Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Lehet hiteles egy jógatanár,...

Lehet hiteles egy jógatanár, spirituális vezető, aki nagy pénzeket kér el?

Figyelt kérdés

Félreértésről ne essék szó, nem ítélem el, hogy valaki pénzt szerezzen a tanításból, mert fent kell tartania magát, főleg, ha csak a tanításra koncentrál és nem akar "világi" foglalkozást vállalni. De én a hiteles írott tanokat tanulmányozva úgy gondolom, bár ezt sehol sem láttam konkrétan leírva, de az az interpretációm, hogy a tanításból nem "illik" meggazdagodni, hajszolni a vagyont, ami egyébként is csak a ragaszkodást jelenti az anyagi világ felé. Hitelesnek tűnő tanítóknak a honlapját böngészve látom, hogy egy-egy tanfolyam, vagy előadás letöltése vagy személyes találkozás szerintem túlárazva van. Mondjuk egy két órás előadás letöltése 5000Ft, egy háromnapos meditációs tanfolyam több tízezer, egy pszichoterápiás konzultáció vagy tanácsadás 10-15ezer forint, egy jógaóra is több ezer. Persze volt már, hogy én is fizettem egy-egy előadás megnézéséért, és a pénzemért cserébe minőséget kaptam, de ott volt a kisördög a fejemben, aki azt kérdezte tőlem, hogy: biztos vagy benne, hogy mindez hiteles és a tanár a tanítások szerint cselekszik?

Megjegyzem, én egyszer csalódtam vezetőben és ő pont, hogy "ingyen" adott mindent.


2019. júl. 17. 15:37
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
86%

Hát ige, kell a megvilágosodott embernek a sok pénz, aki már meghaladta az anyagi kötelékeket...

A lényeg, az hogy ha odaviszed neki a pénzed, még papírt is kapsz róla, hogy ilyen meg olyan spirituális szinten vagy, amilyen mértékben ezt még el is hiszed, annyira vagy messze a megvalósítástól. Jómagam egyetlen tanítót ismerek itt Magyarországon, aki a gyógyítást és a gyakorlást is önmagáért csinálja, árlistája nincsen, adományt azért elfogad. És nem csak pénzbeli adományt, pl. felajánlod, hogy kitakarítod a menedékházat stb.

Mondanom sem kell, hogy nincs sok tanítványa, sőt szinte nincs is egyáltalán. Valahogy az embereket nem érdekli a valódi bölcsesség, inkább csak a lila ködbe burkolt spiritualitás, a teázgatás a buddha szobor előtt meg a füstölőillat...

2019. júl. 17. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
Utolsó, meg tudnád mondani, hogy ki ő?
2019. júl. 17. 21:48
 13/21 A kérdező kommentje:
#9 szerintem félreértesz, szerintem teljesen rendjén van, hogy egy vezető kiszámolja, hogy mennyi egy havi megélhetési költsége és próbálja ezt fedezni, ez így van rendjén, mert ha munkát vállalna a tanítás és gyógyítás mellett, akkor nem tudna minőségi tanítói, gyógyítói munkát fizetni. Arról van szó, amikor a mesterek nagy nyereségekkel dolgoznak. Persze én nem tudhatom, hogy ő mennyit költ egy találkozó megszervezésére, de én úgy gondolom, hogy egy hétvégi meditációs tanfolyamra mondjuk a 40ezer forint már nem realitás.
2019. júl. 17. 22:02
 14/21 anonim ***** válasza:
Mo.-n "igen".
2019. júl. 17. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
39%

Kérdező, te így gondolod, más meg másként gondolja.


Amit soknak tartasz, azt ne fizesd ki és ne vedd igénybe!


Van, aki meg tudja fizetni és meg is fizeti - ellenkező esetben már nem működnének, ha nem lenne rá igény és kereslet.


"és nem szabad a pénzt hajhászni a tudással."


Mindenki pénzből él és annyiból, amit neki megfizetnek.


Miért fáj ez neked?


Az irigység nem épp egy spirituálisan emelkedett tulajdonság. :)


Persze, sok mindent nem szabadna, túlárazni sem túl etikus, de amíg van, akinek így is megéri, bolond lenne, ha nem használná ki a lehetőséget és nem bölcs.

2019. júl. 18. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:

Nem vagyok irigy, mindössze nem értem, nem tudom miért feltételezel részemről irigységet, miközben a kérdésemnél és a kommentemnél is a megértésre törekedtem és nem pedig a tekintélyrombolásra és számonkérésre. Ha úgy hangzott, akkor rosszul fogalmaztam, mert nem ez a szándékom.

A szent iratokat olvasva az a benyomásom, hogy a vagyontól függetlenül mindenkinek hozzáférhetővé kell tenni a tudást és a tanítványi láncolatot ugyanúgy biztosítania kell a mesternek tovább elérhetően, mint ahogy ő kapta a tudást. És még mindig nem arra akarok kilyukadni, hogy ne fogadjon el senki adományt. Csak azt jelzem, hogy ilyen árak mellett sok tanítványnak nem lesz lehetősége a közös gyakorlásra.

