Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Miért mondják azt a fiatalkora...

Miért mondják azt a fiatalkora, hogy ők kevésbé konzervatívak, kevésbé vallásosak és sokkal modernebbek, sokkal liberálisabbak?

Figyelt kérdés

Először is szeretném tisztázni, hogy nem tekintem magam magyarnak, sem etnikailag, sem kulturálisan, zsidó vagyok, de apai ágon van bennem magyar vér is, a nagypapám részéről, amire büszke vagyok és tisztelem is a hazafias magyarokat, de lehet hogy más nemzeteknél ez úgy van, ahogy leírtam.


Röviden rólam: Progresszív, néha ateistán gondolkozó reform zsidó, polgári családba születtem, engem is annak neveltek, de nem lett túl sikeres a dolog... A szüleim (akik nem annyira nagyon idősek) mindig arról magyaráztak nekem (angolul, meg magyarul), hogy: "Mindenkit el kell fogadni, úgy ahogy van!", "A szabadság a legfontosabb érték." és más badarságokról. A szüleim erkölcstanra járattak, mert úgy gondolták, hogy bármilyen hittanon a gyűlölködésre és a konzervativizmusra tanítanak majd. Ha ki mertem ejteni a számon egy kisebbség vagy egy deviancia nevét rögtön rám szóltak. Szóval nagyon libsi nevelésben részesültem. Mindig arra tanítottak, hogy a nemzetek feleslegesek és jobb lenne ha "nemzetköziség lenne és békesség".


Ahogy növekedtem egyre inkább kezdett kialakulni a saját véleményem a dolgokról, többek között a világról is. Nagyon érdekelt a nemzetiségem, az eredeti kultúrám, valamint a judaizmus is és ezért el kezdtem olvasni. Nagyon megtetszett a zsidóság történelme és egyszerűen odáig voltam azért, hogy tudtam, hogy valamikor régen, volt nekünk egy nagyon sikeres birodalmunk a Közel-Keleten, amit sajnos elhagytunk a sok háború és népfelkelés miatt. Tetszettek a zsidó hagyományok, a népviseletünk, a nyelvünk, a zenénk, a történelmünk és úgy minden. Amikor gimnazista lettem, el kezdtem érdeklődni a vallás iránti is. El kezdtem olvasni a Tanakhot, a Tórát és a Talmudot és ekkor döbbentem rá, hogy amivel a szüleim mosták az agyam éveken át, semennyire sem igaz, kifejezetten rossz véleményen vannak és ellentétes a 2500 éves ókori Izráel tanításaival és Jehova szavaival. Ekkor kezdtem el komolyabban hinni Jehovában és ekkor kezdtem el az ő általa kiszolgáltatott törvények szerint élni. Rájöttem, hogy az én vallási elképzeléseimhez leginkább az ortodox és azon belül is a haszid zsidók elképzelései állnak a legközelebb. El kezdtem érdeklődni a társadalomtudományok iránt és rájöttem, hogy azt, amit én érzek a nemzetem és a hazám felé, nacionalista ideológiának hívják és ahogy a világról gondolkodom, azt pedig konzervativizmusnak. El kezdtem érzékenyebb lenni a szegény munkások és parasztok felé, el kezdtem a világot úgy látni, hogy felesleges az osztályoknak ellenséges érdekeken lenni, mert egy társadalmat alkotnak, egy nemzetben, egy népben. Jehova a zsidókat nem nagypolgáriasodásra, hanem jószívűségre, jótékonyságra és a szegények megsegítésére szólítja. Jelenleg, önmeghatározásom szerint társadalmilag zsidó fasiszta (igen, voltak ilyen emberek is, lásd יצחק שמיר, volt miniszterelnök, előtte pedig Izrael függetlenségéért harcoló dicső hősi forradalmár) vagyok, vallásilag pedig haszid zsidó. Amint 18 lettem áttértem és jelenleg is így élek. Szeretném az egyetemet már Izraelben elvégezni és kis is szeretnék majd után oda költözni, szeretnék a nemzetemért tenni. Számomra még mindig nevetséges a szüleim "modern libernyák Jehova" elképzelése... Ha lesz családom, a gyermekeim is így fogom nevelni és a héber lesz az anyanyelvük.


Miért mondják azt, hogy a fiatalok liberálisabbak, modernebbek? Ezek szerint én egy "selejt" vagyok?



