Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Almabort hogyan daráljam,...

Almabort hogyan daráljam, préseljem?

Figyelt kérdés

Szóval termett váratlanul sok alma, megenni, fagyasztani már nem tudjuk, bort kéne belőle csinálni. De nem a neten található 1kg cukor, 1kg alma, 5l víz recept alapján.


Biztos kell bele cukor, de nem ennyi, és nem ilyen formában. Szóval... :)


Mivel daráljam le a nagyobb mennyiségű almát, hogy ki is tudjam préselni azt? (akár mázsákról is beszélhetünk)


Szóval a húsdarálóval az a hiba, hogy ha azon ledarálom, pépes lesz, és ha betöltöm a szőlőprésbe, akkor kifolyik az egész, nem tudom lepréselni.


Húsdaráló, és valami vászonzsákba bele, és úgy a présbe? Hol lehet kapni erre alkalmas zsákot?


Vagy ha valakinek bármiféle ötlete van, hogy házi körülmények közt, de nagy mennyiséget mivel tudnék ledarálni, aprítani?


Illetve magozzam-e az almát, vagy jó az úgy?


Előre is köszi!



2013. okt. 7. 15:01
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
68%

1) húsdarálóval nem tudsz almát darálni

2) ha tudnál, akkor is: több mázsa almát cikkekre vágsz, kimagozol és KÉZZEL ledarálsz?


Az almabor nem vízbe áztatott cukrozott alma, hanem préselt almalé hordóban érlelve.


Inkább vegyél gyümölcscentrifugát és csinálj sok-sok almalevet, a maradékot meg add (el) egy lovardának.

2013. okt. 7. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de inkább a kérdésre szeretnék választ kapni!


Már hogy ne bírnék almát darálni? Pont úgy, ahogy pl. a krumplit is tudom.

Van elektromos daráló, és igen, ha kell, elb @szkódok vele egy napot. Fa hordóban érlelni? Az jelenleg nincs szabad. Üvegballon lehetséges. Bár, ha sikerül életet lehelni (bedagasztani) egy 50literes hordót, akkor az rendelkezésemre áll.


Hogy nem cukrozott, vízbe áztatott alma? Talán pont e miatt kérdeztem, és írtam, hogy NEM a netes, vizes, cukros verzió érdekel.

2013. okt. 7. 16:15
 3/17 Phoney ***** válasza:
100%

Erjesztést akart írni az első, nem érlelést. Érlelni a kész alkoholos italt szokták.


Cukor nem feltétlenül kell bele, de a száraz almabor kb. 5%-os és tartósítás nélkül emiatt könnyen romlik, úgyhogy nem nagy bűn megduplázni a cukorfokát.


Itt egy szakszerű leírás, amiben a darálás-préselés eszközeire nem kapsz választ, viszont ha ezt megoldod, itt lesz, hogyan készíts tökéletes almabort: [link]


Ha nem tudod préselni, akkor viszont további lehetőség megerjeszteni a darálmányt egyben, aztán erjedés után rögtön elvinni a legközelebbi bérfőzdébe és kifőzetni almapálinkának.


Persze a cefre erjesztésének is érdemes utánaolvasni, mert egy ecetes borzalomban nem sok köszönet lesz.

2013. okt. 7. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Ahha.. Köszönöm, elolvasgatom... :)


Inkább maradnék a bornál.. :)

2013. okt. 7. 17:49
 5/17 mustafa33 ***** válasza:

Mifelénk nagy hagyománya van az äplbajm-nak (apfelwein). Úgy csinálják, hogy arra való darálón felaprítják és kipréselik, a mustot hordóban vagy ha kevesebb akkor demizsonokban erjesztik és kész.

Szóval a daráló egy villanymotor meghajtású (régen kézi nagy kerekes) durva daráló ami úgy nézett ki, hogy volt egy tölcsérszerű beeresztője, a garatja mögött egy fa henger vastag sín szögekkel amik kb. 2,5 cm-re álltak ki a hengerből, vagdosta fel az almát. Ezt nagy résre állított kalapácsos darálóval is lehet, vagy volt aki szecskavágót állított olyanra, hogy 2 cm vastag darabokat vágjon. Ezt a vagdalékot zsákba téve préselték rudas présel, ez olyan volt, hogy volt egy lapos teknőszerű mélyedésű fa alap ami olyan nagy volt hogy bele illet egy kis zsák alma, erre volt zsanérvassal erősítve a felső préselő rész amiből kiállt a hosszú rúd kb. 3m, ez nyomta le a zsák almát minek leve válócskán csorgott az alá tett vederbe. A rúdra súlyokat akasztottak meg mi kölykök lógtunk rajta. Akinél ilyen volt, az must fejében préselt a fél falunak, őszel állandó forgalommal, sorban áltak a kundsaftok.Kisebb menyiséget rácsos csavaros présel is préseltek. Általában családonként 2 - 300 l almabort csináltak. A must cukortartalmát mérték és 15%ra cukrozták, mert ha kevesebb volt akkor gyenge lett a bor és ectesedet. A mustot beoltották (rajnai)borélesztővel, kotyogót tettek a dugó helyére és mikor kifort lezárták, ha tovább akarták tartani "átthúzták" másik demizsonba, hordóba.

2013. okt. 7. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 mustafa33 ***** válasza:
nem magoztak és nem hámoztak. A préselés maradékát megették az állatok, ha az nem, kivitték a vadnak (a fél falu vadász volt - ezért kellet a sok almabor, a másik fele raubschitz) ☺.
2013. okt. 7. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 mustafa33 ***** válasza:

bocs elfelejtettem, a hordót nagyon ki kel kénezni, az almabor háklis. És gyorsan kell dolgozni az alma mustal, mert oxidál, barnul a levegőn.

Vizezni akkor kell a mustot ha az alma éretlen és túl savas, de ekkor nem elég a 1,5 kg cukor 10 l musthoz, hanem 3 kg is kell. Körtét nehogy tegyél bele, mert akkor jó almaecetet csinálsz. Azzal már csak a nagyon tapasztalt almaborászok tudják.

2013. okt. 7. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!


Hát, meglátjuk mi lesz belőle, próbálkozok. Köszönöm!

2013. okt. 8. 06:44
 9/17 anonim ***** válasza:

A daráláshoz én egy ehhez hasonló szerkezetet használtam, ezzel egy nap alatt több mázsát is le lehet nyomni:


[link]

2013. okt. 8. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Érdemes erre az oldalra ellátogatnod:

[link] (gyümölcsborok készítése)

2013. okt. 8. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!