Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Szőlő kipréselése után pontosa...

Szőlő kipréselése után pontosan mit csináljak a száraz törköllyel, hogy télen ki lehessen főzni pálinkának?

Figyelt kérdés
Elég csak úgy, ahogy van, lezárni egy műanyag bidonba, vagy kell hozzá minimális víz meg cukor is? Esetleg más? Nem fog berothadni az egész? Egyáltalan megéri ezzel kinlódni, ad valamennyi pálinkát? (mikor ledaráljuk a szőlőt, általában 2 darab 220 literes bidon szokott szinte tele lenni, azt viszont mar nem tudom, hogy pontosan mennyi törköly marad)

2021. szept. 16. 02:35
 1/8 anonim ***** válasza:
94%

Például:

[link]

2021. szept. 16. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
2021. szept. 16. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%

Az egyik az egy több 100 évvel ezelőtti eljárás, ami egyébként hibás készítési eljárás. A másik pedig szőlőpálinka, ami nem törkölypálinka!

Száraz törkölyből nem érdemes törkölypálinkát készíteni. Enyhén préselt szőlő törkölyéből érdemes!

Folyadékot pótolni kell, jól gondolod. Tehetsz rá 2-3%-nyi cukrot is, de hát elvileg nem lehet, törvényileg tiltott! Ezután ugyanúgy kell kezelni, ahogy a mustot is, fajélesztőt és élesztőtápanyagot hozzáadod, majd lezárod, a hordó fedelébe legyen kotyogó beépítve. A törkölycefre fokozottan romlékony, így az erjesztési hőmérsékletre oda kell figyelni, és a kierjedt cefrét minél hamarabb ki kell főzni!

A kierjedt cefréhez, főzés előtt érdemes esetleg hozzáadni az óbort, ha az maradt, ill. akár a seprőt is hozzáadhatod, bár én azt nem ajánlom. Rohadni nem fog! Egy dolog történhet, (ha nem tárolod jól az erjedő, majd a kierjedt cefrét, ha oxigénnel érintkezik a cefre avagy ha nem fajélesztővel erjesztesz), hogy megecetesedik.

2021. szept. 16. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Miért tárolod ? Zucker ,H2O,leforr,lepárlás.
2021. szept. 16. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
77%
Tedd fagyóba
2021. szept. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 mindentudó99 ***** válasza:
Bele egy megfelelő nagyságú edénybe. Jól tömörítsd le ne sok levegő maradjon a szemek között. Majd ajánlatos annyi cukros levet önteni rá hogy kiszorítsa a levegőt a szemek közül. Biztos kell de törkölyre élesztőt nem szoktam tenni. Mert az ha nincs azonnal préselve már úgy is erjed. Majd lezárod és majd kiforr szépen. Cukrot annyit teszel amennyit gondolsz.
2021. szept. 16. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
80%

A vadélesztők elszaporodása egy lassú folyamat, akkor is érdemes fajélesztőt használni, ha "nincs azonnal préselve". Bár nem tudom elképzelni a történetet, hogy marad ez akár másnapra, 220L-es mennyiségnél, nyilván bogyóznak, majd préselnek, az a törkölycefre még aznap eltud készülni. Vadélesztő esetén 1-2 nap mire elindul a zajos erjedés, de lehet ez akár 3 nap is, míg fajélesztő használata során pár óra elteltével megindul az erjedés, legkésőbb 6 óra elteltével meg kell induljon a zajos erjedés. A másik érv mellette, hogy a fajélesztők jobban tűrik az alkoholt, mint a vadélesztő, azaz kevesebb a benn maradt cukor, azaz több az alkohol. 22-es brix fokú szőlőt erjesztettem ki vadélesztővel és fajélesztővel+élesztő tápanyaggal (két adagra szedve), a fajélesztő Uvaferm 228 volt, a tápanyag Uvaferm Uvavital. A vadélesztővel erjesztett cefre kierjedt állapotban 8 brix fokot mutatott, a fajélesztővel erjesztett 2 brix fokot. Nagyon nem mindegy, legalábbis nekem nem az.

#4-es, #5-ös. Szerintem félreértettétek a kérdezőt. Nem tárolni akarja télig. Úgy számol, hogy télre erjed ki, mert nagy valószínűséggel eddig mindig vadélesztővel erjesztett. Vadélesztős erjesztés során az erjedési idő lényegesen elhúzódik. Elhúzódhat a környezeti hőmérséklet miatt is, míg a fajélesztők jól tudnak dolgozni alacsony hőmérsékleten is (10 fok), a vadélesztőről ez már kevésbé mondható el. Azaz akik sufniban, pajtában, garázsban stb. helyen erjesztenek ősszel, azoknál ha lehet még fontosabb a fajélesztő (megfelelő fajélesztő) használata. Mert elpötyöghet anélkül is, de akkor tényleg tél lesz, mire főzhető. Élesztő és élesztőtápanyag hozzáadásával az erjedési idő 1-2 hét.

2021. szept. 17. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Koszi szepen a valaszokat. Vegul 200 liter bor lett es nagyjabol ugyanennyi torkoly (probaltam csak finoman preselni). Vizben olvasztottam par kilo cukrot, meg este tettem hozza a mustbol is par decit, ami mar elkezdett forrni. Ra egy nylon plusz 20 liter viz, ami szepen lezarta. Ma reggel latom, hogy az is elkezdett forrni, a szeleken pici hab kijott, hallatszik ahogy serceg. A valoszinuleg november vegi - december elejei fozesnek egyszeru az oka, nekem nincs fozom, keresztapumhoz viszem, o pedig akkor er ra.
2021. szept. 18. 07:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!