Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Altatás » Alvás ellen őrjöngve tiltakozó...

Alvás ellen őrjöngve tiltakozó 1,5 éves. Valami tipp?

Figyelt kérdés

Kislányom 1,5 éves. 9 hónapig nagy mázlink volt az alvással: betettük a kiságyba, és 10 percen belül magától elaludt, nem sírt, nyugiban nézelődött, majd egyszer csak becsukta a szemét és aludt. Ez ment újszülött korától 9 hónapos koráig, mindenki minket irigyelt.

Na de 9 hónaposan (miután megtanult mászni, felülni, felállni) ez megváltozott. Már nem aludt el, sőt le sem feküdt az ágyban magától, csak állt a rácsba kapaszkodva és nézett, egy idő után pedig elkezdett sírni.

Elkezdtük sorra kipróbálni a módszereket: melléfekvés, hátsimogatás, plüssállat, cumi, hordozás, ringatás, de semmi nem volt jó, gondolom azért is, mert soha nem altattuk így korábban, és nem kötötte össze ezeket az alvással.

Mivel napközben kint aludt babakocsiban, megpróbáltuk bent is tologatni, és végül ez vált be. Persze nem ideális megoldás, de ha nem akartuk, hogy órákig üvöltsön este a gyerekünk, akkor nem találtunk jobbat... Az előszobában fel-alá tologatva kb. negyed óra alatt elaludt szépen, és vissza tudtuk tenni az ágyba. Ez ment több mint fél évig... néha próbálkoztunk más módszerrel, de nem volt jó semmi.

Kb. 1 hónapja azonban már a kocsi sem jó neki. Konkrétan tiltakozik az alvás ellen. Az esti rutin (fürdés, törölközés/öltözés, fogmosás, mese...) alatt jókedvű, vidám, de amint az jön, hogy aludnia kellene, elkezd sírni, rázza a fejét, hogy nemnemnem, csapkod minket... nem tudjuk betenni az ágyába, nem tudjuk betenni a babakocsiba, mert üvölt, hogy nem, nem, záporoznak a könnyei...

Megint végigpróbáltuk persze a módszereket, sőt kaptunk kölcsön Adamo hintát is, de abban sem marad meg. Semmi nem jó, mert konkrétan az alvás ellen tiltakozik, és így 1,5 évesen már tud is sztrájkolni ellene.

A nappali és az esti alvásnál is ez van. Végül mindig úgy alszik el mostanában, hogy teljesen kifárad a hisztiben és akkor sírva valahogy elalszik, általában a babakocsiban, mert ott legalább azt elérjük, hogy feküdjön, és akkor abba belealszik... megszakad a szívem érte.

Őt egyáltalán nem hagyják meg ilyenek, hogy melléfekszem, mellébújok... le sem fekszik velem, egyből áll fel, mászkál, menne játszani.

Sose aludtunk vele egy ágyban, de most azt is megpróbáltuk többször, hogy átvinni közénk a franciaágyba, de ott sem marad meg, feláll, mászik le az ágyról...

Ha délután nem altatnám aktívan, akkor simán kihagyná a délutáni alvást; nincs nála olyan, hogy feladja és elalszik. Viszont 1,5 évesen még nyilván szüksége van a délutáni alvásra is, és miután nagy nehezen elalszik, alszik is simán 2 órát, szóval nem arról van szó, hogy nincs már igénye rá. (Párszor volt, hogy kimaradt az alvás, akkor estére kezelhetetlenül nyűgös lett.)

Amúgy éjszaka jól alszik, max. 1 ébredéssel, szóval azzal nincs gond, de az elalvások... kikészít már idegileg, hogy ennyire kétségbeesetten sír, úgy sajnálom... olyan, mintha valamiért félne az elalvástól, de fogalmunk sincs, miért. Mintha valami trauma érte volna egyszer elalváskor, de semmi ilyen nem történt, legalábbis akárhogy gondolkozunk, nem tudjuk mire visszavezetni.

Még rácsos kiságyban alszik, felmerült, hogy lecseréljük-e, de mivel semmilyen más ágyon, kanapén nem marad meg, szerintem nem ez a megoldás. Az unokatesójánál aludt már kisgyerekeknek való házikós ágyban, napközben nagyon tetszett neki az ágy, de amint az volt, hogy aludni kellene, menekült belőle...

Próbáltuk később altatni, előbb altatni, más ruhában altatni, más hőmérsékleten altatni, próbálkozott az apja nélkülem, próbálkoztak nagyszülők, de semmi...


Esetleg akinek hasonló gyereke van/volt, van még valami tippetek...?


Köszi!



