Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Én gondolom rosszul? Tényleg...

Én gondolom rosszul? Tényleg hagyni kell iskolás korú gyerekeket, hogy így válogassanak étkezés-ügyileg?

Figyelt kérdés

A családban van 5 gyerek, mindannyian már iskolások (2-4. osztályosak). Az összes családi rendezvényen azt látom, hogy nekik külön főznek, merthogy "mást nem esznek meg". Ha egyébként van egy csomó tök finom, jó kaja, nekik akkor is kell fasírt meg virsli meg sült krumpli, mert mást nem esznek meg, hiába kínálják őket.

Szerintem amíg a gyerek 2-3 éves, addig még belefér(het) ilyen fokú válogatás, mert örül az ember, hogy végre szilárdat eszik, de azért onnantól kezdve, hogy elkezd oviba járni, ahol kap, amit kap, igenis meg kell tanulnia elfogadni, hogy nem mindig foga alá való a menü, és nem fogja mindenki az ő kegyeit lesni. Nyilván egy családi karácsonyozáson ez kicsit más, de nekem akkor is furcsa, hogy elvárt ez az extra teher a vendéglátótól, hogy még külön aggódjon, vajon megeszi-e az aktuális menüt a gyerek vagy sem.


Eddig is zavart ez egyébként, de nem az én gyerekeim, az ő szüleik tudják, hogy jó nekik (amúgy nem jó nekik, az egyik kislány 12 éves, de már 70 kiló, oké, hogy magas, de konkrétan úgy néz ki, mint egy labda pipaszár lábakkal, ezt ne mondja nekem senki, hogy normális), de most, hogy nekem is úton a baba, igenis elkezdtem azon gondolkodni, hogy vajon hol jön el az a pont, amikor már elvárunk egy bizonyos szintű alkalmazkodóképességet a gyerektől? Főleg megijedtem azért, mert ha a lányom ezt fogja látni és tapasztalni a családi eseményeken, akkor ez lesz az elvárás otthon is, hiába szeretném én egy bizonyos elv mentén nevelni (nincsenek illúzióim, tudom, hogy amint odajutok, megváltozik a nagy elhatározás, de azért az elképzelés még naivan megvan).


Én amúgy nem emlékszem rá, hogy nekem külön főzött volna bárki bármit is gyerekkoromban, nyilván anyukám próbált odafigyelni, hogy ne főzzön direkt olyasmit, amit kifejezetten utálok, de van egy testvérem, aki mindig mást szeretett volna enni, mint én (természetesen :D ), így nem lehetett mindig kikerülni az ilyen eseteket, aztán mégsem maradt meg ez bennem örök traumaként. És nem is vagyok válogatós, megeszem azt is, amit nem szeretek feltétlenül, ha valami gyerekként nem tetszett és nem voltam hajlandó megenni, akkor mehettem éhesen iskolába vagy aludni, és azért az rosszabb volt, mint elviselni az akármilyen nemszeretem kaját ebédre.


Meg az előbb is olvastam egy kérdést a párkapcsolati kategóriában, ahol egy vita kiindulópontja az volt, hogy a pár férfi tagja megette volna a maradék müzlit reggelire, és a 10 éves gyerek nem hajlandó mást reggelizni, és ezen összevesztek. De most nem azért, egy 10 éves gyereknél ez komolyan elfogadható, hogy csak egy bizonyos típusú ételt hajlandó megenni?


Én gondolkodom rosszul, egy naiv és idealizált világban? Vagy most már annyira mások a gyereknevelési elvek ahhoz képest, ami az én gyerekkoromban volt (27 vagyok, azért nem az őskorról beszélünk), hogy ez a normális? Abból kiindulva, hogy a saját családomban egymástól függetlenül 3 szülőpár is így áll hozzá, meg az, hogy a gyakorin is teljesen normálisan kezelik ezt, meg még egy csomó ismerősöm/barátom is így gondolkodik, nem hiszem, hogy ritka jelenségről beszélünk.

Ti ezt hogy csináljátok?


Köszi előre is, és bocsánat a hosszas kisregényért.


2020. febr. 22. 10:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
50%

33 eves vagyok és rengeteg ételt nem eszem meg. Tudod miért? "Azt eszel, ami van, nincs válogatás!" "Megeszed, amit eléd raktam!" "Addig nem kelsz fel az asztaltól, amig meg nem eszed!"

Hiaba nem szerettem mondjuk a paradicsomlevest, meg kellett ennem, mert ez volt és kész. Meg kellett ennem a karfiolt, a rizst, a kelkáposztát. Most a karfiolt ugyan megeszem, de rengeteg dolgot nem.

Én általaban ugy főzök, hogy tudom, a nagyobb is meg fogja enni, mert a kicsinek tök mindegy, mit főzök, amig van benne hús, a nagy sok dolgot nem eszik. Így vagy olyat főzök, amit szeret, vagy igen, külön főzök neki. Nem nagy dolog, hiszen van olyan, amikor én székelykáposztát akarok enni, a férjem chillis babot, akkor 2 félét főzök kisebb adagban. Szeretek főzni amugy is. Mindig 2 verziót kínálok fel a fiamnak, amelyiket választja, azt főzöm. Sőt, van amikor megbeszéljük, mi legyen a menü.

