Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » A gyomorkeserűket / gyógynövén...

A gyomorkeserűket / gyógynövényes likőröket kezdettől az élvezeti érték miatt itták, vagy tényleg volt jelentősebb gyógyhatása némelyiknek?

Figyelt kérdés
2016. okt. 7. 18:44
 1/5 anonim ***** válasza:
Nemcsak volt, van is. Azért negyvenféle gyógynövény összekeverve az italban nyilvánvalóan kifejt pozitív hatást.
2016. okt. 7. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
nem értek hozzá de eddig csak olyat hallottam hoyg esetleg az emésztést segíti az összetételük de más nem igazán. persze nyilván nem mindegy mik és milyen minőségben vannak benne gondolom
2016. okt. 7. 18:50
 3/5 A kérdező kommentje:
bár utánagondolva lehet meg is cáfoltam magam hisz ha a sörben lévő komló is bevált nyugtató valakinek akkor attól csak profibb lehet
2016. okt. 7. 18:51
 4/5 anonim ***** válasza:
Nemrég voltam Mariazellben, ahol meglátogattunk egy likőrkészítő manufaktúrát, ott mesélte az öregúr, hogy hogyan alakult ki a zarándokhelyek közelében a gyógylikőr készítés szokása. A zarándokok ugye hetekig úton voltak, és a magukkal hozott élelem ugye már kétes frissességű volt, gyakori volt, hogy mire megérkeztek, megbetegedtek. Az ilyen gyomor-bél fertőzéseket akkoriban gyógyfüvekkel, na meg alkohollal tudták csak kezelni, így kézenfekvő megoldásként elkezdtek gyógyfüves likőröket gyártani, amit a zarándokoknak jó pénzért el tudtak adni.
2016. okt. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Phoney ***** válasza:
83%

Fontos megérteni, hogy a gyógynövényLIKŐR egyáltalán nem ugyanaz, mint a 12-13. században megjelent alkoholos növényi gyógyszer. Ma szinte minden gyógyövénylikőrnek kötelező marketingeleme, hogy „eredeteileg gyógyszernek találták ki”, ami persze nettó baromság. A LIKŐRöknek mindig is az élvezeti értékük volt az első, mivel a növényi gyógyszerek egyáltalán nem önálló italok voltak. A (gyógynövény-) likőrök a 14. századi olaszoknál jelentek meg, és már akkor is az ízük volt az első szempont.


A növényi gyógyszerek tömény növényi koncentrátumok voltak, amiket csepegtetve, kanállal vagy ételhez-italhoz keverve, esetleg vízzel hígítva fogyasztották (mint az abszintot, ami kakuktojás ilyen szempontból, bár nem likőr). Emellett akkoriban kizárólag desztillációval tartották őket hatásosnak (ez a korszak hülyesége volt), míg a likőrök simán áztatással is készültek. Persze léteznek gyógynövénylikőrök, amiknél reális, hogy valamilyen növényi elixír az alapjuk (cukros alkoholos felhígítással), de ezek elég ritkák, pl. a Chartreuse ilyen. A Chartreuseből máig is lehet kapni az elixír verziót, ami nem likőr, hanem tömény kocentrátum.


A keserűlikőrök a 19. században terjedtek el, miután egyes kereskedők rájöttek, hogy az italba csepegtetett gyomorkeserű készítményekből egyfajta kész likőrt is lehetne csinálni, és persze gyomorbántalmak ellen forgalmazni.


Egy ideje dolgozom egy cikken ezzel kapcsolatban, elég bonyolult téma, majd belinkelem, ha kész van.

2016. okt. 7. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!