2020. okt. 12. 14:56
 1/6 anonim ***** válasza:
76%
Lehet túlságosan sok inger éri napközben, nehezen tudja feldolgozni. Nincs nálatok nagy jövésmenés? Sokat zörög a tévé/rádió? Sokat járkáltok el otthonról? Mindez csak kérdés, nem állítom, hogy ezektől lenne biztosra.
2020. okt. 12. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
58%
Nálunk is hasonló a helyzet. A 20 hónapos lányom mostanában nem akar este aludni. Ő is ellenáll, ha be akarom tenni az ágyába, vagy ha mégis sikerül, minden egyes alkalommal kijön hozzánk. Pedig ő már nem rácsos kiságyban alszik. Mondjuk az az érdekes, hogy a nappali alvásnál nem csinálja ezt, csak este. Sokat sétálunk vele, reggel korán próbálunk kelni, de hiába. Mi sem tudjuk, mitől van ez és mi lehet a megoldás sajnos. Viszont amit az első válaszoló írt, elgondolkodtató. Mondjuk nálunk a tévé nem sűrűn megy, főleg este nem, de ha számítógép igen.
2020. okt. 12. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Ez felmerült bennünk is, de nem hinném. A TV, rádió egyáltalán nincs bekapcsolva, amikor ő ébren van, semmilyen képernyőt nem néz.

Napközben hárman vagyunk itthon (férjem home office-ban), vendégeink heti 1-2-szer vannak, ők a nagyszülők. Ilyenkor nyilván több inger éri, többet foglalkoznak vele, de nyüzsinek nem nevezném, és ahogy írtam, ez heti 1-2-szer van (vagy ők jönnek, vagy mi megyünk). Amúgy néhány hetente találkozunk más rokonokkal (testvéreink és az ő gyerekeik), heti pár alkalommal pedig a lakótelepi ismerősökkel együtt játszóterezünk, akkor van kapcsolata korabeli gyerekekkel napi pár órára. Programokra nem nagyon járunk, inkább kirándulni a természetbe, de ugye csak hétvégén.

Szóval túl sok inger szerintem nincs, viszont az ellenkezőjét sem mondanám, hogy nem fárasztjuk le eléggé; napi kétszer kint vagyunk (játszótér, séta), ilyenkor sokat rohangál a szabad levegőn, itthon is aktív.

Megfigyeltük, hogy tök mindegy, milyen napja van, nyugis vagy mászkálós, hány emberrel találkozott... ugyanúgy tiltakozik, sír, amint szóba kerül az altatás.


Amúgy ha nem alvásról van szó, semmi baj nincs a viselkedésével, nem hisztis, általában vidám, sok minden érdekli, egyedül is szépen eljátszik könyvekkel, babákkal, kisautókkal. Enni is eszik rendesen.

Csak ez az altatás téma rémálom...

2020. okt. 12. 15:25
 4/6 A kérdező kommentje:
Második válaszoló, sajnálom, hogy ti is ezzel küzdötök. És nálatok hogy alszik el végül, egyszer csak annyira fáradt már, hogy bent marad az ágyban?
2020. okt. 12. 15:32
 5/6 anonim ***** válasza:

Akkor én vagyok itt a terrormami. Nekem 19 hónapos lesz nemsokára,de neki már saját ágya van leesésgátlóval. Fixen 8kor van a lefektetés és ebből nem engedek. Ha sír majd megszokja. Én nem engedem felállni,közben simizem. Ha kell erélyesebben is rászólok. Tudom, hogy azért van a hiszti,mert fáradt. Ha sikerül lent tartani az ágyon pár perc múlva alszik. Közben simizem, beszélek hozzá,de nem állhat fel. Az elején nehéz volt,de határozott voltam. Már most 1 hónapja önállóan megy az ágyában és kéri, hogy feküdjek mellé és szinte azonnal alszik. Ha nem olyan fáradt, akkor még fél órát mozgolódik meg simogat,de ez nem gond,mert egy helyben marad. Ha elalszik kiszállok mellőle. Anno,ha 100x kellett vissza fektetni megtettem 100x. Én vagyok a főnök és nem a gyerek. Nekem is jár a nyugalmas éjszaka és én is szeretnék ágyba bújni minél hamarabb. Nem attól leszel rossz anya,mert határozott vagy korlátokat szabsz. A gyerekek rengeteg mindenért képesek sírni,de végülis te vagy a felnőtt,aki meg tudja állapítani,hogy ez a fáradtságtól van vagy mástól. A gyerekek nagyon tudnak manipulálni főleg az ekkorák. Ha látja rajtad, hogy határozatlan vagy és sajnálod azzal "vissza él".

Egyébként gyógypedagógus vagyok és sérült gyermekekkel dolgozom,ahol szintén rettenetesen fontos a határozottság.

2020. okt. 13. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én azt látom a 15 hónapos lányomon esténként (még szoptatom, de azon már nem alszik be, utána jön a cirkusz), hogy az idegrendszere totál rottyon van, a franciaágyra fektetve altatom, mellé fekszem, de forgolódik, rugdos a lábával, sír, feltérdel, rám fekszik, hanyatt vágja magát, ezt legalább fél óráig. Olyan, mint mikor az ember megy haza hajnalban a buliból, és bármennyire fáradt, nem tud elaludni, mert zúg a feje, még ha nem is ivott :). Nálunk nem szól a tv, rádió, max. zene nem hangosan. Az utolsó válaszoló nem tudom, hogy csinálja, bár neki 19 hónaposa van, de én a 15 hónapos lányomnak ebben a félig zakkant állapotában nem tudnám érdemben azt mondani, ne forgolódj, feküdj, szóval itt az erélyesség nem működne szerintem. Jó lenne, ha találnék módszert arra, hogy lehet lenyugtatni estére az idegrendszert.
2020. okt. 19. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!