Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mikor alakul ki a babák...

Mikor alakul ki a babák szemszíne ami meg is marad? Nagyobb eséllyel lesz barna vagy kék?

Figyelt kérdés

Sziasztok, a párom családjába mindenkinek kék vagy szürkés szeme van, de tényleg mindenki a közeli rokonok, nagyszülők, szülők tesók.

Ezáltal a paromnak is nagyon erős kék szeme van.


Az én családomba viszont majdnem mindenki barna szemű, rokonságba van néhány zöld és kék is.

De vagy világos vagy barna szeműek.


Ugye azt állítják, hogy ha az egyik barna másik kék szemű akkor 50-50% hogy kék vagy barna lesz.


Igazából nekünk mindegy is lenne csak érdekelne, hogy mivel a párom családjába a kék szem jobban dominál és sokan vannak akkor nincs nagyobb esély arra, hogy a mi születendő kislányunk is kék szemű legyen?



És mikor fog kialakulni nála a végleges szemszín?

Vagy már születésekor is előre kilehet találni milyen is lesz?



febr. 9. 14:40
 1/9 A kérdező kommentje:
**de vagy világos vagy sötét barna szeműek****
febr. 9. 14:41
 2/9 anonim ***** válasza:
83%

Az én szüleim mindketten barna szeműek, a családban egyedül az anyai nagyimnak volt kék, illetve nekem lett kék. A férjem kék szemű, de náluk mindenki kék. A gyerekünknek egyértelműen kék lett.


A barátnőm barna, a férje kék szemű, ott 1-1,5 éves koráig kék szemű volt a gyerek, aztán fokozatosan sötétedett, most 3 éves, és már teljesen barna a szeme.

Bár azt mondják, hogy általában 1 éves koruk körül már kezd látszani a végleges szemszín, van akinek 5-6 éves koráig is változik..

febr. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
62%

Hát nálunk már kb fél évesen látható volt.

Az is, hogy a fiam szeme kék fog maradni, mert nagyon élénk, világoskék szeme volt (mint nekem és mindkét nagypapájának); és az is, hogy a lányom szeme bebarnul. Eleve sokkal sötétebb kék volt neki, és aztán a pupillája külső részén kezdett el egy barna kis körgyűrű befelé "terjedni", míg be nem barnult az egész szeme (rajtam és az említett két nagypapán kívül gyakorlatilag mindenki barna szemű, az én és a férjem családjában is).

febr. 9. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
41%
Nálunk az egész családban csak apukámnak volt kék szeme. Mindenki másnak barna. Párom családjában mindenkinek barna. A fiunk nemsokára 2 éves lesz, szép világos kék szeme van. Szóval matematikailag sehogy se jön ki, mégis az van neki. :)
febr. 9. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
85%

Nekem mindkét szülőm barna szemű volt, csak a két nagypapa volt kék szemű, no meg én :)

A 16 hónapos kisfiamnak első perctől ugyanolyan színű a szeme, mint nekem, a belső furcsa világos sáv is ott van benne, szerintem már nem fog változni, bár igazából barna semmiképp nem lehetne, mert az apukája is szürkés szemű.

Barátnőm kislánya viszont sokáig kék szemű volt, mégis elkezdett bebarnulni 4 éves kora körül, tehát néha egész későn is változik, pedig en is 3 éves kort olvastam korábban vízválasztónak.

De a barna domináns (nagy betű: B) szín, a kék pedig recesszív (kis betű: k), ahhoz, hogy konkrét esélyt tudjunk számolni, tudni kellene, hogy neked van-recesszív kék géned, vagy teljesen homozigóta vagy. (Nálunk pl. a kékszemű nagyszülőkből eredhetett a kék recesszív gén mindkét szülőmnél.)

Tehát levezetve, ha a párod kék (kk) szeme mellé a tiéd homozigóta barna (BB), akkor eleve kizárt, hogy kék szemű gyerek legyen, mert csak egy domináns barna és egy recesszív kék gént örökölhet minden esetben (Bk), a recesszív pedig csak akkor jelenhet meg láthatóan, ha nincs mellette másik domináns.

Ha viszont neked is van egy kék recesszív géned (Bk), akkor a baba szemszínére a következő esélyek vannak:

- tőled a domináns barnát örökli, párodtól a recesszív kéket (Bk) = barna szeme lesz

- tőled a recesszív kéket örökli, párodtól szintén (kk) = kék szeme lesz

Ebben az esetben valóban 50%, de ha azt vesszük, hogy ha benned nincs egyáltalán kék gén, akkor 0%, hogy kék szeme legyen, tehát összesítve 25%-ot mondhatunk a kék szem esélyére 🙂

És írhatnak itt mások tapasztalatot, a matematikai esélye nem fog változni attól, hogy másoknak pont hogy alakult. Bocs, ha túl tudományos lett 😀

febr. 9. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
77%

Az én fiamnak sosem volt babakék. Újszülöttként is inkább sötétszürke volt vagy nem is tudom, minek mondjam, nem lehetett kivenni pontosan.

Még nincs 1 éves, de már régóta látszik, hogy barna lesz.

febr. 9. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nálunk is ugyanígy van, az én oldalamról dédszülőkig mindenkinek olyan kék szeme van, hogy az az első dolog, amit észreveszel rajtuk, a párom családjában mindenki szeme barna. A férjemnek olyan fekete szeme van, hogy csak fényben látszik a pupillája. Mindhárom gyerekünk sötétkék szemmel született, fél éves korukra már egyértelműen látszott, hogy barna lesz. Végül nekik is fekete szemük lett, örültem volna legalább egy kéknek, de nekem ez a fekete is nagyon tetszik.
febr. 9. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha neked valamelyik szülőd kék szemű, akkor neked is van "kék géned". Úgy 50%, hogy a gyereké kék lesz. Ha mindkét szülődé barna, akkor is örökölhettél egyiküktől kéket, ha az ő szülei valamelyikének volt, de azért lettél barna, mert az a domináns. Szóval felfelé ezt már nem lehet tudni, annyi biztos, amit az elején írtam. Ha van kék géned, akkor a párodtól tuti, hogy kéket fog örökölni, mert neki csak az van. Ha tőled a kéket, akkor kék szemű lesz, ha a barnát, akkor barna. Ha nincs kék géned, akkor nem lehet kék a gyereké se.
febr. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
És az milyen szem ami zöldes kékes, belül pedig barna?:D
febr. 9. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!