Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Meditációnál hogyan kell...

Meditációnál hogyan kell megfelelően lélegezni?

Figyelt kérdés

Először tudok a légzésemre figyelni, lassan és mélyen légzek, de úgy nem tudok meditatív állapotba kerülni. Egy idő után azon veszem észre magam, hogy csak kis levegőket veszek. Úgy érzem, hogy mélyen nehezen lélegzek, mintha elakadna valahogy egy bizonyos ponton.

Köszönöm a tanácsokat!



2016. jan. 18. 00:25
 1/5 anonim ***** válasza:

Mit nevezel meditatív állapotnak?


Amúgy hasi légzés kell. Tehát a hasad mozogjon ne a mellkasod.


De csak ettől még nem éred el a meditáció állapotát

2016. jan. 18. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Legoman ***** válasza:

A légzés az ellazításban segít.

Lassan és mélyen kell pedig lélegezni, de nem rögtön. Fokozatosan kell csökkenteni a légzés sebességét.

Vagyis mikor elkezdesz lazítani, és a légzésedre figyelsz, akkor vegyél egy mély levegőt orron be, és szájon át fújd ki olyan sebességgel, mint ahogy beszívtad, de lehet lassabban is. Majd vegyél megint levegőt orron be, de most kicsivel lassabban, és fújd ki megint kicsivel lassabban a szádon keresztül.

2016. jan. 18. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A légzést próbáld kizárólag orron át, mélyen hasba megoldani. Amíg a légzésedre figyelsz, nem is a meditáció a lényeg. Akár hetekig is eltarthat, mire a légzésed önmagát kezdi szabályozni. Addig ne kísérletezz a meditációval. Ha a légzésed figyelem nélkül is mély, és tiszta lesz, akkor tudsz tovább lépni az elme összpontosítására. A légzés felaadata, ahogy előttem is mondták, a nyugtatás, és ellazítás, de nagyon fontos feladata még a szívritmus szabályozása. Ha a szív túl gyors, akkor zavar, plusz az anyagcsere is túl gyors a meditációhoz.

A Nei Dan qigong sok olyan légzéstechnikát tartalmaz, amelyek több mint megfelelőek a meditációhoz.

2016. jan. 18. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 piriiiii ***** válasza:

Azt mondják, az a helyes levegővétel (nem csak meditatív állapotban, hanem mindig), ha öt másodpercig veszed a levegőt mélyen, öt másodpercig bent tartod, öt másodpercig fújod ki és öt másodperc után veszel újra levegőt. De ezt elég nehéz így kontrollálni folyton, figyelni kell rá. Én akkor szoktam elővenni ezt a technikát, ha ideges, dühös, szomorú vagyok, vagy alvás előtt. Kitisztul a szervezetem tőle, azt érzem, de néha nálam is előjön ez a nehéz lélegzés, valószínűleg azért, mert a gyors, sietős, rövid lélegzést szoktam meg, vagy talán tévedés, hogy tényleg ez a helyes.

Amúgy a meditáció arról szól, hogy lenyugodj és ürítsd ki a fejedet a gondolatoktól. Ehhez szerintem valamilyen szinten mindenki maga érzi a helyes technikát, a lényeg, hogy kényelmes és kellemes helyzetben legyél. Próbálj lassabban levegőt venni, de úgy, ahogy Neked kényelmes. Ha valami rossz érzésed van, az már régen nem jó. Kísérletezni kell, hogy számodra mi a legmegnyugtatóbb pozíció, helyzet, technika.

Én nem is a lélegezésemre szoktam amúgy figyelni, ha meditálni szeretnék, hanem a képzeletemre. Amit nagyon imádok, amikor elképzelem, hogy egy réten vagyok, szikrázó napsütésben, mezítláb. Lassan felelevenítem, hogy milyen érzés a sima füvön mezítláb mászkálni, hogy milyen érzés, amikor melenget a nap, hallani a leveleket a fákon, ilyesmik.

2016. jan. 18. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem próbáld ki az anapana technikát, ami a vipassana meditáció első lépése!

"Az anapana a természetes, rendes, szabályos légzés megfigyelése, ahogy a levegő be- és kilép az orrlyukakon. Ez egy egyszerű technika, ami segít elcsendesíteni és összpontosítani a tudatot." (Tartanak pl. 1 mapos anapana tanfolyamot gyerekeknek is: [link]

Megjegyzem: az anapana során nem cél a légzés szabályozása. A teljesen kontrollálatlan légzés megfigyelése a cél. Ha ezt sikeresen megléped, akkor a többi meditáció fajtát is sikeresebben gyakorolhatod. A magam részéről a vipassanát javaslom, de azt választod, ami neked tetszik.

2016. jan. 18. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!