Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Mitől lehet az, hogy egy...

Mitől lehet az, hogy egy gyerek az ovodában nem mer megszólalni?

Figyelt kérdés

Velem esett meg, hogy az ovodában nem beszéltem. Otthon igen, de ha bementem az ovodába, nem mertem megszólalni. Anyira, hogy névsorolvasásnál is amikor mindenki mondta, hogy jelen, hozzám értek és csend lett. Szemezgem az ovónővel, hogy ott vagyok, de nem mertem megszólalni.


Sokszor próbáltam. Jelen, jelen, jelen, mondogattam magamban és ki akartam mondani. Aztán amikor a névsorban hozzámértek megilyedtem és nem mondtam ki.


A nagycsoport közepe táján egyszer kimondtam. Kitört az öröm-újjongás. Minden gyerek és ovónő örült és tapsolt és mindenki engem nézett, hogy milyen ügyes vagyok, hogy kimondtam. De ez a figyelem olyan kellemetlen volt, hogy az év hátralévő részében nem szólaltam meg.


2023. márc. 30. 13:35
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom a sok ember zavart, félénk voltál nagyon. Ezt kinőtted? Ha valamilyen szinten még mindig jelen van az életedben a szociális fóbia, az sok kellemetlen helyzetet tud szülni, akkor érdemes dolgozni rajta.
2023. márc. 30. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Már azthiszem kinőttem. Nem tartok előadásokat, nem én vagyok a társaság lelke, de ha valaki hozzámszól meg merek szólalni és beszélgetek. Ha meg kell szólalni megmerek, de dadogásom van, ez kicsit viszafog. De a lényeg, hogy ha kell akkor beszélek.
2023. márc. 30. 13:49
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Szegény, de rossz lehetett. És a dadogás miatt kértél már segítséget? Vagy ez akkoriban nem okozhatott plusz félelmet, hogy majd mit szól a többi gyerek?

Akkor gyakorlatilag óvoda alatt nem beszéltél.. hát ez brutális. A szüleid nem vittek el logopédushoz, pszichológushoz, bárhova?

2023. márc. 30. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Hát nagycsoportban megbuktam. Nem engedtek iskolába, mert ha nem beszélek komoly problémám lesz belőle. Így a nagycsoportot 2x jártam. A második évben már megszólaltam, de nem artikuláltam és a tipikus betűket nem tudtam kimondani. Pl az r betűt. A másidik nagycsoportos évemben már lodopédus segített. Utána 8 évig az álltalánosban is logopédus kezelt, aztán a szakközép 4 évében is logopédus kezelt. Artikulálni tudok, de a dadogás nem mult el.
2023. márc. 30. 14:32
 5/10 anonim ***** válasza:

Olvastam ilyet, te is utánanézhetsz, hogy a dadogás tud beszédfélelmet is okozni gyerekeknél.

És hogy pszichés okai is lehetnek, tehàt ha csak logopédussal nincs eredmény, pszichológust is érdemes lehet felkeresni, szülőket is bevonhatják a munkába. Előfordul hogy pont a szülők túlzott félelme okozza, illetve hogy megzavarják a kisgyerek beszédtanulásának folyamatát vagy félelmet keltenek benne vagy trauma okozza. Több oka lehet.

Ha ez érdekel téged, keress rá, felnőtt korban is kezelhető, de szükség lehet a pszichés okokat is feltárni, a berögzült szokást leküzdeni.

Egyébként együttérzek veled, nagyon nehéz lehetett így az ovi (is).

2023. márc. 30. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Az ovi nem volt nehéz. Nem mertem megszólalni. Nemtudom miért. De nem is éreztem szükségét. Mindig egyedül játszottam magamban a lehető leg távolabb mindenkitöl. Anya, mama és a tesóim is beszédhibásak. Valószínűleg öröklés is van benne.


A pszichológussal lehet beszélni. Jelenleg járom is egyhez. Gyerekkori trauma. Szexuális, verbális és pszichés trauma. A pszichológusnak egyszer 2 terápia közt írtam egy hisztérikus emailt amikor kiakadtam és nemtudtam mit csináljak. Válaszólt us, de a terápián is megbeszéltük. Mondta, hogy ilyen rosz gyerekkort ritkán hall mint ami nekem volt. Lehet ez is benne van a dadogásban.

2023. márc. 30. 15:39
 7/10 anonim ***** válasza:

:( Uh.

Remélem sikerül feldolgozni ezeket. Jobbulást kívánok!

2023. márc. 30. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Szerintem mennie kell. A pszichológusom azon lepődött meg, hogy amikor vége lett akkor ez a komoly trauma 10 évig soha nem jött elő. De most normálisnak mondhatóan élek és egyszer úgy gondolok azokra az időkre, hogy nem fog fájni. De ovodás korban ezek nem voltak és akkor se mertem megszólalni.
2023. márc. 30. 15:55
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Írtad, hogy a családodban többen is beszédhibásak voltak. Tehát ott elfogadott volt, de lehet hogy bekerülve az óvodai közösségbe tudattalanul féltél vagy megijedtél, hogy majd nem fogadják el/nem szeretnek/kinevetnek ha beszélni kezdesz. A pontos okát nem tudhatom, ez csak egy ötlet. Igazaból te tudod, hogy miért nem mertél.
2023. márc. 30. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2023. márc. 31. 13:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!