2019. júl. 18. 10:47
 17/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem az számít, hogy ki mennyit kér el, azért, amit tanít, hanem az, hogy az számodra mennyit ér.

Ha nem tetszenek az árak, ne vedd igénybe őket.

Eleve, a spirituális fejlődés belülről fakad. Szóval lehet úgy fejlődni, hogy semmit sem fizetsz, kölcsön kérsz könyveket, megismered önmagad, sorolhatnám tovább.

A másik része, ha valaki annyi pénzt kér, hogy az tényleg nincs egyenes arányban az általa át adott tudással, akkor az eleve az anyagi javak hajszolását részesíti előnyben. Ebben sincs semmi rossz, ő azon a szinten van, de akkor miért tanít? Egyáltalán mit tanít?

Ha viszont valaki magas árat kér, az azért is lehet, mert nem tudja, hány ember fogja felkeresni. Eleve a havi kiadások is iszonyat magasak. Most képzeld el, hogy van 1-2 ember aki fizet és arra az évre nincs több. Akkor már nem sok az a bizonyos összeg és alapból meg mínuszba is kerül az ember.

Itt csak akkor lehet valaki tanító, ha eleve tömve van pénzzel, valahonnan, mondjuk beleszületett.

Akkor viszont nyit egy iskolát és kész. Ott lehet fejlődni. De a világ nem erről szól, sajnos.

Ha elmész kolostorba vagy más efféle helyekre tanulni, ott is fizetsz. Kertet művelsz, más egyéb háztáji tevékenységet végzel stb. Szerinted a buddhista kolostorokban mit csinálnak?


Sajnos a világ ilyen és a nyugati világban bizony meg kell fizetni a dolgokat, de rajtad áll, megfizeted e?


Mint tanító, ingyen tanítottam mindig, de van aki szóvá tette, hogy miért nem kérek cserébe valamit?

Itt jön az a csavar, ha valaki kiadott egy csomó pénzt valamiért, azt jobban tudja értékelni. Ha viszont valamit ingyen adsz, azt az emberek eldobják maguktól. Mivel nem érzik az értékét.

Szóval pénzt kérni, nem bűn. De mérlegelni kell, kitőlsz kérsz pénzt és akár azt is, mennyit. De lehet árlistát is készíteni.

Az, hogy valakinél ez nem igazán fedi a valóságot vagy túlárazottnak tűnik, ott viszont az ember eldöntheti, igénybe veszi e, de ebből látszik hogy a tanító, bizony nem csupán megélni szeretne, hanem egyfajta gazdagságra is szert tenni. A hitelesség nem abban jelenik meg, mennyit kérnek el, hanem az átadott tudásban, hogy az számodra tényleg hasznos e vagy sem. Ha fejlődsz általa, akkor számodra hasznos. Ha nem fejlődsz, akkor nem.


Te döntesz melyiket veszed igénybe. Fogadd el a masikat, olyannak, amilyen.

2019. júl. 18. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
51%

Kit nevezel 'jógatanárnak'?

Ha azt, aki a most divatos, "jóga" néven nevezett tornát tanítja, akkor az nem jógatanár, hanem sportedző.

Mint ilyen, kérhet pénzt munkájáért.

.

A jóga nem merül ki a különböző pózok gyakorlásában, aA JÓGA FILOZÓFIA, SZELLEMI IRÁNYZAT!

Az igazi jóga tanára nem kér, nem kérhet pénzt.

.

Az a "szellemi vezető", aki pénzt kér, az nem szellemi vezető, hanem annak nevezi magát megélhetése érdekében, ezért 'simán' kókler.

2019. júl. 18. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

#17 elfogadom az álláspontodat, viszont egy kis megjegyzést fűznék hozzá: az eredeti hindu tanok szerint a spirituális út semmiképpen sem magányos út, hanem mindig nálad magasabb szintű mestertel végzett út.

#18 semmiképpen nem a jógára, mint mozgásformára gondolok, hanem a jógára, mint kulcsra az Önvalóhoz és a Legfelsőbbhöz.

2019. júl. 18. 17:42
 20/21 anonim ***** válasza:
80%

Eleve nem tudom, miért kér egyáltalán pénzt.

Ilyen magas szinten már ismernie kell annyira a világ eseményeit, amiből kapásból lenne elég pénze.

És akkor csak olyan embereket fogadna, akikben lát potenciált.

Ha pénzt kér érte, akkor mindenkivel foglalkoznia kell. Azzal is, aki nem érdemli meg.


Ha nem ismeri, ha bármiféle gondja van az életében, akkor NINCSEN magas szinten.

Ha pedig a pénz a célja, akkor hiteltelen.

2019. júl. 19. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!