2021. ápr. 12. 14:56
 1/9 A kérdező kommentje:
A szüleim csak szörnyülködnek rajtam. Példaképeim az ókori zelóták, mint a farizeusok szélsőséges, nacionalista, birodalomellenes vallási pártja.
2021. ápr. 12. 15:03
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy statisztikailag több, nem azt jelenti, hogy nulla a számuk. Arányokról van szó. Gondolom egy liberális családban a lázadást a konzervativizmus jelenti.
2021. ápr. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%
Napi mese.
2021. ápr. 12. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A szüleid nem tanítottak neked butaságot!

Amúgy túl komolyan veszed magadat, lazítsál egy kicsit.

Ráadásul te sem vagy tévedhetetlen, hiszen még Mózes is elcseszte a dolgot amikor 40 évig vezette a sivatagi vándorlásukban a zsidókat, és sikerült letelepítenie őket az egyetlen olyan helyre a sivatagban, ahol nincsen olaj.

:)

2021. ápr. 12. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Engem meggyőztél, ezek szerint a fiatalok valójában ortodox zsidók egytől egyig!


Mi itt a kérdés? Ha ilyen szépen le tudtad ezt itt írni, akkor feltételezem megvannak a képességeid hozzá, hogy felfogd magadtól is, hogy anomália vagy a fiatalok között.


ma 15:47


Mentségére a legelterjedtebb akadémiai álláspont szerint nem is létezett.

2021. ápr. 12. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Dehogy ezt értem alatta. Azt értem, hogy igenis vannak vallásos és konzervatív fiatalok. Vagy egy magyar haverom, ő vallásos keresztény, volt egy török fiatal ismerősöm, ő meg vallásos muzulmán.
2021. ápr. 12. 16:01
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Sok vallásos és konzervatív fiatal van, én is sokat ismertem. De azért a bulikban nagyon tudtak inni, meg ment a nőzés meg a szexuális deviancia. A legtöbb konzervatív ember csak képmutató. Függetlenül a korától. (udvarolt már nekem konzervatív családos apuka, meg vallásos pasi aki rögtön a szexuális preferenciáimat kérdezte a második levélben).


Én liberális vagyok, elviekben is, mindig az voltam, de a férjem volt az első az életemben és komolyan vettem a saját életemet, hitemet, erkölcsömet. Amúgy nyilván egyértelmű, hogy a fiatal kori lázadás az adott szülői minta ellen megy, liberális családban konzi vagy és fordítva. Már ha lázadni akarsz. Mert ez sem törvényszerű.

Azt viszont észrevettem, hogy a legtöbb ember a korral együtt lesz konzervatívabb. Tehát fiatalon vadabb, aztán lenyugszik. Akik meg merevebb erkölccsel rendelkeztek fiatalon, gyakran bedurvulnak 35-45 között. :-)

2021. ápr. 12. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Miért mondják azt a fiatalkora, hogy ők kevésbé konzervatívak, kevésbé vallásosak és sokkal modernebbek, sokkal liberálisabbak?”


Mert általában azok, mondom, általában. Ugye a fiatal kor jórészt arról szól ,hogy felfedezd a világot s saját magad. A világnézet, vallás vagy bármi egyéb beállítottság (nyilván itt olyan dolgokra gondolok amik változtathatóak) többnyire fiatal kor után/ alatt alakulnak ki. Nyilván ilyen téren egy tizen-huszon éves még alakulhat bármerre, szemben egy mondjuk 80 évessel aki már vagy 50-60 éve alig változott. Tehát akkor mi a kérdés? Vagy most kezdesz rádöbbenni ,hogy az emberek nem mind egyformák s léteznek “általános jelenségek” akár életkorhoz kapcsolódóan is?

2021. ápr. 12. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A vallásosság gyakran a 3. generáción ütközik ki, szóval nagyszülők közepesen vallásosak, szülők világiak, unokák (mai gyökértelen, kúlturálisan globalizált világban nevelkedettek) nagyon vallásosak. Nézz utána a neten le van írva, hogy az utóbbi években egyre többen aliyáznak, különösképpen a franciák. De arra készülj, hogy ha kijutsz Izraelbe, az ottani ortodoxok valóban keményvonalasak lesznek, lehet meglepetésekre számítani, mivel itt szocializálódtál elsősorban és nem az anyatejjel szívtad magadba a Talmudot.
2021. ápr. 12. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!