Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Régi foglalkozások megfejtése?...

Régi foglalkozások megfejtése? Miket dolgoztak régen?

Figyelt kérdés
Családfámat kutatom. Őseim munkái: Napszámos(nő), mezőgazdasági cseléd, gazdaságban kocsis, Gubás mester ember, urasági gazda, házi cseléd, és még sok-sok sima cseléd. Hogy kell ezeket a foglalkozásokat elképzelni?

2022. máj. 9. 21:54
 1/5 A kérdező kommentje:
Még volt pár kisbirtokos is azt kihagytam
2022. máj. 9. 21:56
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Napszámos, mezőgazdasági cseléd: jó szar munkák, kevés pénz, gyakorlatilag a földeken dolgoztak.

Cseléd: az se volt jó (ajánlott olvasmány: Édes Anna)

Urasági gazda: na az sokkal jobb volt, a földbirtokos földjén ő volt a kisfőnök

Kocsis: mint a mai sofőr, csak ugye lovakkal és szekérrel

gubás mester: iparos ember, gubákat (akkori kabátokat) készített. A mester azt jelenti, hogy nagyon jól képzett volt.

2022. máj. 9. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kisbirtokos is jó, volt saját földje, annak hadszna az övé. A napszámos más földjét műveli, napi bérért, amikor van munka.

A házi cseléd háztartási munkát végzett, a mezőgazdasági pedig a földeken dolgozott vagy állatokkal foglalkozott.

2022. máj. 10. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Nekem nagyszüleim 12 évesen kb napszámban dolgoztak. Ezt nagymamám úgy írta le, hogy napkeltekor ott kellett lenni, ha pár percet késtél, már lusta voltál, hogy nem tudsz felkelni. Ezután különféle mezőgazdasági, pl gyümölcs szedés, ültetés, kapalas , stb . Munkát kellett végezni , egészen napnyugtaig. Potom fizetésért. Illetve nagymamám később ház vezető nő volt Pesten, aki kb szerintem hasonló , mint a házi cseléd, bár valamivel talán fentebb volt . Egy zsido házaspár gyerekeire vigyázott napközben, főzött, mosott, takarított. Lakhatást kapott ill. A család boltjából ingyen elvihetett dolgokat . Persze indoklással , de magának is. Én ennyit tudok mondani :) Nálunk annyi, hogy nagy birtokos családból származunk, de nagyjából a nagyszüleim előtti generációnak kellett elosztani az egészet. A nagyszüleim szinten 9-10 en voltak testvérek, és kb 3-4 éves kortól dolgozniuk kellett. Kiskorban a saját gazdaságban, aztán tízen évesen már elmehettek, ha akartak, de a fizetés egy részét haza kellett küldeni . Nagyim meg mesélte is, hogy anno egy örökké valóság volt lerobogni Budapestről haza a gőzösön. Kb 4 óra :) Hát , jobban élünk ma, az biztos :)
2022. máj. 13. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a hasznos válaszokat
2022. máj. 13. 20:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!