Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » A 90-es években miért szerette...

A 90-es években miért szerettek a tanárok kollektív büntetést alkalmazni?

Figyelt kérdés

"Pl, Ha "Ferike felhorkan" mert köpőcsövezik, gumival papírgalacsinnal lövöldözik óra alatt akkor a tanár azt mondja, aki "Ferikét" bántotta és "Ferike" miatt dolgozatírás vagy az egész osztály áll az óra alatt, "Ferike" maradjon ülve.

Mit akartak a kollektív büntetéssel a tanárok.

Hasonlóan mint az Osztály című filmben.



2021. jún. 2. 18:24
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
90%
Katonasági módszer. Ezzel provokálták ki a kiképzők, hogy a katonatársak megrendszabályozzák a renitenst.
2021. jún. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 dq ***** válasza:
18%
Mert Ferike leszarja hogy mit mond a tanár, és kb annak él, hogy mit mondanak róla a többiek
2021. jún. 2. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
65%

Most is szeretnek. De a kilencvenes években, pláne előtte általánosan bevett szokás volt. Mint ahogy a gyerekek felpofozása, rángatása, a táskájukban kutakodás, a nyilvános megalázás.


A válasz a magyar társadalom elmúlt kb. 150 évében keresendő. A Monarchia idejében óriási volt a szigor a társadalom minden területén, lényegében a deviancia legkisebb jelére azonnal ütött a hatalom, akár szó szerint, akár képletesen. Ugyanakkor azonban ez nem azt jelentette, hogy mindenkit sárba aláztak, belevertek a betonba. Ha elolvasol régi visszaemlékezéseket, iskolai történeteket, látni fogod, hogy a szigorú nevelési módszerekért cserébe nagyon magas minőségű oktatás járt, ami ráadásul valódi lehetőséget jelentett az életben, ami akkoriban nem volt könnyű. Nem azért püfölték a gyerekeket, mert gyűlölték őket, hanem mert egyrészt különben hamarosan az élettől fognak sokkal nagyobbat kapni, másrészt hatalmas tisztelete volt a tudománynak, a műveltségnek, sokkal nagyobb, mint ma, és eleve az, hogy iskolába járhattál - még ha kötelező is volt - óriási fórt jelentett az élethez.


Telt-múlt aztán az idő, jöttek a kommunisták, és szép lassan a béka segge alá züllesztették az egykor kiváló magyar oktatást. A körmös, a pofon meg a többi persze maradtak. Ez egészen az 1960-as évekig igazából nem volt akkora baj, mert még pályán voltak az öreg, valóban értékes tanárok, akik tudták, hol határ, mi a célja a fegyelmezésnek.


Az 1960-as évektől azonban ezek kezdtek nyugdíjba menni, kihalni, és jött helyettük a pedagógusok új generációja. Ezek jelentős részben nők voltak, tulajdonképpen neveletlen, ostoba ringyók. Ekkorra ugyanis már tűzzel-vassal kiirtotta a szocializmus az egykori társadalmi fegyelmet. Nem volt többé tisztességre, erkölcsre nevelés, pláne vallási nevelés (hajjaj, máris huhognak az ateisták, csak figyeld!), így a gyerekeket lényegében csak beterelték az iskolákba, kaptak egy adag értelmezhetetlen lózungot a munkáshatalomról meg a többiről, és nesze, nőjetek nagyra.


Ezekből tanárt csinálni? Annyit értettek meg, hogy egyrészt ők NAGYON okosak, hiszen ők tanítanak, tehát sokkal, de sokkal értékesebbek, mint mások, azok a pondrók, akik még diplomát sem szereztek, mint ők. Másrészt imádták, hogy HATALOM került a kezükbe, és végre kiélhetik a frusztrált kis vágyaikat, végre visszaüthetnek a gyűlölt társadalomnak.


S mivel a "pedagógusképzésen" sok mindent tanítottak, de pedagógiát nem, ezek a személyiségzavaros, életben eltévedt fiatal nők többnyire döbbenten álltak a tény előtt, hogy az osztály egyáltalán nem tiszteli őket, s nemhogy nem figyelik őt pisszenés nélküli áhítattal, de egyenesen kiröhögik és hülyére veszik. Ebből igen hamar hisztériás rohamok lettek, és mivel elég sokan voltak ilyenek a tanári karban, egyfajta elmegyógyintézeti hangulat kezdett kialakulni a legtöbb iskolában. A tanárok számára a szünet lett az az időpont, amikor remegő kézzel elszívják a cigit, hörpölik a kávét, és közben be nem áll az ostoba pofájuk, hogy nahát, micsoda selejtes gyerekek ezek, bezzeg az én időmben...


