Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hogyan számolják a tgyás-t...

Hogyan számolják a tgyás-t 2011-ben?

Figyelt kérdés
Szeptemberben fogok szülni. Utána néztem, és eddig úgy volt, hogy a szülést megelőző év átlagkeresetéből számolták. De most 2011-ben állítólag már változott. Tudnátok nekem ebben segíteni?
2011. jan. 28. 17:37
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem változott, ugyanúgy számolják, a szülést megelőző évben elért bruttó összjövedelem 70%-a.
2011. jan. 28. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy már nem csak az előző év átlagkeresete az alap, hanem az előző 2 évé számít, tehát ha 2011-ben szülsz akkor a 2009-2010. együtt számít :/
2011. jan. 28. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Bocs, rosszul írtam a 2011-es tgyás alap a 2010-2011 év kereseti átlaga
2011. jan. 28. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Rosszul tudod.

A biztosítotti idő szempontjából számít a szülést megelőző két év, nem az ellátás összege szempontjából.

Vagyis a 365 biztosított napnak a szülés előtti két évben kell meglennie, de az összege a szülést megelőző év átlagkeresete alapján kerül kiszámításra.

A táppénzszámítás szabályai nem változtak, nem is értem, honnan veszitek ezt.

2011. jan. 28. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

és mi van ha gyedről szül valaki?

Köszi

2011. ápr. 6. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Ha gyedről szülsz, akkor is ugyanezen szabályok alapján számolják a tgyást, csak annyi a különbség az összegben, hogy ilyenkor a tgyásnak is van maximuma, ugyanannyi, mint a gyednek, 109200Ft jelenleg.
2011. ápr. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

(Elöző vagyok)

akkor egy bizonyos összeg felett gyakorlatilag teljesen mindegy hogy TGYÁSra vagy GYEDre megy valaki mert az összeg tök ugyanannyi, viszont GYEDet úgy sem kaphat tovább mint a gyerek két éves kora. TGYÁSra csak úgy érdemes menni hogy ha az első gyerek és szülés előtt 168nappa veszi ki valaki.

(jól foglaltam össze? csak hogy tisztán lássak.)

Ennek tudatában 3 gyerekkel(36,20,újszülött) igen csak kínszenvedés lesz a következő 3hónapunk úgy hogy apuka itthon van fizetetlen szabin hogy segítsen a gyermekágy alatt... legalább nincs fűtési szezon...

2011. ápr. 9. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem, nem jól:)

A tgyás összege mindig magasabb lesz mint a gyedé, mert a gyedből több a levonás.

Valóban gyedet legfeljebb a kicsi két éves koráig kaphatsz, viszont a gyed nem kívánságműsor, mert csak a tgyás idejének letelte után lehet igényelni, legkorábban a kicsi 140 napos korában, előbb nem jár gyed. A tgyást nem lehet a szülés előtt kivenni 168 nappal, a tgyás 168 napig kaphatod, de szülés előtt legfeljebb 28 nappal igényelhető.


SZóval: a baba születése előtt (mindegy melyik baba, első, második, sokadik) legfeljebb 28 nappal lehet megkezdeni a szülési szabadságot, ami 168 napig tart. Erre az időszakra igényelhető a tgyás, ami az igénylés előtti évben elért bruttó jövedelem 70%-a, és csak szja-t vonnak belőle. (az alapja változhat, attól függően, hogy a jövedelem hogyan alakult az igénylés előtti évben).


A szülési szabadság lejárta után igényelhető a gyed, aminek az alapja ugyanaz, mint a tgyásnak (igénylést megelőző évben elért bruttó jövedelem), a mértéke is 70%, de levonás belőle az szja-n kívül még nyugdíjjárulék is.

2011. ápr. 9. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

nagyon köszönöm! Csak egy valami nem tiszta nekem....

"ami az igénylés előtti évben elért bruttó jövedelem 70%-a"

Mi van ha GYEDen vagyok 3éve???? A GYED 70%a lesz a tgyás, majd a GYED? Vagy az utoljára bejelentett jövedelmem után számolják?Nem mindegy mert ha az előző akkor kevesebb lesz a gyedem a három gyerekkel mint a kettővel, ha az utóbbi akkor meg megint a plafont kapom. Nekem azt mondták nem rég hogy a TGYÁSt mindig az előző fizuból számolják ha gyeden vagyok- ha ez igaz akkor az a segítőkész HRes nem is volt annyira segítőkész mikor azt mondta hogy gyedről gyedre menjek a másodikkal, mert akkor még nem volt plafon a tgyásra csak a gyedre...... :( Ezen így majd két év után már nem sokat tehetek ha jól sejtem.... :( Pedig most nagyon kellene valami kis segítség, csak 2-3hónapra amíg az apuka itthon van és segít az elején....

2011. ápr. 11. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!