Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Egy beadandót kell írnom,...

Egy beadandót kell írnom, amelyben a hazai borok nemzetközi versenyképességét elemzem. Ajánlanátok valamilyen módszertant, valamilyen mutatót, hogy mi alapján mérjem?

Figyelt kérdés

2015. febr. 23. 18:31
 1/7 Mojjo ***** válasza:

Szia! Őszintén, szerintem nem nagyon van nekik olyanjuk... mondjuk igaz, az is lehet egy elemzés témája, hogy miért nincs.

Szerintem itt tedd fel a kérdésedet, boros témában igen kompetens emberek vannak arrafelé: [link]

2015. febr. 23. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
100%

Egy kicsit bővebben megpróbálok segíteni, bár nem egyszerű. Olvastam pár cikket a magyar bor nemzetközi megítéléséről az elmúlt években - csak igen nehéz újra megtalálni őket, mindenesetre párat összeszedtem. Mondjuk nem feltétlen módszertani segítség, de talán kicsit betekintést enged abba, hogy a magyar online boros közösség, illetve a külföldi borguruk hogyan is látják a magyar bor helyzetét.


Annyit azért hozzátennék, hogy véleményem szerint igen-igen sok és mély információ szükséges a magyar bor nemzetközi helyének megértéséhez, és inkább egy szakdolgozat, mint beadandó témájának tudom elképzelni. Érdemes figyelni az egymondatos utalásokra is az egyes cikkekben (pl rögtön az elsőben: "Sajnos azonban az édes borokat nagyon nehéz eladni" - és igen, ez pl. egy meghatározó eleme annak, hogy mi is történik a magyar borral, vagy legalábbis egy részével, miért is haladunk bizonyos utakon (száraz furmintos vonal pl). Szóval lesznek itt-ott kulcsfontosságú utalások.



Most pedig a cikkek:


- Interjú Matt Kramerrel: [link]

- Extraként, ha mélyebben érdekel a téma, néhány érdekes gondolat szintén Matt Kramertől, ezúttal angolul: [link]

- A magyar bor helye a világban: [link]

- Egy művalkeszes sorozat első része, igen találó meglátásokkal (lásd egyből a címet is): [link]

- A második rész (a harmadik már nem releváns nekünk): [link]

- Szomorú kép arról, hogy mi is jut a magyar borokból külföldre: [link]

- És amit most találtam, egy interjú, a második kérdést és a választ érdemes elolvasni: [link]


És továbbra is javasolom az indexes topicot, hátha tudnak valami jó támpontot adni...

2015. febr. 24. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Angolok nagyon rácuppantak a Somlói borokra az elmúlt egy évben.

Tokaji termelés lényeges része exportra készül.

Az oroszok 2 éve több forintot adtak az Irsai oliver bőr szőlőért, mint azt a hazai piac tudott volna ajánlani.

DE nem csak Tokaj híres már. Olaszrizling is nemzetközi konferencia témája volt nem rég itthon Mo-n

A bio szőlő termesztés éllovasa egy magyar származású kutató, aki a németek nem lebecsulhetetlen segítségével olyan rezisztens szőlő fájt tenyésztett ki német vedjegyű kutatásaiban, amivel nemzetközi hírnevét szerzett. A díjnyertes borát a magyar birtokán termesztette. Szerintem ez világ színvonalú teljesítmény, mindenképpen írd meg.

Spórolni kékfrankos évek óta nagy sikereket árat az osztrák és német területen elők között, akik a magyarokkal szemben nem frissen, hanem érlelten fogyasztják.


Ha valódi értékű kutatást akarsz, és nem csak egy papírt, mint diplomát, járj be néhány borászatot, interjúzz, olvass utána, szakértőket, kereskedőket is kérdezz meg.


Ma már van Skype, email, gyorsan be lehet indítani. De ha komolyan ebben a szakmában akarsz nyomot hagyni, személyesen is találkozol azokkal, akik külföldben is gondolkoznak.


Sok sikert! Én szívesen olvasnám, ha van belőle kész részlet. Nagyon aktuális történet, jó lehetőség meglovagolni.

2015. febr. 24. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Spórolni = Soproni + auto corrector

Ezért elnézést kérek.

2015. febr. 24. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Mojjo ***** válasza:
100%

Hopp, még egy interjú, amit mindenképp érdemes elolvasni, ez is angolul, Setpen Tanzertől:

[link]


Én még annyit mondanék, hogy ne legyünk olyan nagyon hurráoptimisták. A magyar borok leginkább Magyarországon világhírűek. Egy a szőlőtermesztésre aligha ideálisabb körülményekkel rendelkező Ausztria nemzetközi ismertségben és elismertségben röhögve állva hagy minket. De persze pl. Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Németország Chile, Argentina, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Afrika is.


Vannak ennek okai, bizonyos országok írtó kemény munkával értek oda, ahova (pl Ausztria), néhány ország nem kis mennyiségben termeli az igen populáris ízvilágú borokat (pl Chile). Sok országot kommentálni sem kell (Franciaország pl)


A magyarok keresik az utat még. Tíz éve is ugyanígy keresték. Aligha látható bármi előrelépés, vagy csak nagyon kicsik. Van egy nevetséges eredetvédelmi rendszerünk: [link]

és vannak fura elképzeléseink a borokról, ide-oda billegünk a ló két oldalán (túlextrahált, lekváros vörösek a "testesség" jegyében, alig érett szőlőből csinált csúcsfehérel az "elegancia" jegyében), a nemzetközileg tényleg ismert tokaji régiónk nehezen tud mit kezdeni az édes borok nemzetközi piacának szűkösségével (száraz furmint törekvések), le vagyunk maradva igen sok fontos lépéssel (klónszelekciós kutatások/munkálatok pl)... vannak gondok. Ne próbáljuk meg nagyobbnak látni magunkat, mint amilyenek vagyunk, ez fontos.

2015. febr. 24. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Mojjo ***** válasza:
100%

Az olaszrizling nemzetközi "hírességéről" két gondolat kiegészítésnek: [link]

Első és harmadik kérdés és válasz.

2015. febr. 26. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Mojjo ***** válasza:

A Mandiner percről-percre tudósítása a mai Borjog és bormarketing konferenciáról, aminek a fő témája pontosan a magyar borok külföldi helyzete:

[link]

2015. márc. 5. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!