Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Bölcsődék » Ilyen esetben hol lehet...

Ilyen esetben hol lehet panaszt tenni?

Figyelt kérdés

Tudom, kisebb gondom is legyen ennél, de pofátlanságnak tartom, amit az egyik gondozónő csinált a bölcsődében.

A hozzájuk tartozó gyerekekről konkrétan szakdolgozatot írt.

Áldásom rá, bár nekem így is szúrta a szemem, hogy állandóan munkaidőben ment az egyetemre, stb.

Arról nem beszélve, hogy a munkából többször azért kellett hamarabb eljönnöm (mint utólag kiderült decemberben), mert neki órái voltak és az én lányom volt du. 4-kor (!!!) az utolsó gyerkőc. 8 órás munkarend mellett elég extrém volt megoldanunk az édesapjával, hogy valaki mindig odaérjen érte 4-re, de mint utólag kiderült, a gondozónőnek akár du.6-ig is ott kellett volna vele lennie (eddig van nyitva a bölcsi), ha a 10 óra bent maradást nem haladja meg a lányom. Ebből volt is nagy balhé, az igazgatónő azt mondta, hogy intézkedik és változások lesznek.

Ezek azóta se történtek meg, de ez már nem is érdekel, mert azóta 3-ra megyek a lányomért az újszülött húgával.


Most nem rég hívott fel a gondozónő, hogy szeretné, ha délután aláírnám a beleegyező nyilatkozatot a szakdolgozatához, ugyanis ez kell ahhoz, hogy ő szakmai szemmel a gyerekemről írjon véleményt, vizsgálgassa fejlettségét, stb.

Ráadásul ez ki se derült volna, ha az egyetem nem löki vissza a szakdolgozatát, mert nincsenek meg a szülői beleegyezések.


Mivel én nem egyeztem ilyen be bele sosem, se szóba, se írásba, így kicsit kiakadtam és közöltem, hogy el ne menjen a bölcsődéből, mert beszédem van vele és az igazgatónővel is. Ekkor a hangja kissé elcsuklott, így sejtem, hogy erről a magánakciójáról konkrétan odabent sem tudott senki.

A férjemet felhívtam utána egyből, aki mondta, hogy két anyuka is hívta már őt telefonon ezzel kapcsolatban, hogy mi erről mit tudunk.

Elég pofátlanságnak tartom amit csinált/csinál ez a nő. Nem azzal van a problémám, hogy továbbképzi magát, tanul, hanem azzal, hogy még ilyen dologban is megkerüli a szülőt és csinálja, mondván úgyis aláírjuk.

Szívem szerint nem írnám alá, de alátenni sem szeretnék.

De ha a múltkori dolgait nézzük, az igazgatónő szerintem most sem fog tenni semmit se.

Viszont azért nem szeretném ennyibe hagyni a dolgokat.


2014. ápr. 1. 13:36
 1/9 anonim ***** válasza:
93%

Szakmai etikailag nagy hibát vétett azzal, hogy ELŐRE nem kérte a beleegyezéseteket- ilyenkor még szülőit is szoktak tartani a tervezett kutatás/munka előtt, ahol mindenki elmondhatja a véleményét, kérdést tehet fel.


Illik előre ismertetni a kutatás/szakdolgozat pontos témnáját, a használt vizsgálati módszereket és arra is ajánlani valamiféle altenatívát, hogy aki nem akar ebbe beleegyezni, annak a gyermeke is el legyen látva (pl. ha kameráznak, akkor ne legyen benne vagy kitakarva stb.)

Voltam már néhány alkalommal külső konzulens pedagógiai/szociális témájú szakdolgozatokban is.


A fentiek tükrében- és tényleg NEM bosszúállásból- ha én lennék az a szülő, akinek a gyermekét valamilyen módszerrel a gonodozónő megfigyelte, vizsgálta, írásbeli dokumentumokat, kísérleti eredményeket rögzített, esetleg anamnézist vett fel róla a meglévő dokumentumok alapján- nos akkor joggal lennék felháborodva.


A gyermekeket szigorúan TILOS ilyen célból vizsgálni vagy megfigyelni a törvényes képviselőjük előzetes írásbeli beleegyezése nélkül.

