Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babakocsik, hordozók » Mi a különbség a csatos...

Mi a különbség a csatos hordozó és a kenguru között?

Figyelt kérdés

A Liliputi oldalán láttam csatos hordozót, de nem igazán értem miben más, mint egy kenguru. Mennyi idős kortól lehet csatos hordozót használni? (mármint a baba korára gondolok :-) )

A fiam 3 hónapos múlt, áprilisban szeretnék venni valamilyen hordozót, de nekem ezek a csatos hordozók vagy mei tai-ok a legszimpatikusabbak, tartok a hordozókendő kötögetésétől (hogy nem jól kötöm fel).



2012. márc. 28. 10:01
 1/6 anonim ***** válasza:
88%
A kettő közti alapvető különbség, hogy a kenguruban az ülés rész jóval keskenyebb, így nem biztosítja a babának a szükséges/egészséges terpesz tartást, míg a kendőben, csatos hordozóban stb terpeszt a baba, ez a honlapon látható képen is látszik. Elvileg 6 hós korig kendőt/ utána hordozót javasolnak. Én a liliputi oldalán olvastam :) Nekem rugalmas hordozó kendőm van, küldtek hozzá megkötéses leírást, nagyon egyszerű! Ha betölti a 6 hót, szerintem csatos hordozóra cserélünk mi is, a kendő meg majd jó lesz újra a leendő kistestvérnek... :)
2012. márc. 28. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
88%

Jah, és kaptunk Babybjörn kengurut kölcsön, itthon kipróbáltuk, teljesen kiborult tőle a kisfiam és nekem is olyan furi volt, hogy csak úgy lóg rajtam :s

Barátnőm viszont imádta az övét...

Első voltam.

2012. márc. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

A csatos hordozóban terpeszben van a lába, ami sokkal egészségesebb, és a hordozása is könnyebb, mert vastagabbak a pántjai, kényelmesebb a kivitelezése. Tapasztalat, használtunk mindkettőt, a kenguruban már 7 kilósan is alig bírtam, a Liliputi csatosban 10 kilósan is vidáman hordoztam a hátamon (kenguruval ezt sem lehet), akkor is csak azért hagytuk abba, mert várandós lettem, bevéreztem, és nem mertem kockáztatni.

Ezek a csatosok elvileg háti hordozásra lettek kitalálva, de elöl is lehet. Azt hiszem, olyan 6 hónapos kortól ideálisak, legalábbis háton, de az egész részletesen fent van az oldalon.

2012. márc. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
83%
Ahogy írták előttem is: a kenguru nem biztosít megfelelő tartást, mert hordozás közben a baba lábai párhuzamosan lógnak egymás mellett. Fontos, hogy terpeszben legyenek a lábak, és ezt a csatos hordozó biztosítja (ahogy pl. a mei tai és a hord.kendő is).
2012. márc. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
84%
Gondolatban ülj bele egy vászon kerti székbe, ami térdhajlattól térdhajlatig alátámaszt, a háta felveszi a hátad ívét, majd ülj egy tíz centi széles gerendára, amin csak lóg lefele a lábad és az ágyékodra terhelődik minden súlyod...Ez a különbség:)
2012. márc. 28. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólókhoz a popsitámaszt illetően (mistűzerint a kengurukban a gyerek combjai lefelé lógnak, a természetes és ideális lábtartás újszülött körban az Ú.n. békapóz, vagy M tartás, melyben a gyerek térdei kb a köldöke magasságában helyezkednek el, és a combcsontok egymással 80 fokos szöget zárnak be. Nagyobb gyereknél is érdemes megtartani ezt a lábtartást a csípővápa egészséges fejlődése érdekében, de minimum vízszintes kell legyen a comb. Ezt szolgálja a térdhajlattól-térhajlatig való alátámasztás)

Egyéb fontos különbség még, hogy a kenguruk esetében a hordozó vállpántja a hordozó felőli oldalról indul ki, így a másik oldali (befelé hordozásnál a baba hátánál levő) támla csak az oldalsó hevederek állításával közelíthető a hordozó személyhez. Ez első sorban nem adhat stabil tartást a gyerek gerincének, másrészt a vállpánt kiindulási helye miatt nem követheti az újszülött és kiscsecsemő C alakú gerincének vonalát. Ugyanezen konstrukciós megoldásból ered, hogy a hordozó személy nem érezheti pontosan, hogy a hevederek meghúzásával a gyereknek mennyire szoros a kenguru body része. Ha be tudod dugni mellé az ujjad, akkor ugyan kap rendesen levegőt a gyerek, de nem tartja a gerincét, ha szorosabbra húzod (jelen esetben kb fűző szorosságúra kéne húzni) akkor meg nagyon megnehezíted a gyerek légzését, és ez veszélyes lehet.

A hordozókendőnél, az összes csatos hordozónál, ész összes helyes tartást biztosító hordozóeszköznél a vállpánt a gyerek háta mögül indul ki, nincs a gyerek hasa és a hordozó személy között még egy anyagréteg (vagy legalább igen vékony, és csak a hátrahelyezést segíti). Ebből kifolyólag a hordozó személy érzi a kendő szorosságát (azt szokták javasolni, hogy megkötés után, ha a hordozó személynek nehezére esik a légvétel, akkor lazítson a hordozón addig, amíg az még feszes, de a légvétel akadálymentes).

A gerinc támaszása tekintetében nagyon fontos tudni, hogy semmilyen hordozóeszközben (akár kenguru, akár csatos hordozó, akár hordozókendő) tilos a gyereket a hordozó személynek háttal, arccal kifelé felkötni, mert ez a pozíció az eredeti C görbületet kiegyenesíti, ami nem javasolt (a hát görbületeinek kialakulása a gyerek mozgásfejlődésének eredménye. ezt a folyamatot nem szabad befolyásolni külső eszközökkel egészséges gyermeknél!), ezen kívül a pszichés hatásai sem kedvezőek a gyerekre nézve. A kifelé hordozást sajnos ezek ellenére is a legtöbb kenguru lehetővé teszi, a használati útmutatűban benne van. Még sajnálatosabb, hogy néhány hazai bababoltban kapható hordozókendőnél is előfordul ez a leírás.

Gyakorló csatos hordozó használóként akkortól javasolnék csatos hordozót, amikor a gyerek magától ül, de masszívabb gyerekeknél, akiknél a gerinc izomzat már elég erős, onnantól lehet használni, hogy ha a karodra ülteted, és nem hajlik oldalra a gerince semelyik irányba (+ tartja a fejét). Saját gyerkőcömet 4 hónaposan tettem először csatosba, bár ő eléggé erős baba volt már akkor.

Ha szeretnél venni csatost, akkor a Liliputi sem rossz, de nekem személy szerint a legjobban az Ú.n. popópántos verziók jöttek be, ahol a vállpánt alsó része a gyerek popsija alól indul. Talán a Gremese gyárt ilyet? Nem nagyon emlékszem. A liliputinak ez a pánt a gyerek köldöke fölött indul, és gyerkőcöm kicsit homorított benne, ami ugye nem jó. Egy fokkal jobb volt a Manduca NewStyle. Elég drága, de sok állítási lehetőség van rajta, és az alvócsuklyája az eddig megismertek közül a legjobb. Amit a gyerekem és én is a legjobban szeretünk, az az Encsi-féle csatos.

2012. aug. 1. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!