Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Alkoholtartalomban mi a...

Alkoholtartalomban mi a különbség százalék és fok között?

Figyelt kérdés

Eddig úgy tudtam, hogy ugyanaz, de most láttam a Wikipédiában a Löwenbrau oldalát és a termékeknél külön van a 2


[link]



2014. jún. 12. 17:07
 1/5 Phoney ***** válasza:
100%
Az alkoholfok egyenlő a térfogatszázalékkal, de a söröknél a (balling-) fok nem az alkoholt, hanem az extrakttartalmat jelöli, ami azt jelenti, hogy tömegre vetítve mennyi „anyag” van benne vízen és alkoholon kívül. Lényegében ha ez az érték alacsony, akkor a sör vízízű, ha magas, akkor testesebb.
2014. jún. 12. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A köznyelvben a fok és a % ugyanazt jelenti ha alkoholról van szó. Szokták mondani falun hogy iszok egy jó kis 50 fokos pálinkát, ami azt jelenti hogy 50%-os. Amit a wikipédián ír fokban az a szárazanyagtartalom. A legtöbb sörön nem szokott rajta lenni csak az alkoholtartalom, de pl.: a Zlaty Bazant dobozán a szárazanyagtartalom van kiírva nagy betükkel hogy 10 fok és az alkoholtartalom meg csak a hátulján hogy 4.3% ez megtévesztő is lehet mert az átlagember bemegy a boltba azt hiszi hogy 10%-os sör azt miután beleiszik rájön hogy nem is.
2014. jún. 12. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Aha, értem, szóval víz és alkohol után más anyagok mennyiségét jelöli! Köszönöm a válaszokat! :)
2014. jún. 12. 20:12
 4/5 Ötvös Tamás2 válasza:

Nem pontosak az előző leírások!!!!

A Balling fok a következő!!!!

A sörlé erjesztés előtti szárazanyagtartalmát jelölő mértékegység. A világos sörök alkoholtartalma kb. 1/3-a, a barna söröké pedig 1/4-e a söröspalack cimkéjén feltüntetett B°-nak.


Read more: [link]

2016. márc. 27. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Egyik válasz sem helyes. Többnyire helytelen vagy nem túl pontos.


Hogy a fok miért terjedhetett el mint alkoholtartalmat mutató mértékegység, nem tudom. Leginkább vidéken hívják így. Szakmában biztos, hogy nem. Minden bizonnyal valószínűleg a Balling-fokra (ami egyébként egy %(m/m) jellegű mértékegység) eredeztethető vissza, amit már többnyire leváltott a Plato- és Brix-fok, de tkp. ugyanazt jelenti, minimális eltérés van a mérési módszerben.


Az említett fokok a szárazanyag-tartalmat mérik a cefrében, pl. a sörkészítéskor mennyi maláta van az vízzel alkotott elegyben. Fontos, hogy az alkoholt nem méri, előbb azt rosszul írták, hiszen ezt még erjesztés előtt mérik. Ez a lényege. Ha közvetlen köze lenne az alkoholhoz, akkor nem írnák rá. :)


Az is csak féligazság, hogy Balling-fokból pontosan lehet következtetni az elkészült ital alkoholtartalmára. Azonos Balling-fok esetén egy brown ale, egy pils és egy brut IPA pl. teljesen mást fog mutatni. Tény, hogy bizonyos határokon belül. Tehát következtetni lehet belőle, de nem pontosan. Ha sok visszamaradó cukor van, akkor lehet testes (brown ale), ha közepes akkor se nem testes, se nem száraz (pl. egy pils), ha meg minden cukrot elerjesztenek ilyen-olyan plusz enzimekkel, amit az élesztő mellé adagolnak, akkor meg aztán olyan száraz lesz a sör, mint a mesterhegedű. (Brut IPA)


Ami még jó, hogy bizonyos égetett szeszek alkoholtartalmát még proof szóval is szokták hívni. Pl. Amerikába kimész, a kocsmában kérsz egy nem túl erős whiskyt, azt mondják, hogy eighty proof jó lesz-e, te meg beszarsz, hogy eighty??? Holott USA-ban az 40%(V/V)-nak felel meg. :D

2019. okt. 23. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!