Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Egyek halat, vagy próbáljam...

Egyek halat, vagy próbáljam magam tartani?

Figyelt kérdés

16 éves lány vagyok, 1,5 éve vegetáriánus.


Sajnos anorexiás vagyok, már vagy fél éve borzasztóan hullik a hajam is, nincs kedvem semmihez, legszívesebben egész nap aludnék. Testképzavar gyötör, utálom magam, nem bírok a tükörbe nézni.


Szedek vitaminokat, de nem igazán segítenek. Anyukám nagyon aggódik értem, mióta észrevette, hogy mennyire hullik a hajam. Folyton mondja, hogy egyek már húst, mert ettől vagyok ilyen roncshalmaz.

Viszont nem szeretnék húst enni, a nyers látványától összerezzenek, nem akarok hozzáérni sem. Viszont nagyon kéne a szervezetemnek a normális étrend, a fehérje, a vitaminok. Úgy tudom, a halban van a legtöbb fehérje, és az a legegészségesebb az embernek.


Arra gondoltam, hogy hetente ennék egy kis halat is, hogy szépen lassan visszarendeződjek. Viszont ha megenném, álszentnek érezném magam, hogy "feladtam, amit eddig csináltam", "csak menő akartam lenni", meg ilyeneket kapnék...

Egyszer véletlenül ettem csirkét, mert külföldön voltunk, és nem jól olvastam az összetételt. Aznap este meg is hánytattam magam, pedig akkorra már kigyógyultnak éreztem magam a bulimiából. Azóta viszont nem hánytattam magam, szóval szerintem rendben vagyok ilyen téren.



De valahogy bennem van az, hogy nagyon szeretnék valami normálisabban enni, egy fokkal egészségesebb lenni, viszont a másik oldalról meg nyom, hogy jaj most feladtam azt, amiben eddig hittem, már nem is szeretem az állatokat, meg ilyenek.


Őszintén, nem tudom mit tegyek. Valaki valamilyen tanács? Bocsánat, ha nem igazán ehhez a témához tartozik, de már pár hete itt mocorgál a fejemben a húsevés gondolata.



2020. okt. 29. 00:59
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%
Először is háziorvoshoz kellene menned egy vérképet csináltatni vassal, utána pszichológushoz! Ha vashiányod van, akkor szükséged van pótlásra, nyilván alig eszel, és nem csak a fehérje hiánya a probléma. Ehetnél rendszeresen tojást, hüvelyeseket, zabot, tofut, szejtánt stb., vegetáriánusként sokkal tudatosabban kellene enned, és ez nem szabadna abban kimerüljön, hogy nem eszel. Ha meg úgy érzed, akkor egyél halat, nem mindenkinek való a vegetarianizmus, legfeljebb peszketáriánus leszel.
2020. okt. 29. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
67%
Ez egy baromság, attól hogy szereted az állatokat nem azt jelenti hogy nem eheted meg. A hal meg pláne, a természetben is megeszi a nagy hal a kisebbet. Téves elveket nem kár feladni, az ember biologiailag nem növényevő. Sokkal többet tehetsz, ha például felajánlasz néha párezer forintot különböző állatvédelmi szervezeteknek. Vagy ha kutyát vennél inkább menhelyről hozol, minthogy megtagadod magadtól a helyes táplálkozást. Ráadásul ami miatt még érthető lenne az a kizsákmányoló nagyipari állattermelés, ami valóban rossz dolog, de egy tengeri halat abszolút nem érinthet a dolog!
2020. okt. 29. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
94%
Nem szabad úgy vegetáriánusnak lenni, hogy nem értesz hozzá, mert a nem megfelelő vegetáriánus étrend mellett nagyon komoly vitaminhiányok alakulhatnak ki, amiken az se feltétlenül segít, ha szedsz tablettás vitaminokat. Pláne ha anorexiás is vagy, ez a kettő így együtt nagyon tönkre tudja tenni az embert. A legjobb, ha kikéred egy vegetarianizmusban jártas dietetikus szakember tanácsát.
2020. okt. 29. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem a te eseted tipikusan az amit mi nem fogunk tudni jól megválaszolni, pszichológus és dietetikus segítségét kéne kérned. Nem tudom mennyire tesz jót az anorexiádnak ha tovább korlátozod az étkezésedet a hús elhagyásával, nem tudom milyen tápanyagokat nem viszel be amiket kéne, és nem tudom hogy létezik-e olyan étrend ami megfelelően tápláló, figyelembe veszi az anorexiát és húsmentes is.

