Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Szerintetek lehet belőlem...

Szerintetek lehet belőlem újságíró?

Figyelt kérdés

14 éves lány vagyok, szeretnék újságíró lenni, saját magazint indítani, vagy csak szimplán egy jó újságnak írni. 5-ös voltam irodalomból és nyelvtanból világ életembe. A helyesírás nem a kedvencem, viszont nem vagyok rossz helyesíró. Fogalmazásokra mindig 5-öst kapok, de pl. soha nem azok között vagyok akiét felolvassák. A nyelvétérzékem jó, jól beszélek 2 nyelvet. Szerintetek van esélyem?


U.i.: Helyesírást ne nézzétek telón vagyok és sokszor kijavítja hülyeségekre...:)



2017. okt. 8. 13:07
 1/7 anonim ***** válasza:
Igen. Csak tanulj továbbra is rendesen.
2017. okt. 8. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
92%
Miért ne nézzük a helyesírást? Mi van akkor, ha kijavítja? Egy újságiró sokszor visszaolvas, és javít. Ilyen trehánysággal, és igénytelenséggel ne légy újságíró.
2017. okt. 8. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

14 éves vagy... Még szinte szó szerint bármi lehet belőled. :) Újságíró meg pláne.

Ha komolyan gondolod, akkor nagyon jó, hogy ilyen fiatalon kitaláltad, mivel szeretnél foglalkozni, mert rengeteg időd van felkészülni, a megfelelő irányban tudsz továbbtanulni, sokat tanulhatsz már kamaszkorodban is.


Én gazdasági újságíró vagyok, most egy online magazinnál, de dolgoztam nyomtatott lapnál is. 8 éve vagyok a szakmában, a következőket figyeltem meg:


Nem az a fontos, hogy mi a végzettséged, hanem hogy mennyire értesz egy adott területhez, illetve hogyan tudsz fogalmazni, mennyire vagy megbízható (betartod-e a határidőket, kifecsegsz-e bizalmas infókat, stb.). A legtöbb újságírónak nincs újságírói végzettsége, vagy az csak az egyik végzettsége több közül. Inkább az a jellemző, hogy egy adott szakterülethez értenek jól (csak gondolj az újságok rovataira: gazdaság, politika, sport, tudomány, utazás és még sorolhatnám), és ha jó az íráskészségük, lényeglátóak, akkor nagyjából megvan az alap. Innen már "formálhatók", az újságírás fortélyait úgyis munka közben tanulják meg. Én például közgazdaságtant és nemzetközi gazdálkodást végeztem, érdekel is a téma, rengeteget olvastam róla mindig is, és először az egyetemi lapba kezdtem el cikkeket írni, de ekkor még fel sem merült bennem, hogy akár újságíró is lehetnék. Majd kiderült, hogy van érzékem hozzá, és szerettem is csinálni, és az egyetem után elkezdtem pályázgatni. Felvettek gyakornoknak egy laphoz, majd teljes állásba is, azóta már a harmadik helyen dolgozom. Soha senkit nem érdekelt, van-e médiaszakos diplomám vagy egyéb újságírói végzettségem.


Ezt csak jó tanácsként mondom, hogy ha tényleg újságíró szeretnél lenni, és ezt 4 év múlva, a továbbtanulás küszöbén is így gondolod, akkor szerintem ne kommunikáció-médiatudomány szakra menj tovább. Oké, tanulhatsz ott médiatörténetet, különböző műfajokat, stílusokat, helyesírást, de ezek mind fejleszthetők amúgy is, nem kell hozzá egyetem. Sokkal többet ér, ha jó vagy egy adott szakterületen, és tudsz is róla hozzáértően írni. Ahol dolgozom, minden évben jön sok gyakornok, akikre nem lehet más témát rábízni, mint az általános híreket, amikhez nem kell semmi szakértelem. Megnéztem volna, hogy írnak ők cikket azokról a gazdasági témákról, amikről én. :) De lehet ez a téma akár sport, kultúra is, ilyenkor kb. mindegy, milyen irányba tanulsz tovább, ha amúgy nagyon szereted az adott területet. Az egyik kollégámnak csak egy érettségije van, és 30 éves koráig nem törődött a helyesírással, de akkora focibolond, hogy most hasznos tagja a szerkesztőségünknek. Ő tudja a legtöbbet a sportról, olyan az agya, mint egy adatbázis, tele meccsekkel, játékosokkal, ráadásul baromi jó interjúkat készít.


A másik tanácsom, hogy ne ijedj meg attól, ha az elején csak gyakornoki munkát tudsz vállalni, kevés pénzért. Ha jó vagy, hamar felvesznek rendes állásba, rendes fizetésért. És ebben a szakmában egy dologgal lehet kitűnni, ha jól írsz, ahhoz viszont írnod publikálnod kell sokat. De egyáltalán nem olyan lehetetlen protekció nélkül bekerülni a szakmába, mint sokan gondolják. Én sem ismertem semmit, egy referenciám volt, az egyetemi lapba írt cikkjeim. Egyébként a referencia fontos, érdemes már konkrét írásaiddal jelentkezni munkákra, sok helyen például előny, ha írsz egy blogot, és abba beleolvashatnak. Így kaphatnak egy képet a stílusodról, íráskészségedről.


Bocsi, hogy ennyit papoltam. :) A konkrét kérdésedre a válasz: igen, egyértelmű, hogy lehetsz újságíró, de tegyél is érte. Írj sokat, akár csak magadnak, vagy anyukádnak, vagy a blogodba, vagy a suliújságba, akárhova. Ha van suliújságotok, az egy kiváló kiindulópont, és arra is rájöhetsz közben, hogy szereted-e csinálni.

2017. okt. 8. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Igen, lehet esélyed. Viszont manapság már nagy előnyt tudsz kovácsolni magadnak a munkaerőpiacon, ha nem csak a tanulményaidra koncentrálsz, hanem pl. létrehozol egy saját blogot valami témában ami érdekel. Itt mindenki megnézheti mit tudsz, mi az írási stílusod, plusz egy idő után gyakorlottá is válsz
2017. okt. 8. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Már nem azért de ha 14 évesen 2 nyelvet jól beszélsz (merem remélni nem a magyarral együtt értetted) akkor sokkal többre viheted.
2017. okt. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
14 évesen én is az szerettem volna lenni, sőt még tovább is. De aztán rájöttem, hogy nem függvénye a végzettség az újságírásnak. Jól kell kapcsolatokat építeni, sok referenciát gyűjteni és akár fizetés nélküli gyakorlatra is elmenni.
2017. okt. 9. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"világ életembe"


Hiányzik az n rag a végéről. Ez nem telefonról írás érvelés. Ülj le, 1-es! :D

2017. okt. 9. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!