És a "bezzeg az én időmre" való emlékezés közepette elővették a legdurvább, legszigorúbb büntetési módszereket, amelyek ugyan léteztek a "boldog békeidőkben" is, de mint legvégső eszköz, s mint említettem, nem önmagukért voltak. Az iskolák az iparszerű gyermekbántalmazás intézményei lettek, ahová beterelték az eleve rémült gyerekeket, majd a hisztérikus tanárcsipák rövid időn belül szétstresszelt, szorongó, rettegő kocsonyává püfölték őket. Eredményképpen a bűnözés az egekbe szökött, a válások megsokszorozódtak, a devianciák tombolni kezdtek, a társadalom lényegében széthullott, mert felnőttek tömegei hagyták el az iskolákat nemhogy jövőkép, de énkép, perspektívák és egészséges világnézet nélkül.


Ez a rendszer ma is ugyanígy működik.

2021. jún. 2. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
92%
Én a kétezres évek második felében jártam alsó tagozatba, de akkor is ugyanez volt. Csendes, visszahúzódó, kitűnő tanuló voltam, de megszámolni sem tudom, hányszor írtam le 100-szor valamit, vagy kaptam fekete pontot, vagy álltam óra alatt, vagy csináltam tesiórán 45 percen át büntetés felüléseket/guggolásokat mások f#szsága miatt. Simán csak azért, mert primitív, kiégett, fegyelmezni képtelen tanáraim voltak.
2021. jún. 2. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
95%

Most is csinálják. 2001-ben születtem, s én még térdeltem is más miatt.


Az egész hatékonysága a 0-val egyenlő, mert a diákoknak nincs lehetőségük fegyelmezni egymást. Hiába verem el "Ferikét", mert miatta írtunk bűntetőt bioszból, mert engem azért megbűntetnek. Hiába, hogy talán következőkor a seggén maradna, mert fél tőlem, de engem úgyis megbűntetbek KÜLÖN. Sőt, ha csak annyit mondasz órán neki jó erélyesen, hogy "Kussolj már el!", téged b@$z le a tanár, hogy zavarod az órát, NEM ŐT...

Az ilyen kollektív bűntetések alapozták meg bennem annó, hogy semmi értelme sincs jónak lenni, vagy követni a szabályokat, mert úgyis csak te fogod húzni a rövidebbet.

2021. jún. 2. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
91%

Az a baj, hogy sokaknak az a hozzáállása, ami 2-esnek is, hogy "Ferike rossz". Nem, Ferike nem "rossz", hanem gyerek és még nem tanulta meg, hogy kellene viselkedni. Ha elkezded ütni-vágni, ordítani, akkor azt fogja megtanulni, hogy másokat megütni, megfélemlíteni teljesen helyénvaló, sőt, így működik a társadalom. Ha ennyi a pedagógiai eszközkészleted, akkor nemhogy pedagógus nem vagy, de ép lelkű ember sem.


"Jaj, jaj, de hát hogy mutassunk példát a gyerekeknek! Folyton számítógépeznek meg videójátékoznak!" Aha, hát igen, a legegyszerűbb másra kenni a kudarcodat. Száz éve tényleg nem volt videójáték, viszont volt üveggolyó, foci, fára mászás, miegymás. Ugyanúgy azon járt a gyerekek esze a matek helyett. Az akkori tanárok mégis megoldották. Vajon hogyan?


Ha ma következne be a trianoni katasztrófa, vége lenne a magyaroknak, mint a botnak. Üvöltözne, hisztizne, csapkodna mindenki, de eszükbe sem jutna az, amit az akkori politikai-társadalmi elit véghez vitt: felfuttatni az oktatást, bevezetni új ipari-mezőgazdasági ágazatokat, és hisztériázás meg pártoskodás nélkül összefogva felépíteni egy működő országot a régi roncsain. Ma is abból élünk, amit ők akkor összehoztak. Akkoriban a balosok, kommunisták nyafogtak, fanyalogtak mindenért, és folyton forradalmi új ötletekkel jöttek. 1945 után aztán bizonyíthattak. Hát, nem sikerült...

