Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Tegnap bontottam fel egy...

Tegnap bontottam fel egy 2001-es Villányi Cabernet Sauvignon-t és nagyon éretlen savas íze volt, mi lehetett az oka?

Figyelt kérdés
Megdöntve pincei körülmények közt tároltam és korábbi borokkal nem is volt gond eddig mert érettek voltak. Fadugós volt.

2017. okt. 5. 16:53
 1/10 anonim ***** válasza:
megbuggyant
2017. okt. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Inkább olyan íze van mint egy friss kékfrankosnak. Az azért távol van a buggyanástól nem?
2017. okt. 5. 17:51
 3/10 anonim ***** válasza:
ha ennyire értesz hozzá miért kérdezed meg? ráadásul a friss kékfrankosnak mióta van éretlen savas íze?
2017. okt. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Amikor számítasz egy 16 éves mély érettségű borra akkor a friss még kiforratlan íz szembevágó.

Így csak hasonlítottam a kékfrankoshoz de inkább jobb hasonlat a zweigelt.


Az hogy meg tudom őket különböztetni még nem azt jelenti hogy értek hozzá...

majd ha el tudnám készíteni is...

2017. okt. 6. 09:35
 5/10 anonim ***** válasza:
Nekem van egy 1980-akárhányas üveg tokaji aszúm, most nem nézem meg, pontosan hányas évjárat, de a hozzáértők azt mondják, kár is kibontani, mert nem lesz jó íze. Én meg azt hittem, sokat ér. :)
2017. okt. 6. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Aszuban nem tudom hogy mi az ideális tárolási idő fogyasztás előtt. De attól még van értéke, mert muzeális bor. Régi magyar címmerrel mi? :))
2017. okt. 6. 11:17
 7/10 anonim ***** válasza:

Megnéztem a "kedvedért".:) Pont rendszerváltás utáni, tehát már új címeres, 1990 évjárat. Tojaki Szamorodni. Nem baj, jól néz ki a kovácsoltvas tartójában. :)


Sajna a kérdésedre nem tudok válaszolni, nem értek a minőségi borokhoz. Nem tudom, miért volt savas íze. Bocsi.

2017. okt. 6. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Mojjo ***** válasza:
100%

A megoldás pont ellentétes azzal, amit az 1-es írt. Egy 16 éves, vagy hasonló korú vörösbor általában igen erősen eloxidálódott, a színe a CabSav-ra jellemző lilás-vörösesről téglaszínűre, akár barnásra változik, a savai teljesen eltompulnak, a direkt gyümölcsös - ún primer - aromák teljesen eltűnnek, és felvesz egy nagyon jellegtetes ízt, amit tömören tényleg csak úgy hívunk, hogy oxidált. Ez nem egyenlő az érettel, azon már túlvan, viszont vannak emberek, akiknek tetszik és megisszák jóízűen. Viszont egy bor öregedése megjósolhatatlan folyamat. Eleve adott bortól is függ, igen nehezen megjósolható módon, bár magas sav- tannin- cukor- és egyéb extraxttartalom a hosszabb öregedési idő felé mozdítja a bort. De két ugyanolyan bor, ugyanott is teljesen máshogy és más tempóban öregedhet, különösen parafadugós zárád esetében - voltak erre kísérletek. És néha vannak igencsak kiugró példányok, amik jóval idő előtt elöregednek, vagy jóval tovább tartják fiatalkori formájukat.


Itt annyi történt, hogy a kérdező egy eloxidált borra számított, de a várakozásokkal szemben ez a példány még ilyen idősen is jól tartotta magát. A leírás alapján magas savtartalma is biztosan segítette ebben. Ezzel együtt is ritka az ilyesmi ilyen korú magyar vörösboroknál, de bőven nem lehetetlen. Előfordul.

2017. okt. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Na tényleg valami ilyesmi. Mivel még a paprika ízvilág is simán kitetszik belőle, ami az ismertető címkén olvasható.

A színe rubintos. A szaga is frisses. De legalább tudom hogy ennek még van egy tíz éve hogy érjen.


Amit korábban ittam egy 86-os kósher egri bikavér volt.

Már már fekete s. barna színnel és krémes konyakos beütéssel. Ami a hordó vagy a dugó ízvilága is lehetett.


Ja én a "filozófikusan" mély sötét testes v. borok kedvelője vagyok. Akár bordói házasításban.

Sajnos a pénztárcám nem bírja az ízlésem. :)

2017. okt. 6. 14:27
 10/10 Mojjo ***** válasza:
@9: A Cabernet sauvignonnál a paprika a fenolos éretlenségre utal. A fenolos éretlenséggel pedig általában együtt jár úgy általánosságban a teljes éretlenség, aminek egyik hozománya a magas almasavtartalom, amit általában elbontanak tejsavra, de ha ez nem történik meg - és itt aligha történt meg, mert a tejsav rendkívül tompítja a savérzetet, inkább krémessé teszi a bort-, szépen hozzájárul a bor lassabb öregedéséhez. Cserében fiatalon (is) elég rossz lesz az a bor... a paprika nem egy álomszerűen kívánatos aroma egy vörösborban :D
2017. okt. 6. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!