Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Pálinka helyes tárolása?

Pálinka helyes tárolása?

Figyelt kérdés

Felbontás után mennyi ideje van hátra a házi illetve a nem házi pálinkának? Melyiket és mikortól érdemes/szokták hűtőben tárolni? Ha nincs felbontva akkor nem szükséges hűtve tárolni?

Ja és általában hány fokos egy pálinka?


Köszi!


2016. máj. 15. 20:37
 1/8 anonim ***** válasza:
81%
A gyomorban érzi a legjobban magát, ott kell tárolni!
2016. máj. 15. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Helyes tárolás mindenképpen üvegben, naptól és sugárzástól védett helyen.

1.5-2 óra alatt 0.5 litert könnyen visszahűt a hűtő kellő hőfokra.

40 szesz fok felett beszélhetünk pálinkáról.


Személy szerint 42-46 fok közöttieket szeretem, ennél nagyobb már nem élvezeti cikk, nem ízletes, hanem szesz. Azaz annyira erős, hogy a szesz elveszi az ízét a valódi pálinkának. Ha visszahűtöd az alkohol erejét kevésbé érzed, de az ízeket is! Én 18-20°C-n szoktam fogyasztani. Még mindig sokan 10°C körüli, vagy az alatti hőmérsékletre is lehűtik. Ha rossz a pálinka, nyugodtan hűtsék, úgy kevésbé lesz rossz íze! :)

2016. máj. 16. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 szaszaa11 ***** válasza:
10%

Útolsó: Több dologban is tévedsz. Egyrészt a 46 fok feletti pálinkák között is ugyanannyi minőségi, élvezhető darab van, mint az alatt.

Másrészt a pálinka fogyasztási hőmérséklete nem azon múlik, hogy az a pálinka jó vagy rosz, hanem azon, hogy aperitif, vagy digestif italként fogyasztják, esetleg csak úgy.

2016. máj. 16. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Phoney ***** válasza:
100%

Tárolni üvegben, különbösebb fény- és hőhatásoktól védve, szigorúan állítva, nem fektetve. Persze attól nem fog tönkremenni, hogy 30 fok van a lakásban, vagy hogy egy délután rásüt a nap, de a szekrény tetejét inkább mellőzd.


Megromlani (fogyasztásra alkalmatlanná válni) szinte semmilyen körülmények közt nem tud, viszont az íze nem minden esetben stabil. Többektől hallottam már minőségi háziról olyan hosszú távú tapasztalatot, hogy egyes gyümölcsök esetén elveszett az íze, aztán pár hónap múlva újra „összeállt”, jobb lett, rosszabb, ilyenek.


Kereskedelmi pálinkánál én még sosem tapasztaltam semmiféle változást, pedig évekig voltak pl. félig üres bontott minipalackjaim is. A kereskedelembe általában kész, stabil állapotban kerül a pálinka, részben valószínűleg azért, mert az erősebb finomítással, hűtveszűréssel jobban megszabadulnak az instabil elemektől.


A pálinka törvény szerint 37,5–86%-os lehet. 40 alatt szinte kizárólag a nagyongagyik vannak (de sokszor még azokat sem hígítják 40 alá), a populáris ízlést kiszolgáló márkák jobbára 40 fokosak, de boltban is egyre gyakoribb a 40–55% közötti. Házi/bérfőzöttből a legtöbb 50–52 fokos, de egyre többen értik meg, hogy van élet 40–50 között is. Egyébként sok jó pálinka jól elbírja az 50 fokot is, bár még csak hosszan érleltekből kóstoltam olyat, aminek tényleg az állt jól.


A tömény aperitif egyébként csak egy alkoholista hagyomány a századfordulóról, amikor minden alkoholt aperitifnek becéztek, ha evés előtt (vagy helyett) tolták be; azóta egyes körökben „italkultúraként” ragadt meg az éhgyomorra töményszesz. Az aperitif eredetileg tizen-huszonfokos növénylikőröket jelentett.

2016. máj. 16. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
10%

#Útolsó: Több dologban is tévedsz. Egyrészt a 46 fok feletti pálinkák

# között is ugyanannyi minőségi, élvezhető darab van, mint az alatt.

:)

Köszönöm, hogy az ízlésemet kritizálod! Biztos tévedek, amikor azt mondom, hogy a szeszfok növekedése miatti alkohol mennyiség elfedi az ízeket! Szerinted ez nem így van? Akkor miért kell higítani egyáltalán?

Biztos akkor is tévedek, amikor azt mondom, hogy 46 fokig számomra élvezetes a pálinka, ugyan az a pálinka kevésbé higítva nem ízlik, mert eltompítja a szesz az ízlelő bimbóimat. Tehát a saját érzék szerveimmel észlelt ingerek hamisak és tévesek. Ezért még a pokolra kerülök...


Nagyon kedves, köszi!


Igyál sok 10 Celsius fok alatti 60 szeszfokos pálinkát! Ha neked az ízlik, nyugodtan! Én nem fogom előleg elhappolni.

2016. máj. 16. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Miért kell szigorúan állítva? Tehát nem lényeg, hogy hűtőben legyen még felbontás után sem? Csak fénytől védett és ne legyen 30 fok.
2016. máj. 17. 09:39
 7/8 Phoney ***** válasza:
100%
A hűtő nem teszi tartósabbá, mivel romlani eleve nem romlik. Állítva azért kell, mert egyik fajta palackzárás sem arra való, hogy tömény alkoholban ázzon.
2016. máj. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 szaszaa11 ***** válasza:
48%

Az a baj, hogy te ezeket a személyes tapasztalatokat állítod, hogy az úgy van, nem csak leírod, hogy számodra így a jó. Kijelented azt is hogy 40 fok felett beszélhetünk pálinkáról, pedig hivatalosan nem így van. Ahogy azt is, hogy 50 fok környékén a pálinka íztelen, illetve hogy csak a sz*r pálinkát hűtik. Zagyvaság.

Valóban nem ajánlatos aperitifként fogyasztani, de a szakma elfogadta, mivel hagyomány! Nagyon sajnálom ha számodra a növénylikőrökben kimerül az aperitif fogalma, mert rengeteg más jellegű, kiváló aperitif ital ajánlható. Egyébként magasabb szinten eléggé ritka is, hogy likőr szerepelne egy menüsor elején. Többszőr látok sektorange-ot, vagy mondjuk habzóbort. És nem a bözsi presszóban, hanem rendkívül előkelő helyeken.

A legnagyobb baj az, hogy van elméleti tapasztalatotok, és némi gyakorlati is, nem vitatom, de olyan emberrel szálltok vitába aki ezt évtizedek óta tanulja, és ebből él!

2016. máj. 17. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!