Milyen szakember válik így a gondozónőből, ha már ezt az alapvető körülményt sem tudja vagy akarja betartani?


Amit én tennék:

1. NEM írnám alá a beleegyező nyilatkozatot (utólag egyébként is felvetődik az érvénytelensége, előre pedig hamisítás)

2. Írásban kérném az intézményvezetőjét, hogy szíveskedjen saját hatáskörben intézkedni arról, hogy valamennyi érintett szülő/hozzátartozó pontos- lehetőleg írásbeli- tájékoztatást kapjon arról, hogy mikor, milyen időtartamban, milyen módszerekkel vizsgálták a gyermekeket, milyen módszerekkel történt a kapott adatok elemzése, hogyan garantálták a gyermekek és a család anonimitását (adatkezelésre vonatkozó előírások megtartása), kérném a kapott eredmények és konklúziók részletes ismertetését is.

3. Amennyiben a családomnak valóban többletkiadással járt a gondozó idő előtti elmenetele a munkanapjain, úgy kérném az intézmény vezetőjét, hogy az okozott többletköltséget valamilyen módon kompenzálja (akár a következő havi térítési díjból, valahogyan) vagy amennyiben elég sok óraszám jött így össze, akkor a következő nevelés nélküli munkanapon az adott dolgozó igenis tartson ügyeletet.

Hivatkoznék az intézmény SZMSZ-ére, amelyben ott a nyitvatartás.

Aláíratta veletek egyébként előre a dolgozó, hogy adott napon 4-ig el kell vinni a gyermekeket?

Ha van a birtokotokban ilyen papír, akkor írásban kérném, hogy erről haladéktalanul tájékoztassa:

a. intézmény fenntartóját (általában önkormányzat, esetleg egyház vagy alapítvány)

b. ellátottjogi képviselő

c. érdekképviseleti fórum tagjai (apropó: az a szülő mit szól ehhez az egészhez, aki az ún, fórum vagy köznbapibb nevén szülői munkaközösség tagja?)


Azt még hozzátenném, hogy NEM kell a többségnek "ellenállnia"- elég egyetlen egy olyan szülő, aki nem ért egyet azzal, hogy cselekvőképtelen kiskorúakról felmérést végez valaki önkényesen- már érvénytelen az egész kutatás és szakdolgozat is.

Én konzulensként azonnal visszavágnám- már csak azért is, hogy az illető "kollega" jó alaposan megtanulja, hogy munkakörében semmi szín alatt nem követ el ilyenfokú jogsértést kiskorúakkal szemben.


Lehet, hogy le fognak pontozni a válaszomért, de én etikailag igen súlyos vétségnek tartom azt, hogy segítő szakmában felsőfokú tanulmányokat folytató leendő kollega ezt meg meri csinálni.


Ugyancsak KÖTELEZŐ a szülői beleegyezés abban az esetben is, ha az intézmény valamilyen képzőintézménnyel kötött szerződés alapján ún. gyakorlati hely, kutatási hely- minden egyes szülővel beleegyező nyilatkozatot kell aláíratni, ennek hiányában szigorúan tilos bármilyen kutatás.


Kérlek vedd ezt komolyan.

Nem szeretnék a jövőben olyan "szakemberrel" együtt dolgozni, akinek ilyen alacsony a morális színvonala.


A szakdolgozatot, kutatást újra el lehet végezni, akár pár hét alatt is- nagy érvágást nem okoz.

Legfeljebb nem most, hanem az őszi időszakban adja be újra.

Ezzel jelentős anyagi hátrányt nem fog senki szenvedni, nem tartom kitolásnak, ha -teljesen jogosan- jelzitek, hogy itt komoly etikai vétség merült fel.


Kérlek ne hagyd.

Üdv: egy szakmabeli

2014. ápr. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

... még egy szösszenet: magam is kisgyermekes édesanya vagyok, ún. "tanbölcsődébe" is járt a kisfiam.

Így szülőként is pontosan láttam azt, hogyan működhetnek jól (jogszerűen és etikusan) a dolgok.


A munkám miatt egyébként én a fenti helyzetben nem is biztos, hogy anyagi áldozat és szervezkedés nélkül (babysitter stb.) meg tudtam volna oldani a korábbi, 16.00 előtti elhozatalt.