Utáltam gyetekként is, hogy semmi beleszólásom nem volt az ebédbe, ha apám mondjuk káposztás tésztát akart enni, mindenkinek azt kellett, még ugy is, hogy a mai napig ki nem állhatom.

Szóval a kérdésedre a válaszom, minimálisan hagyni kell, hogy beleszólhasson, mit enne ebédre, mondjuk 2 választási lehetőség, amit viszont meg kell ennie, mert ő választotta.

2020. febr. 22. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Az teljesen rendben van, amit mondasz, a kényszer szerintem is káros, szerencsére nekem gyerekkoromban nem jöttek ilyen fenyegetőzésekkel, ha nem tetszett, nem voltam muszáj megenni, és sokszor kérdezte anyukám is, hogy mit főzzön, csak aztán nem mindig az lett, de gyakran fogadta meg a tanácsot. Én alapvetően ezt a vonalat is vinném tovább, mert azért bár szeretek főzni, annyira mégsem, hogy egyszerre háromfélét főzzek, mert apának, a gyerekeknek és nekem mást van kedvünk enni.


De az említett családi eseményeken nálunk általában ilyen svédasztalos felállás van, 10-féle kaja közül választhatnak a gyerekek, aztán mégis inkább kérik a virslit sült krumplival. Az esküvőmön konkrétan párizsit kértek a pincérektől, mert nekik nem tetszett semmi a felhozatalból (nem volt semmi különleges, csak nem a hagyományos "mindenkirántva" rizibizivel volt a menü), és a kisebbik fiú volt akkor 8 éves. Nehogy már ez normális legyen :D

2020. febr. 22. 10:52
 3/12 anonim ***** válasza:
76%

Amelyik gyerek 10 évesen folyamatosan válogat, annak étkezési zavara van. Akár bevallja magának, akár nem.


Tudnék példát a családból...


A lehetséges okok:

-elkényeztetett

-fogyni akar divatból

-már anorexiás

-ezzel ellenkezik a szülővel

-amúgy sem szeret enni, elvan éhen is(ilyen is van)

-megszokta, hogy elé van téve a kedvence, nem kóstol meg új ízeket


Egyik sem normális hozzáállás.

2020. febr. 22. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
89%
Az a jó a válogatós gyerekben, hogy vendégségben/oviban, suliban nem válogat. 😄 Itthon nekem is kiverik a balhét, ha éppen nem hasáb a krumpli, hanem karika, amit a hús alá pakolok a jénaiban. Vendégségben mégis pukkadásig tolják befelé. Főleg ha nagy terülj, terülj asztalkám van, biztosan van közte olyan, amit szeretnek. Nem szólok bele, az egy éves és a 6 éves is azt eszi, amit akar, de az opciók azok, amiket az asztalon lát. Tőlem ehet csak csirkét koviubival, vagy kihalászhatja a francia sali összes kukoricáját, de külön főzni nem kell nekik. Sosem maradtak még éhen. 🙄
2020. febr. 22. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
89%
Teljesen egyet értek veled! Én mindig is ruhelltem a lecsót gyerekkent (felnőtt fejjel már szeretem) illetve a tökfőzeléket sem ettem meg, ha kevés étel maradt másnapra én ettem azt, anya meg kapott az alkalmon hogy ehessenek lecsot. Tehát nem mondom hogy mindenáron tokfozeleket kell erőltetni a gyerekre ha nem szereti de nem főznek neki külön és nem főként nem lenne az hogy én csak ezt meg én csak azt eszem meg! Az én aktuális ezt meg azt nem eszem meg hobortjaimnak sem hódoltak soha mégse lettem lelki sérült....
2020. febr. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
84%
Én épp azt tapasztaltam, hogy az egyébként jó evő gyerek az oviban lett válogatós. Mert hát Pistike se eszi meg a főzeléket, akkor ő sem. Az én kisfiam még csak 8 hónapos, szerencsére jó evő, viszont a férjem családjában is ez a divat, amit te írsz, ha A nem kell, akkor van B, C, D menü (válogatós is lett a sógorom és a férjem is). Kicsit tartok tőle, hogy ha már azt eszi a gyerek, amit mi, anyósom nála is elkezdi a menüztetést.. 😂
2020. febr. 22. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
22%
Régen nekem is voltak elveim ("az én gyerekem biztos nem lesz ilyen"), aztán lett gyerekem.
2020. febr. 22. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
25%
Az én gyerekem 16 éves. Vannak dolgok, amiket nem eszik meg. Nem erőltetem. Minek? Az ízlés meg szubjektív. Ami neked finom, másnak nem és forditva
2020. febr. 22. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
76%
Biztos nem fogja befolyásolni a nevelésed, hogy mondjuk kéthavonta egyszer családi ünnepekkor együtt esztek a más szokású rokonokkal.
2020. febr. 22. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
97%

Mindenkinek megvan a sajat izlese, ahogy ez egy kisgyereknek is. Fiamat a vilagbol kilehet kergetni a tejfolos etelekkel. Nem eroltetem, azt eszik ami jol esik neki. De nem mindig van kulon fozes neki. Csak akkor amikor tudom nincs amit megenne.

Ha semmi nem jo akkor ehet szendvicset

2020. febr. 22. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!