Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » A pszichológia miért nem...

A pszichológia miért nem ezoterikus tudomány?

Figyelt kérdés
Paradoxonnak találom, hogy magukat racionális gondolkodóknak valló emberek elfogadják a pszichológiát, de az ezotériát elutasítják, pedig a pszichológia is ugyanúgy megfoghatatlan.
2012. máj. 10. 17:24
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
Én mondjuk tanultam kvantummechanikát. Nem mondom, hogy értek hozzá, de levizsgáztam belőle, nem is éppen csak 2-esre. Ennek ellenére megfoghatatlannak tartom, mert emberi ésszel nehéz megérteni a hullám-részecske kettősséget (mer' az elektron részecske, hát hogy lenne hullám?) vagy a Heisenberg-féle határozatlansági relációt (hát mi az, hogy ha tudom, hol a részecske, nem tudom, merre megy?). Viszont ettől még - pár elvakult embert kivéve - nem vitatkozik senki azzal, hogy ez létező tudomány, holott mondjuk elektront még senki sem látott élőben.
2012. máj. 10. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:

"elismeri a lélek létezését"

A vallásos értelemben vett "lélek" létezését nem. A lélek szó alatt inkább az "én"-t, a személyiséget, az agyunk által megformált egot tekinti. Vagyis, azt a valamit, ami mi vagyunk, de agyi tevékenységeink szerint, annak szempontjából.

2012. máj. 10. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

Itt többen nagyon jól megválaszolták a kérdést, én nem ismételném. Mégis hangot adok az elképedésemnek, hogy az ezoterikus baromságokba hívők már idáig süllyednek, hogy egy létező tudományt kérdőjeleznek meg és hasonlítanak össze a gagyi baromsággal?

Egy csomó ember él olyan szellemi szinten, hogy a tudományok és tudományágak nagy része nem mond nekik semmit, zavaros és megfoghatatlan. Akkor ezek közel egyenértékűek lennének az ezotériával? Legalábbis ezen emberek számára? Ijesztő.

2012. máj. 10. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:
Minden változást, újdonságot nehéz elfogadni, ez volt a pszichológiával (ma már mindent azzal magyaráznak) és nem adok sok időt, de az ezotéria is a hétköznapjaink részévé válik. És az aki most a legnagyobb ellenzője, a legnagyobb követője lesz.
2012. máj. 10. 19:47
 15/26 anonim ***** válasza:
Na, ja, a fogalmaink nem egyformák nyilván. Pl egzakt, tény, mérés, bizonyíték, objektivitás, hipotézis bizonyítása/cáfolata.
2012. máj. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
100%

Az ezotéria már most is a hétköznapjaink részévé vált. Sokan hisznek benne, a New Age lassan új világvallás lesz. Az emberek jobban hisznek a csodatévő keleti bölcseknek, mint a világegyházak papjainak.

Viszont a tudományos életbe még nem tud "betörni" az ezotéria. Nem kizárt, hogy a jövő tudományos elméletei innen fognak kinőni. A mindent felforgató új világképek is istenkáromlásként, szektaként indultak, aztán valahogy csak a tudomány részévé váltak.

Csak ehhez még meg kell tennie az ezotériának egy olyan fontos lépést, amit a pszichológia már megtett: tudományos jelleget kell öltenie. A kísérleteknek bárki által korlátlan számban ismételhetőeknek kell lenniük, az elmélet alapján kielégítő pontossággal megjósolható végeredménnyel. A kísérleti eredményeknek olyanoknak kell lenniük, hogy az elméletet alátámasszák, illetve az elméletnek konzisztensnek kell lennie, nem mondhat ellent önmagának és más elméleteknek, tapasztalatoknak. Ha például az ezotériának sikerül megalkotni a világ keletkezésének új elméletét, miszerint az ősi Awotaki-hegyen nőtt lótuszvirág elhullatott magvából kelt ki minden, akkor annak az elméletnek meg kell magyaráznia, hogy miért távolodnak egymástól a csillagok és miért van olyan sok hidrogén az általunk ismert Világegyetemben. Ha erre nem képes, akkor ellentmond a gyakorlati tapasztalatoknak, akkor pedig valami nem stimmel.

Nos, az ezotéria még nem jár itt. Egyes jelenségeket csak kiválasztottak tudnak bemutatni, nem megoldható, hogy az egyszerű földi halandó is végrehajtsa őket. Nem is ismételhetőek meg a kísérletek tetszőlegesen és a végeredményüket sem lehet megjósolni. Magyarázat sincs rájuk, főleg olyan nem, ami alapján ez a jóslás jó eredményt hozna. Sőt, a mindenféle elméletek sok gyakorlati tapasztalatra nem is adnak értékelhető választ vagy épp ellentmondanak annak, amit a valóság mutat.

A pszichológia esetén sem teljes az összhang, sokszor vannak egymásnak ellentmondó elméletek, na de egy jó másfél évszázados tudományról van szó, ez azért nem sok. Ha azt vesszük, hogy a matematika több ezer éves és még ott is vannak néha ellentmondások, akkor egyáltalán nem csoda, ha a pszichológia, ami még csak nem is olyan szép, tiszta dolgokkal foglalkozik, mint a számok és alakzatok, néha eléggé zavarosnak tűnik. Viszont a kísérletei újra elvégezhetőek, nem kell hozzá különleges képesség és a különböző elméletek alapján lehet olyan hipotéziseket felállítani, amit a kísérlet alá fog támasztani. Ráadásul a pszichológia - amennyire tudom - nem mond ellent a többi tudománynak, ritka az, hogy az elméletekből más jönne ki, mint amit a gyakorlat mutat (de mivel nem vagyok pszichológus, ebben nem foglalhatok állást egyértelműen).

2012. máj. 10. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

"a fogalmaink nem egyformák nyilván. Pl egzakt, tény, mérés, bizonyíték, objektivitás, hipotézis bizonyítása/cáfolata"

Ezekre mondasz példát a pszichológiában?

2012. máj. 10. 21:09
 18/26 anonim ***** válasza:

"..de a pszichológia mögötti tudományok korántsem magyaráznak meg mindent."


Elárulom, hogy általában a tudományok nagy többsége nem tud mindent megmagyarázni, nincs is ezzel semmi gond. Ugyanis a tudományok célja a jelenségek okának, magyarázatának, összefüggéseinek a keresése(!), és nem pedig a hiányzó részek kitöltése fantáziával. Az ezotéria viszont mindent meg tud magyarázni, ahogy egy kisgyereknek is mindenre van válasza. Aki pedig nem bírja ki válaszok nélkül, az persze hogy az ezotéria felé fog mozdulni. Ott választ kap, akár igaz, akár nem. :)

2012. máj. 11. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

"nem adok sok időt, de az ezotéria is a hétköznapjaink részévé válik."


Volt már rá párezer éve, és inkább csak csökkent az érdeklődés. (Ahogy a tudomány egyre több mindent meg tudott magyarázni.) Szerintem éppen hogy visszaszorul és megmarad azoknak, akik a tudományról azt hiszik, hogy egy borfajta. (Dél-Alföldi Tudományos. :DD)

2012. máj. 11. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:

"Pl egzakt, tény, mérés, bizonyíték, objektivitás, hipotézis bizonyítása/cáfolata

Ezekre mondasz példát a pszichológiában?"


Ezt olvasd el:

[link]

És ezek csak az alapok. :)

2012. máj. 11. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!