Egy jó dietetikus ezeket a kérdéseket meg tudja válaszolni, a pszichológus meg segíthet elfogadni és követni a tanácsát akármi is legyen az, és dolgozik veled a testképzavarodon.

Amit biztosan tudok hogy az egészséged a legfontosabb. Ha elkezdesz húst enni, nem leszel álszent és nem fogod feladni az elveidet, csak most ebben az élethelyzetben, ebben a pillanatban nem ez a megfelelő választás számodra. Vannak mindenféle betegségek és ételérzékenységek amik mellett nem lehet vagy nagyon nehéz vegetáriánus életmódot tartani, ettől még ők nem szeretik kevésbé az állatokat és nem lesznek rosszabb emberek. Ha ez fontos neked, rengeteg más módon tehetsz az állatvédelemért és a környezetvédelemért, önkénteskedhetsz, adakozhatsz, csökkentheted a szeméttermelésedet, akármit. Nem fog senki elítélni mert nem azt a módot választod ami aktívan károsítja az egészségedet.

2020. okt. 29. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
49%

Nem biztos hogy attól hullik a hajad, mert nem eszel húst.

1000 más oka lehet.

Tudom hogy manapság divat támadni a vegetáriánusokat, de én nem teszem, mert tudom hogy lehet egészségesen is csinálni, csak utána kellene nézni...

2020. okt. 29. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
70%
A vegasag nem gond. Az sem baj ha eszel halat. De jobban nem leszel tőle hogy heti 2x bekapsz par halrudit. Az egesz etrended el van cseszve, raadasul koplalsz is, igy duplan nem viszed be a szervezetedbe ami kell. Ebbol korhaz lesz. 16 evesen annyi eszed lehetne hogy ezt a “rosszul vagyok magamtol” szoveget abba hagyod. 16 eves vagy az isten szerelmere. Ezzel akarod komolyan elbaxni a kovi eveidet, hogy nem eszel? A vegansag jo dolog, de te roha*t sz*rul csinalod. Kezdj el enni, multivitamint szedni, es tolni a halat befele minden nap.
2020. okt. 29. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
73%
Nem értem elsajátítottál egy tudást ami tév útra vitt akkor miért nem választod a másikat ami életbe tart .
2020. okt. 29. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
82%

Szerintem nálad szét kell választani az anorexiát meg a vegetarianizmust.

Az előbbi betegség, amit gyógyítani kell. A második egy út, egy választás, amit lehet jól és rosszul csinálni.

Futótársam vegetáriánus. Ettől függetlenül egy 60 kilós, izmos, egészséges lány, versenyez, jobban bírja a sportot, mint én, nagyon csinos is mellé. Viszont eszik tojást, sajtot, túrót, joghurtot, csicseriborsót, lencsét stb. Tehát megvan a fehérjebevitele. Sport után fehérjeturmixot is iszik.

Ha viszel be elég (állati) fehérjét, akkor mindegy, hogy miből teszed. Az emberi szervezet amúgy is a tojásban lévő fehérjét tudja a legjobban hasznosítani a természetes fehérjék közül. Ne a halon rugózzál, az anorexiával kellene tenni valamit. Tojásból, tejtermékből, hüvelyesekből, tofuból stb. ugyanúgy tudnád fedezni a fehérjeszükségletedet, HA ennél rendesen. Ez ügyben pedig mielőbb keresni kell egy evészavarokra specializálódott pszichológust.

2020. okt. 29. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 Sunshinedoll ***** válasza:
76%

Nem azért hullik a hajad, mert nem eszel halat, hanem mert, ahogy írtad is, anorexiás vagy és nem jut a szervezeted megfelelő mennyiségben bizonyos tápanyagokhoz.

Ha nem bírsz húsra nézni, akkor nem kell erőltetni, az anorexiát kéne megcélozni, az a probléma gyökere, nem a hal.

2020. okt. 29. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:
hat ettol most meg rosszabbul erzem magam
2020. okt. 29. 08:38
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!