2021. jún. 2. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 dq ***** válasza:
7%
Elrontottad az idézetet.
2021. jún. 2. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
62%
Ezek a nárcizmus jelei.
2021. jún. 2. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
91%

„Ha elolvasol régi visszaemlékezéseket, iskolai történeteket, látni fogod, hogy a szigorú nevelési módszerekért cserébe nagyon magas minőségű oktatás járt, ami ráadásul valódi lehetőséget jelentett az életben, ami akkoriban nem volt könnyű.”


Fenéket. A népesség 5-10%-a érettségizett le, kb. ennyi kellett az értelmiségi munkakörök betöltéséhez, a többieket felszívta a mezőgazdaság. Ezért volt „valódi lehetőség”.


„Telt-múlt aztán az idő, jöttek a kommunisták, és szép lassan a béka segge alá züllesztették az egykor kiváló magyar oktatást.”


Eddigre egyrészt a gépesített mezőgazdaság egyre kisebb arányban szívta fel a képzetlen munkaerőt, így olyanok is tanulni kényszerültek, akiket korábban a képességeik miatt kiszórtak volna. Másrészt a komcsik, bármennyi rosszat is el lehet mondani róluk, a társadalmi mobilitást azért bizonyos mértékig elősegítették. Hogy ez azzal járt, hogy a rosszabb képességűek is bekerültek a rendszerbe, és ezzel valamennyire romlott az iskolák átlagos színvonala? A teljes nép átlagos műveltségi színvonala viszont javult.


„a pedagógusok új generációja. Ezek jelentős részben nők voltak, tulajdonképpen neveletlen, ostoba ringyók.”


Ezt kár volt leírni, eddig értelmes embernek tűntél, akivel csak nem egyeznek a nézeteink, de most előbújt belőled a hím, aki valszeg nem kellett egy ilyen tanárnőnek...


„így a gyerekeket lényegében csak beterelték az iskolákba, kaptak egy adag értelmezhetetlen lózungot a munkáshatalomról meg a többiről, és nesze, nőjetek nagyra.”


Véletlenül még emlékszem a 80-as évek iskolai tananyagára, véletlenül sem kizárólag kommunista ideológiából állt, ugyanúgy normális tananyag volt.


„S mivel a "pedagógusképzésen" sok mindent tanítottak, de pedagógiát nem”


Most sem tudsz tanár szakot végezni pedagógia nélkül, de ne zavarjon.


„Eredményképpen a bűnözés az egekbe szökött”


A bűnözés nem azért „szökött az egekbe”, mert olyan nők tanítanak a suliban, akik nem állnak szóba veled. A szoci időkben pl. kifejezetten kevesebb bűncselekmény történt, mint a diktatúrák alatt általában (ahol a rendőr már azért is vegzál, mert hosszú a hajad, ott nem nagyon fog bűnözni az ember).


„a válások megsokszorozódtak, a devianciák tombolni kezdtek”


A válás még mindig pozitívabb, mint ha egy szar házasság egyben marad. Persze, te is abba a hitbe ringatod magad, hogy ahol nincs válás, ott mindenki boldogan él a házasságában. Ha deviancia alatt a melegeket érted, el kell, hogy keserítselek: ők is jelen vannak minden társadalomban. De ehhez megint nincs köze az iskolának.


„a társadalom lényegében széthullott, mert felnőttek tömegei hagyták el az iskolákat nemhogy jövőkép, de énkép, perspektívák és egészséges világnézet nélkül.”


Én nem látom, hogy széthullott volna a társadalom. Az „egészséges világnézet” meg, gondolom, kizárólag a tiédet jelenti, ez annyira nem baj, hogy nem elterjedt...

2021. jún. 3. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
93%
A kollektív büntetés hülyeség, ha Ferike az osztály menő arca, úgysem fogjak megutalni azért, mert miatta kellett 100* leírni valamit, ha meg Pistike otthon felejti a házit és ezért kap mindenki büntetést és Pistikét eddig is bántottak, ugyanúgy fogják bántani.
2021. jún. 3. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!