Ezt csak azért írtam le, hogy lásd: nem csak egy könyvek mellől beszélő "tudós" vagyok, hanem gyakorló édesanya is és így még inkább felháborít.

2014. ápr. 1. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Még mindig az első válaszoló vagyok.

Az egész problémafelvetésemet egyébként írásban tenném meg, az intézmény vezetőjének és azonnal.

Felhívnám a figyelmét arra, hogy intézményvezetőként neki személyes felelőssége van a kialakult helyzetben, hiszen a munkavállaló köteles volt felé is jelenteni a kutatási szándékát és engedélyt kérni az intézménytől/fenntartótól (meg kell nézni az iode vonatkozó konkrét szablyozást).


Ha ilyen teszetosza az intézményvezető és inkább elkenni igyekszik a dolgot, akkor még a szociális törvényre hivatkozva kérném írásban a 8 napos válaszadási határidő megtartását, ezzel egyidejűleg a függelten ellátottjogi képviselő kötelező tájékoztatását (keresd ki a névjegyzékből, hogy a ti intézményetek kihez tartozik- ő egy független szakember, nem áll közvetlen jogvszonyban a bölcsődével, így nem kell attól tartanod, hogy ő is eltusolni igyekszik ezt a helyzetet, ha valóban ilyen súlyosságú).


Amennyiben más szülőkkel is össze tudtok fogni, akkor érdemes egy másik szülőnek eleve a fenntartó önkormányzatnál (általában alpolgármesternek vagy szociális irodavezetőnek vagy az ún. szociális intézményfenntartó osztály vezetőjének címezve kérni egy írásbeli tájékoztatást arra hivatkozva, hogy az ellátást igénybevevőkl törvényes képviselőjeként nem találtok arra pontos szabályozást, hogy mi ennek a menete stb.)


Ha kérdésed van, szívesen segítek, ha tudok.

2014. ápr. 1. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Elég furának tartom, hogy csak mert a gondozónőnek órái voltak, ezért hamarabb hazazavarta a gyerekeket. Ezt nem így szokták megoldani. Lehet olyan helyzet, hogy el kell mennie, pl. nálunk volt, hogy orvoshoz ment, addig átvette a gyerekeket EGY MÁSIK CSOPORT. Így a szülők érdeke nem sérült. Persze ez csak részletkérdés ebben a történetben.
2014. ápr. 1. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
41%
Annyit még hozzátennék, hogy az előző válaszoló véleményét én túl erőszakosnak tartom. Szerintem kiszúrásnak épp elég annyi, ha nem írod alá a beeegyező papírt. Gyermekjogi képviselőhöz, meg a fenntartóhoz fölösleges fordulni. Rálegyintenek, hidd el nekem. Utóbbi főleg a bölcsit védené, komolyabb ügyeket is eltussoltak már, tapasztalatból mondom. Az anyagi kártérítés igénylését meg egyenesen nevetségesnek tartom.
2014. ápr. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

1-3. válaszoló vagyok.


Szerintem amit írtam nem volt erőszakos.

Egyszerűen csak felsoroltam, hogy milyen lehetőségek vannak- az erőszakosság nem itt kezdődik, de az emberek többsége már egy hivatalos levelet és a fenntartó megkeresését is erőszakosságnak tartja.


A gyermek- és ellátottjogi képviselők pedig igenis normális, független emberek és NEM legyintenek a problémákra (nekem ilyen tapasztalatom még nem volt, nem is hallottam, ellenben több olyat is, amikor érdemben tudtak segíteni a szülőknek, intézménynek).

Személyes tapasztalatom az, hogy nyári melegben bölcsiben forró vzí folyt a csapokból valami műszaki hiba miatt (gondolj bele: hőségriadó és a piciknek nem volt iható, lefürdetésre alkalmas víz, csak kb 60 fokos...)- a fenntartó legyintett, senki nem vette komolyan, a szerencsétlen gondozónő hiába futkosott, az ÁNTSZ nem ért ki csak x nap múlva, de itt pl a képviselő tudott "odahatni" és megoldódott ez a műszaki probléma pár óra alatt és a gyerekeknek vittek ki palackozott normális vizet.

