Kezdőoldal » Ételek, italok » Alkoholmentes italok » Energiaital függőséggel mit...

Energiaital függőséggel mit lehet csinálni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Röviden és tömören:

A párom (szerintem) energiaital függő. Volt egy idő, mikor leállt vele, de most, hogy vannak napok, mikor éjszakai is dolgoznia kell (otthoni számítógépes munka), újra elkezdte. Eleinte csak azokon a napokon itta, mikor sokáig fenn kellett maradnia, de most már napközben is lazán eliszogatja mondván, hogy finom. Példa: Ma tízkor kelt fel, és délután kettő órakor bontotta fel a második italt. Természetesen rászólok nem is egyszer, hogy kezdi megint túlzásba vinni, de nem igazán veszi komolyan, hogy súlyos problémái is lehetnek később ennek a cuccnak a túlzott fogyasztásától...

Valaki volt hasonló helyzetben? A válaszokat előre is köszönöm!



2015. ápr. 26. 16:43
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
77%
Ja, én most a normális energiaitalokról beszélek (Red Bull, Hell stb.), nem az ilyen 2 literes műanyag palackokban árusított piaci löttyökről.
2015. ápr. 26. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Kedves Első válaszoló!

Nem fogok regéket írni, itt találhatsz infókat az összetevőkről, ha érdekel: [link] Tény és való, hogy vannak benne "hasznos" anyagok, vitaminok is, de a károsokat ettől függetlenül nem üti, így nagyobb mennyiségben, hosszútávon fogyasztva árt az egészségnek.

"Az energiaitalok koffeintartalma egy deciliter folyadékban általában 30 mg, vagyis dobozonként két dupla kávénak felelnek meg. Azért tér el a hatása a kávé hatásától, mert az egyéb komponenseknek köszönhetően jóval hosszabb ideig tart. Fogyasztásuk kis mennyiségben, heti egy-két dobozzal nem mondható károsnak, de a rendszeresen vagy alkohollal együtt történő fogyasztásuk már károsíthatja a szervezetet, elsősorban a májat és a szívet, mert lökésszerűen megemeli a pulzusszámot. Nagyobb mennyiségben izgatottságot, vegetatív neurózisos tüneteket okoznak, ami heves szívdobogással, türelmetlenséggel, idegességgel, alkalmanként némi agresszivitással is járhat."

Párom napi 3-4-et is képes meginni a 500ml-s fajtából, holott még annak a dobozán is fel van tüntetve, hogy napi 1 doboznál több fogyasztása egyáltalán nem ajánlott!

Mekis kaját sem eszik az ember reggel, délben, este, csak azért, mert finom!

Hozzáteszem páromon súlyfelesleg is van, és azzal, hogy napi szinten többször is megdobja a szervezetét egy ilyen cukorbombával (és az energiák nagyját fel sem használja!), óhatatlanul is felszöknek rá a felesleges plusz kilók. Nyilván elsősorban nem ez (volt) a felelős az elhízásáért, de hozzájárul(t)! Hozzáteszem a cukormentes változatok sem jobbak, hiszen a mesterséges édesítőszerek sem éppen egészségesen. Ott van például az aszpartám, ami köztudottan mérgezi a szervezetet.

Engem nem érdekel, ha az éjszakai melója előtt megiszik egyet-egyet, én is iszom néhanapján, de ne ezt tömje magába egész nap a kóla mellé...

Hozzáteszem nagy mennyiségben a kávé sem egészséges!

Köszönöm a többiek válaszait is!

2015. ápr. 26. 18:24
 13/17 anonim ***** válasza:
74%

Na jó, harmadik félként komoly válasszal becsatlakozok én is. Ne hordjatok össze mindenféle hülyeségeket nők lapja kategóriás cikkek alapján. Nézzük meg inkább az energiaitalok összetételét. Két aktív összetevője: koffein, cukor. A koffein egy átlagos 2 decis 64mg, ami kevesebb, mint a leggyengébb eszpresszók tartalma. A cukortartalma rendkívül magas, nagyjából egyenértékű a hagyományos szörpökkel, üdítőitalokkal. A két fő összetevő mellett van még egy pár egyéb enyhe, inkább csak placebó hatású szer: taurin, L-karnitin és társai, inostiol. A turinnak azonban vannak valós hatásai: edzéskor normál esetben a terhelés hatására bomlanak le izmok, ezt gátolja a taurin, így egy edzés alkalmával minimálisan több izom fejleszthető, valamint stresszoldó. Van még az energiaitalok elitjében természetes kivonat: ginzeng, guarana (általában ez a koffeinforrás, tehát a koffein nem laborból, hanem a természetből kerül bele). Ami miatt esetleg egészségtelennek lehet nevezni, az a sok cukor (megjegyzem sörben is van ennyi, csak az maltóz, ez meg glükóz, élettanilag egy és ugyanaz), illetve a járulékos összetevők (tartósítószer, színezék, stb.).

A koffein különböző forrásokból különböző módon szívódik fel a szervezetben, a kávéból pl. rendkívül gyorsan, az energiaitalokból egy fokkal lassabban. Ezért van az, hogy egy csésze erős kávétól érzem, hogy kalapál a szívem, egy liter energiaitaltól meg nem. Nem növeli tehát jobban a vérnyomást, mint a kávé, sőt. Sokan egy-egy műszakon sorra isszák a kávékat, ezt a koffeinmennyiséget szinte képtelenség energiaitalból bevinni.

2015. ápr. 26. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
18%

Pont erről beszélek, hogy mindenki annyira okos, annyira vágja oda vissza a témát, meg kapásból le "naivoz" , de ha rákérdezek a konkrétumokra, akkor csak hebegni, hápogni tud, meg "kiskegyedes-blikkes" légbőlkapott közhelyeket puffogtatni.

Roppant meglepő módon azok a rettentő káros anyagok mégsem hangzottak el.

2015. ápr. 26. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat, még ha azok nem is feltétlenül a fő kérdéshez kapcsolódtak!
2015. ápr. 27. 09:45
 16/17 anonim ***** válasza:

Nem akartam belemenni a Edrink vs antiEdrink vitába, szóval el sem olvastam a válaszokat.


Nem sokkal károsabb, mint ha kávézna. Na most szerintem léteznek függőségek, de olyat, hogy valaki megölte volna a szeretteit egy korty kávéért, még nem láttam. Szóval azért ez nekem kicsit erős. Súlyos problémái lesznek, meg stb..

Én magam nem iszok sem kávét, sem Edrinket. A párom kávézik. A munkatársaim is kávéznak. De azért én ezt nem érzem olyan nagy problémának. Persze ha egy nap megiszik 10-et, az kicsit sok. De gyanítom itt csak napi 2-3-4-ről van szó. És azért nem kell ennek akkora feneket keríteni.

A rengeteg vegyszer, a levegő, az autóbaleset mindannyiunkat hamarabb fog elvinni, efelől senkinek ne legyen kétsége. Ez a szintű aggódás nekem már túl erős, én a helyében elhagynálak. But no offense!


Ja, de hogy a kérdésre is válaszoljak, nem voltam még ilyen helyzetben. Én nem szólok bele, hogy a párom mennyi kávét iszik!

2015. ápr. 27. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
2015. aug. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!