Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miből állítják elő a B12...

Miből állítják elő a B12 vitamint? (Ami vitaminkészítményekben vásárolható meg. )

Figyelt kérdés

Nem találtam "vegán" kategóriát, ezért írtam ki a vegetáriánus kategóriába, de a kérdés inkább a vegán étrendhez kapcsolódik.

Azt olvastam több forrsából is, hogy a B12 csak állati eredetű táplálékban található meg, ezért a vegán étrendet követőknek pótolniuk kell - akár ilyen tablettás formában .

De felmerült bennem a kérdés, hogy a tablettát vajon miből állítják elő.. Lehet "szintetikusan" előállítani? Vagy végső soron a tablettát készítő gyártók is állati forrást használnak? Hiszen akkor borul az egész történet..



2019. nov. 25. 12:50
 1/6 anonim ***** válasza:
83%
A B12-t egy baktérium állítja elő ami a a talajban él. Az állatoknak azért kerül be a szervezetébe mert legelésznek és ezáltal bekerül a szervezetükbe. Persze csak azoknak amelyek nincsenek antibiotikumozva, ami eléggé leszűkíti a kört.
2019. nov. 25. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezt találtam:


"Mindössze pár élőlény képes B12-vitamint előállítani, néhány mikroorganizmus (baktériumok és gombák, bár sajnos a hagyományos élesztőgomba nem tartozik közéjük) és néhány kékalga-faj. A növényeknek nincs szükségük kobalaminra és nem is tudják szintetizálni."


Gyanítom, hogy ilyen kék-alga tenyészetekből vonják ki a vegán B12 vitamint, mert vannak állati májból kinyert B12 is forgalomban.


Tudom, hogy a tablettás formára vonatkozott a kérdés, de akaratlan megtudtam, hogy mosatlan bioélelmiszerekkel bevihető még (kérdőjelezik ennek a memnyiségnek a jelentőségét) ez a vitamin, meg vannak B12-vel dúsított élelmiszerek (az nem derült ki, hogy honnan származó B12-vel dúsítják)


Szóval nem borul a sztori, de örülök a kérdésnek, mert engem is foglalkoztatott, de eddig lusta voltam utánajárni :D

2019. nov. 25. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
"A B12 vitamin több kémiai formában létezhet, két ismert aktivált formája van: a methylcobalamin és az adenosilcobalamin. Szintetikus változata a cyanocobalamin, általában ezt a vegyületet tartalmazzák a B12 vitamin pótlására szánt gyógyszerek, vitaminkészítmények és a táplálék-kiegészítők."
2019. nov. 25. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2019. nov. 26. 10:35
 5/6 Sunshinedoll ***** válasza:
100%

Ipari léptékben főleg biotechnológiai úton, kobalamint állítanak elő Pseudomonas denitrificans és Propionibacterium shermanii fajokkal, amelyek tenyésztési körülményei úgy vannak megválasztva, hogy a vad típushoz képest 50 000-szeres hozamot termelnek.

A kobalamin kikerül a médiumba, majd cianid jelenlétében melegítik a kultúrát és cianokobalamin (B12) keletkezik.

2019. nov. 26. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 mijone válasza:

[link]


Nem én vagyok ilyen okos hanem a Gugli. :)

2022. júl. 16. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!