De ez csak egy példa volt, sok hasonló esetben tudnak segíteni, személyesen is ismerek néhány ilyen szakembert a különböző területekről.


Úgy gondolom, hogy pont ez a téma (gyermekek jogainak sérülése) az, amivel bátran lehető őket keresni, tanácsot kérni.


Én azt látnám hibás döntésnek és a felelősség elkenésének minden résztvevőtől (intézményvezető, dolgozó, szülők), ha mindenki csak morognak egy sort, aztán a hibázott dolgozó elérné amit akarna minden következmény nélkül.

Senkinek nem kívánom, hogy ilyen etikátlan "szakember" legyen felelős a gyermekéért- mert ha ezt most meg merte csinálni, akkor később sem lesz cseppnyi lelkiismeretfurdalása sem, amikor majhd el akar menni valahová vagy magára akarja hagyni a gyerekeket vagy szülői beleegyezés nélkül akar valamit tenni velük.


Anya is vagyok, nem csak szakember- de mindkét szerepem szerint normálisan, kultúrált hangnemben, de éppen a hatályos jogszabályokra és belső szabályzatokra hivatkozva minden erőmmel azon lennék, hogy megakadályozzam, hogy egy ilyen ALKALMATLAN és VISSZAÉLŐ ember diplomát kapjon.


A kártérítési felelősség ismét csak nem erőszakosság- lehet kedves válaszoló, hogy neked nem okozott volna gondot csak ezért szabadságokat kivenni, vidéki előadást lemondani stb. de előfordulhat, hogy több szülőnek igen. Akkor miért ne kaphatnának írásban egy TÁJÉKOZTATÁST arra vonatkozóan, hogy a kiesett időt hogyan kívánják pótolni/kompenzálni?

Attól, hogy ez egy önkormányzati fenntartású intézmény, még nem mindenható és a szolgáltatónak is vannak kötelességei, nem csak jogai. Ez nem a kommunizmus- szét kell nézni.

(egyébként az intézménynek még szakmai felelősségbiztosítása is van normál piaci alapú biztosítónál, tudtad?)


Kérdező, kíváncsi vagyok, mi történt.

Minden jót.


Ennyi az egész.

2014. ápr. 2. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

a fiaim iskolájában ami egy gyakorlo suli ,is minden évben kérnek beleegyező nyilatkozatot minden gyerektöl ,hogy filmezhetik és tanulmányt írhatnak név nélkül.

viszont ez a muszáj elhozni a gyereket korában mert neki tanulni kell menni nekem se szimpatikus ,hisszen van másik csoport stb.

2014. ápr. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
1-3. válaszoló! Csak az utolsó bekezdésedre válaszolok. Egyszer már írtam, a gondozónőnek semmi joga nincs hazaküldeni a gyereket, ha mégis igen, mert mondjuk nem ér rá, órái vannak, mint jelen esetben, akkor ÁTADJA a gyerkőcöt egy másik nevelőnek. 4-en dolgoznak egy pavilonban, ne már hogy egy se érjen rá vigyázni a kérdező gyerekére! Este 6-ig van nyitva a bölcsőde addig kötelesek megoldani a gyerekek felügyeletét. Nyilván nem lógott el az összes alkalmazott, csak az az egy, aki a kérdező gyerekére vigyázott. Akkor miért nem lehet megoldani? Anyagi kártérítést meg nem osztogatnak puszta jószívből, bizony pereskedni kell érte. De itt nincs miért pereskedni, mikor akármelyik másik nevelő vigyázhatott volna a gyerekekre.
2014. ápr. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Anyagi kártérítés kérdéskörre szeretnék reagálni.Férjem olyan munkahelyen dolgozik ahol napi 8 óra 20percnek meg kell lennie.Plusz 1 nap.Tehát ha 1 hóban 20nap,akkor neki 21 nap szor 8ó 20percet kell bent töltenie.(mi se értjük de ez a szabály).Amikor a kicsivel terhes voltam,volt 2 hónap amikor nem tudta ezt teljesíteni.(legvégén,már ágyban kellett feküdnöm.) Neki is 10%ot levontak 3hónapra a fizetéséől.
2014. ápr. 3. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!