Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Úgy kezdeményezni a tegeződést...

Úgy kezdeményezni a tegeződést, hogy csak úgy tegezni kezded a másikat, nem udvariatlan dolog? És másoknak ez mindig egyértelmű?

Figyelt kérdés

Nem arról beszélek, mikor élből letegezzük egymást egy fiatal bolti eladóval, vagy a többi szülővel a játszótéren, hanem arról, mikor egy magázódva indult beszélgetésben vagy kapcsolatban (félig meddig formális, munkakapcsolat vagy hasonló) valaki egyszercsak tegezésre vált az egyik mondatnál vagy az egyik találkozásnál.

Nem mániám az illem, de szerintem sokkal udvariasabb kimondani, hogy "tegeződjünk, kérlek" vagy "tegeződhetünk?", és ezzel előre tisztázni a szándékot, mint csak úgy hozzávágni valakihez a tegezést, aztán várni, hogy vegye észre.

Fiatal felnőtt korig természetes, hogy egyoldalúan tegeznek a tanárok, a boltosok, a vendégek, a szomszéd néni. Erről is nehéz átállni, és megállapítani, hogy aki letegez, az vajon visszafelé továbbra is elvárja-e a magázást. Tudom, aki egy felnőttel csendőrpertut akar, az bunkó, és meg is érdemelné, hogy visszategezzem. De ha olyasvalaki csinálja, akivel szemben alárendelt vagy kiszolgáltatott helyzetben vagyok, jobban járok, ha nem haragítom magamra. Idősebb orvosok, "nagytiszteletű" ügyfelek is letegeznek olykor a (hozzájuk képest) fiatalságom/fiatalosságom miatt. Van, aki ezt bunkó módon tényleg a felsőbbrendűsége éreztetéséért csinálja, de van, akinél csak a korral jár. Talán olyan is van köztük, aki kölcsönösnek szánja. De ha nem mondja, honnan tudjam?


De visszatérve az eredeti kérdésre:

a többség hogy viszonyul ahhoz, ha úgy kezdeményezik vele a tegeződést, hogy csak úgy letegezik? Ez tényleg teljesen elfogadott módszer, csak én érzem udvariatlannak, és vagyok vele bajban?



2021. júl. 8. 13:01
 1/10 anonim ***** válasza:
66%

Hát én 28 éves vagyok de simán letegezem az ilyen max 40-50 esetleg 60 éves embereket....még senki nem szólt hogy bunkó lennék,meg alapból normálisan kezdem a beszélgetést,nem cinikusan szólok oda magázódásnál.


Nálam ez valahogy automatikus...azért már én is lassan 30 leszek :D

2021. júl. 8. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
77%
Ez helyzettől és embertől függ. Nincs általános szabály.
2021. júl. 8. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
76%
szerintem manapság már nem, ha olyan a szituáció.
2021. júl. 8. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Udvariatlan, velem még nem fordult ilyen elő, de ugyanígy meglepne.
2021. júl. 9. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Vajon egy fiatal (30 év alatti) hány éves korú beszélgetőpartner esetében érzi már furának a tegeződés felajánlását?

Illetve, egy 50 éve feletti hány éves fiatalnál érzi furának a magázódást?

2021. júl. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mármint, hogy ő magázza a fiatalt.
2021. júl. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Illetve, az is érdekes kérdés, hogy az azonos korú idegenek hány éves korig tegezhetik egymást?
2021. júl. 9. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Én úgy vagyok vele, hogy felnőttként (mikor már annak is érzed magad, főleg 30 fölött) azonos korúak közt is teljesen normális a magázódás olyan "kapcsolatokban", mint mondjuk ügyfél-ügyintéző, vagy szülő és a gyerek óvodájában dolgozó közt, főleg ha az nem az ő gyerekének az óvónénije. Ha meg jelentős korkülönbség van, még inkább nem látom kínosnak a magázódást. Viszont pl. a társasházunk lakói közül csak azoknál indítanék magázva, akik objektíven is idősödő korúaknak tűnnek, legalább 60-nak.

Nem ragaszkodom az örökké magázódáshoz egyébként, csak jobban esne, ha a másik nem szó nélkül váltana tegezésre egy beszélgetés közepén, vagy nem köszönne az ötödik találkozásnál az addig szokásos jó napot helyett egyszercsak sziát, mert ilyenkor hirtelen azt sem tudom, mi van. Kicsit olyan, mintha kínosan kikerülnék, hogy kérni kelljen a tegeződést, és ilyen "sunyiban" oldanák meg.


Egyébként egy fiatalnak szerintem csak idősektől furcsa a tegeződés felajánlása, meg bizonyos kimért stílusú középkorúaktól. Egy idősnek nem hiszem, hogy problémát jelent egy felnőtt magázása, akkor sem, ha az a felnőtt 30-40 évvel fiatalabb.

2021. júl. 9. 21:32
 9/10 anonim ***** válasza:
Pedig az is egy módszer, hogy valaki spontán elkezd mindenféle körítés és csinnadratta nélkül tegezni, és azt tudomásul kell venni és folytatni tegeződve. Kivéve ha 80 éves az illető, mert akkor ne tegezd vissza, csak ha erre kifejezetten felkér.
2021. júl. 9. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én legjobban annak örülnék, ha nem lenne tegeződés-magázódás és nem kellene dönteni a kettő között.

A nálam sokkal idősebbeket nehezemre esik tegezni, a sokkal fiatalabbakat nehezemre esik magázni.

2021. júl. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!