Kezdőoldal » Ezotéria » Reinkarnáció és karma » Mi a különbség a ciklikus és...

Mi a különbség a ciklikus és a dualista világkép közt?

Figyelt kérdés

Példaul melyik vallásban melyik van, az is érdekelne.

Olyan, hogy holisztikus világkép létezik?



2021. ápr. 12. 07:07
 1/4 Grimfox ***** válasza:
100%

Nem feltétlen van különbség a kettő között. Vannak átmenetek, keverékek is. Egy ciklikus világkép is lehet dualista felépítésű. A ciklikus lényege, hogy maga a világ teremtése, és pusztulása, vagy különböző világkorszakok időnként ismétlik egymást. A dualista világkép két ellentétes pólus harcáról, váltakozásáról, vagy egymás mellett létezéséről szól. Amennyiben például a dualista két pólus váltakozik, körforgásban van, úgy ciklikusságot eredményez.

Tökéletes holisztikus világkép nem létezik, csak olyan, ami több különböző világkép közös pontjai alapján egy kevert világképet alkot.

2021. ápr. 12. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Végülis logikus. A dualizmusban szükségszerűen benne kell legyen a ciklikusság, hogy meg legyen a nem léte is :) , jól mondom?

A kérdést azért tettem fel, mivel hallottam egy buddhista előadáson, sajnos ezt a részét fél füllel, hogy az ő felfogásukhoz szükséges a ciklikus világkép. Mivel a dualizmuban sem találok kivetnivalót, így nem teljesen értettem meg.

És mellékesen megkérdezném, a dualizmusban Istennek van megfelelője?

2021. ápr. 12. 12:35
 3/4 Grimfox ***** válasza:
100%

A nemlét nem része a duális világképnek, és szigorúan a ciklikusnak sem. A nemlét állapota egyikben sincs jelen, csak a megnyilvánulatlan. Ebben a létezés ugyanúgy megvan, csak nem jelenik meg mint világ. A dualitás a létező világra értendő, ahol két ellentétes, de létező erő feszül egymásnak, vagy alkotja együtt a jelenségeket. A dualizmus nem "lét-nemlét" ellentétpár.

A hindu, és buddhista világkép egy tőről fakad. Mindennek az eredete Brahma. Neki is a legmagasabb formája, gyakorlatilag a mindenható. A ciklikusságot Brahma lélegzetének hívják. Mikor belélegzik, és teljesen belélegzett, csak ő létezik, a világ nincs megnyilvánulva. Amikor kilélegzik, a világ is kiárad a gondolatai formájában. A világ akkor van teljesen kibontakozva, amikor a kilégzés csúcsán jár. A köztes állapotok a növekvő, és csökkenő időszakok. A buddhista, és hindu szent időszámítás szerint ezek a korszakok nagyon hosszúak, még a milliárd éves időszakok is eltörpülnek egy teljes ciklus időtartama mellett. Persze ezt képletesen kell érteni, nem ténylegesen szuszog az isten, és abból leszünk. A kiáradás, újra egy pontba gyűlés ciklusairól írnak és beszélnek ilyen szimbolikus formában.

Ha a keresztény isten megfelelőjét keresed a dualizmusban, akkor a manicheizmus, és zoroasztrianizmus Ahura Mazda nevű istene az, ami a legközelebb áll hozzá. A keresztény Atya Ahura Mazda képére lett megreformálva Yahweh istenből. A dualitásban Ahura Mazda ellentétpárja Angra Manyu(vagy Ahrimán). De majdnem minden vallásban, ciklikus, dualista, vagy épp animista vallásban is jelen van az első, nem teremtett, hanem eleve való isten, vagy ha nem is személy, de őserő.

2021. ápr. 12. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, kezdem megérteni már.
2021. ápr. 12. 14:52

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!