Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Valóban árt a babának, ha sok...

Valóban árt a babának, ha sok répát és sütőtököt kap? Mégis mennyit ehet? Mennyi a "sok" és mennyi az "elég"?

Figyelt kérdés

Láttam itt egy másik kérdést, amit ezzel kapcsolatban tett fel egy másik anyuka.


Megijedtem, mert ott azt válaszolták, hogy tényleg csak heti kétszer javasolt sütőtököt és répát adni, mert árt a baba májának a sok A-vitamin.


Tudja valaki, hogy egy héten mennyi béta-karotin tartalmú zöldséget ehet a baba?


Köszönöm!



2012. okt. 20. 14:54
 1/9 anonim ***** válasza:

Ez egy jó kérdés, én is gondolkodtam rajta annak idején, de nem csináltam gondot belőle, hiszen ha 4-6 hónaposan csak répát krumplit meg sütőtököt volt hajlandó megenni, akkor mit csináljon az ember?! :) És hát a fogyasztható zöldségek listája nem is hosszabb, max a cékla, meg a gesztenye... A céklát a védőnő kifejezetten mondta, hogy heti 1x ehet, mert az nátriumban, nitritben gazdagabb, amire vigyázni kell, de a többiről nem mondott semmit. Szóval akkor mégis mit kéne ennie a babának? :)


Úgyhogy nálunk mindegyik nap eszi valamelyiket...

2012. okt. 20. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Céklát csak 1szer??? Akkor mégis hogyan kóstoltassam vele?

Valahogy hozzá kell szoknia az ízéhez, nem? 2 nap alatt nem tud. Nekem azt mondták, hogy minden gyümölcsöt és zöldséget legalább 5 napig kell kóstoltatni úgy, hogy folyamatosan emelem az adagot.

Érdekes, hogy ahány orvos/védőnő, annyiféle javaslat...:)

2012. okt. 20. 15:03
 3/9 anonim ***** válasza:
Szerintem a heti egyet úgy gondolja, ha egy teljes adagot. Ha mondjuk megenne 150g-ot belőle egy adagnak, akkor nyilván ha kóstoltatod, akkor azt elosztod napokra, akkor biztos nem lesz gond. Ja és rosszul írtam, nem nátrium :) hanem nitrát, és nitrit...mérgezést okozhat ha felhalmozódik a szervezetben. És a cékla meg pl a cukkini is ilyen, hajlamos raktározni sajnos. Úgyhogy mivel biztonságos, ellenőrzött forrásból nem tudtam céklát szerezni, nálunk ki is maradt...
2012. okt. 20. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Egyébként még az jutott eszembe, hogy a májat is mondta, hogy hetente csak 1x, gondolom az A-vitamin miatt. Én úgy tudom, hogy a béta karotint nem lehet túladagolni, csak az A.vitamint...


"A túladagolás veszélyétől nem kell tartanunk, a béta-karotinból ugyanis a szervezet csak annyit alakít át A-vitaminná, amennyire éppen szüksége van. "

[link]


Mondjuk lehet ettől még nem szerencsés egy baba esetében, de mivel a cékláról és a májról a védőnőm szólt, gondolom mondta volna, ha ezekkel is vigyázni kellene.

2012. okt. 20. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ez már túlzás....én majdnem minden nap adok répát a kisfiamnak mert nagyon szereti..... annyi hátránya van hogy kicsit szorulása van tőle...nekem sose mondott ilyeneket sem a védőnő sem a gyerekorvos, hogy répát, céklát, sütőtököt heti 1-2-szer....besz_rás...... :D
2012. okt. 20. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én is hallottam róla, de mivel csak ezeket eszi egy fél éves baba, mást nem tudsz tenni. Annyit vettem észre hogy narancssárga lett az orra. De így visszanézve a képeket, nagyon édes. :-)
2012. okt. 20. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Egy éves múlt a kislányunk, és sárga a nózija körül, 3szög alakban... Védőnő, orvos jelenleg répa-sütőtök stopra fogta, heti 1-szer ehet... azért fura ez az egész, mert szinte az összes húsos menüben VAN sárgarépa, szinte sose kapott csak répát...

Érdekesnek tartom, hogy csak annyit alakít át a szervezet amennyi kell, jó gondolatnak tűnik, még utána olvasok.:)

2014. márc. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kisdedkorú (2-3 év) gyermeknek és 7-12 hónapos babának 0,4 mg retinolekvivalens a napi szükséglete. Tehát csak béta-karotinból már fedezni tudja 20 g sárgarépa, 60 g sütőtök, 57 g paraj, 68 g sóska, 133 g sárgadinnye és ugyanennyi sárgabarack is.

Mértékletesség

A béta-karotin túlzott bevitele nem okoz problémát. Ha sárgarépát, sütőtököt nagyobb mennyiségben fogyasztja akár a gyermek, akár a felnőtt, akkor legfeljebb azt tapasztalja, hogy a bőre sárgásan elszíneződik. Nem kell megijedni, de ez annak a jele, hogy a szervezetnek nincs szüksége ilyen mennyiségben az említett növényekre.

forrás: [link]

2014. márc. 15. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Érdemes figyelni a tápszerek, tej illetve tejtermékek, máj és egyéb belsőségek A-vitamin tartalmára is.

Konkrétan pl. a Beba tápszerben is retinil-acetát van.

Ez már a kész A-vitamin, nem csak béta-karotin!


Az A-vitamin előanyaga a béta-karotin, amelyből annyit alakít A-vitaminná a szervezet, amennyire szüksége van. Megtalálható a sárgarépában, a sütőtökben, a céklában, a brokkoliban, a zellerben, a sárgabarackban, a sárgadinnyében, a tojás sárgájában, a sajtban, a májban, a csukamájolajban. (narancsban, lazacban, spenótban, sóskában...)

2014. márc. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!