban értetlenkedik), végül inkább odaadja a szerkeszthető verziót, vagy szintén kezdhetjük elölről összerakni, mert annyira süsü. Volt már ilyen, nem egyszer sajnos.


Rengeteg fotót retusálunk, szerkesztünk, montázsokat, fotókönyveket, szórólapokat, meghívókat, könyveket, újságokat, naptárakat, plakátokat készítünk tervezéstől a kézzel foghatóig.


Ne mondd nekem, hogy ez csak nyomdai előkészítés.

2021. ápr. 9. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

5ös:

Én nem támadásnak szántam, de amúgy igen,ez csak nyomdai előkészítés. Mint mondtam, több ismerősömnek ez a munkája a mai napig, többek között anyámnak is. :) Az, hogy a béna grafikusok munkái után dolgoztok, az nem jó, de ez annyira megszokott, hogy kvázi része a szakmának. Ugyanezt csinálják az ismerőseim is. A tervezőgrafikai rész viszont messze komolyabb ennyinél, ahogy a grafikusi szakma is. Kicsit furán érzem magam, hogy ezt védeni kell, miközben a frontvonalból ismerem mindkettőt...

Az, hogy vannak ilyen grafikusok, az is csak a hazai színvonalromlást mutatja, meg hogy sokan úgy "grafikusok", hogy nincs meg a megfelelő képzettségük hozzá, vagy egyszerűen csak rosszak. Én alkalmazott grafikusnak tanultam, konkrétan rengeteget tanultunk nyomdászatról, de csak azért, mert fontos része a szakmának, hogy mi vagyunk a megrendelő és a nyomdai előkészítők között. Szóval igazából hogy ezzel is többet kell dolgozzatok, az a megrendelő grafikusainak hanyagsága, de ettől még nem fogjátok 100%-ban lefedni a tervezőgrafikát. Bár nyilván, objektíve a rossz grafikusoknál nagyobb a kompetenciátok, ezért is mondom, hogy ez nem ellened szól,de ez attól még nem azt echte grafikusi szakma!

2021. ápr. 9. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Szóval Te alkalmazott grafikusknak tanultál, és grafikus vagy, én meg ugyanezzel a végzettséggel nyomdai előkészítő vagyok, de grafikus nem lehetek, csak mert nyomdában dolgozok. Köszi. :)
2021. ápr. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
75%

Nézd, én nem tudom, hogy ez neked miért presztízs kérdés, bár fura módon láttam már hasonlót is. De egy hétvégi OKJ-s képzés sosem fog színvonalban utolérni 5 év iskolai oktatást, napi 10 órás rajzórákkal és heti két egész napos grafikai oktatással :/

De ettől még annak nevezed magad, aminek akarod, nekem teljesen mindegy. Én a kérdezőnek akartam tisztázni a dolgokat.

2021. ápr. 9. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
25%
Szia, szerintem csodaszépeket rajzolsz!!! Próbáld ki ezt a szakmát, ha nagyon akarod, hidd el sikerülni fog elhelyezkedni. Amiket most letudsz rajzolni azok nagyon jók, ha még megtanulod a programokat és átdigitalizálod nagyon jó illusztrációkat készíthetsz! Sok grafikus jónak mondja magát, de az igazán jó az aki papíron is megtudja valósítani a gondolatait! :)
2021. máj. 13. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!