Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegánok, etikátlannak tartjáto...

Vegánok, etikátlannak tartjátok, ha valaki tart tyúkokat és megeszi a tojást?

Figyelt kérdés
Mert ugye így is, úgy is kitojja azt a tojást és nem is lesz belőle kiscsibe, ha nincsen kakas. Belefér az étrendbe?

2016. márc. 17. 13:47
 1/7 anonim ***** válasza:
85%

Az általános vegetáriánusok csupán az állatok saját testrészeiből származó ételeket hagyják el (amihez egy megszületett állatot meg kellett ölni) tehát főleg a húst, de persze minden egyéb nyilvánvalót is: zsírt, szalonnát, csontot.


Vannak, akik egy idő után elégedetlennek ezzel, mint félmegoldással, és igazi erőszakmentes megoldásokat keresnek. Például egy ilyen megoldás az, ha ellenőrzött forrásból, kizárólag szűz tojást használnak (tehát ami "nem látott kakast" így bizonyosan nem lenne belőle kiscsirke.) De ezek még "általános" vegetáriánusnak számítanak.


-----



A tojást teljesen elhagyó irányzatok:


- LAKTO-VEGETARIÁNUSOK akik gyakorlati vagy etikai alapon csak a tojást hagyják el, minden mást, pld a tejet tejterméket megtartják étrendjükben.



- AJURVÉDIKUSOK akik főleg hindu/vallási/lelki alapon az indiai Ajurvédák útmutatásai szerint főznek és étkeznek erőszakmentesen. Mézet, tejet, tejterméket például fogyasztanak, de saját maguk termelik, és csak olyan módszerekkel, amihez szintén nem kellett állatot ölni (mert például a gyári sajtok nagy részének az erjesztéséhez fiatal bocik gyomorenzimjét használják fel). A tojást teljesen elhagyják, mint az élet szimbólumát, spirituálisan is az új élethez kötődő dolgot is, de többek között nem fogyasztanak gombát, hagymát, csokoládét sem. (Magyarországon tipikusan a Krisna Tudatú Hívők ilyenek.)


- VEGÁNOK

A következetesség jegyében, teljes mértékben minden állati eredetű ételt elhagynak, így a mézet, a tejet, és természetesen a tojást is. Állati eredetű anyagból készült (bőr, csont) eszközöket, ruházatot sem viselnek, állatokon tesztelt gyógyszereket sem használnak. Mindent tisztán növényi eredetű alapanyagokból főznek, vagy nyersen esznek. Gyakran kiállnak az állatoknak az élet méltóságához való jogaiért.

2016. márc. 17. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
58%
Az " erőszakmentes" tojással is gond van: ha nem veszed el a tyúk alól, ritkában tojik, ez kevésbé terheli meg a szervezetét. Ezen felül van, hogy a ki nem kelt tojást a tyúk megeszi, az az " övé" nem az embereké, így nincs jogunk elvenni, és amúgy is káros az elvre ha megalkudtunk, mert sokan csak azt látnák, hogy tojást enni mégis rendben van, nem azt, hogy honnan a tojás.
2016. márc. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
24%
"a ki nem kelt tojást" az ugye megvan a pici fejedben, hogy az a tojás amit megeszünk a büdös életben nem fog kikelni?
2016. márc. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
82%
Igen. Akkor így írom: a meg nem termékenyített tojást. Nem tudom, miért vagy bunkó, hol sértettelek meg?
2016. márc. 18. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
89%

Nem mondom etikátlannak, viszont határozottan nem vegán és nem fér bele. :) A vegán nem hogy tojást nem, még mézet sem eszik.

Ha eszel tojást, akkor nem tudod magad vegánnak mondani, vegetáriánusnak (aminek több alfaja is van) viszont igen.

2016. márc. 18. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Csak érdekelt, mert én eszek tojást is. Sajnos veseelégtelenségem van, ezért a káliumot nem tudja a szervezetem kiválasztani. Ezért a bab, szója stb. nem opció nekem, túl sok, sőt rengeteg, halálos mennyiségű kálium van bennük, meg az olajosmagvakban stb., meg egy csomó gyümölcsben. Nem tudom tartani a vegán étrendet, te próbálok a lehető legkevesebb kárt okozni.

Mézet, tojást eszek, tejet kerülöm, mert tejcukor érzékeny vagyok.

Mindenkinek csak pozitív visszajelzést adtam!

2016. márc. 18. 22:08
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha annak a tyúknak jó dolga van, én ezt nem tartom etikátlannak. Nagyon szép és jó lenne, ha minden állat úgy élhetne, hogy azt csinál, amit akar, mindehhez még nem is háborgatja senki, de sajnos ezt a jelenleg fennálló emberi társadalomban nem lehet megoldani.


Ha egy jószívű vegán ember veszi meg azt a tyúkot és ad neki kényelmes szállást otthon a kertben, ezért cserébe elveszi a tojásait, még mindig jobb, mintha az venné őt meg, aki sötét és szűk ketrecben tartaná, valamint agyonkezelt táppal etetné, aztán végül levágná, vagy elvitetné a vágóhídra - mivel egyébként is ez lenne a sorsa.


Két rossz közül a kisebb "rosszat" kell választani, csökkenteni kell a szenvedés mértékét, akkor már tettünk valami jót a világgal.

2016. ápr. 18. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!