Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha a külön élő szülő szerint...

Ha a külön élő szülő szerint probléma van a gyerekkel akkor az óvoda kérheti a vizsgálatát?

Figyelt kérdés

A szülők elváltak, a kisfiú 5 éves. A kisfiúnak autisztikus tünetei vannak, de az anyuka szerint csak kicsit különc. Az óvoda már szerette volna őt vizsgálatra küldeni a pedagógiai szakszolgálathoz, de mivel anyuka nem együttműködő és nem olyan nagy a baj, mert nem jelent veszélyt sem magára sem a társaira, ezért nem erőltették a dolgot, azt mondták majd jövőre ismét megpróbálják, úgyis küldenék iskolaérettségi vizsgálatra. Ilyen esetben az apa kérheti, hogy mégis küldjék már ebben a tanévben?

Én is próbáltam már beszélgetni az anyukával, de mivel én csak az apa barátnője vagyok (csak barátként), egyszerűen közölte velem, hogy semmi közöm a gyerekéhez. Így elég nehéz bármiben is segíteni neki.


2021. márc. 9. 13:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem hiszem, hogy neked kellene ebben segíteni. Mindkét szülő aláírása kell a vizsgálatokhoz, legalábbis nálunk így kérték.
2021. márc. 9. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Az ovoda azt hiszem kötelezhetné anyukát, ha nem működik együtt, akkor a gyámügyet is bevonhatják.
2021. márc. 9. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
73%

Autista 6 éves anyukája vagyok.


Ameddig lehet, halasztani kell a hivatalos dolgokat, magánban menjen a fejlesztés!


Az a legjobb, ha valamilyen okból(nem autizmus) sikerül plusz egy évet nyernetek, hogy 7 év körül kezdje a sulit, de ha ez nem megy, akkor inkább vegyék fel 6 évesen és ott a suliban derüljön ki, mintsem elutasítsák és egymibe kelljen mennie. Fogalmad sincs, milyen nehéz a beiskolázása egy enyhén érintett gyereknek, már élből elkaszálják őket, mielőtt találkoznának vele, pedig lehet, hogy a gyerek érintettsége csodás iskolai teljesítményét nem hátráltatná és lelkileg sem zavarná, hogy pl zárkózott és nem a társaság középpontja..


De neem, kóddal már el van utasítva.


Szerintem anyuka régebb óta van benne ebben, mint te, és jó oka van rá, hogy nem akarja hivatalos útra terelni a dolgot. Amíg a gyereken csak annyi látszik, hogy különc, addig rendben van. Egyébként csendben megjegyzem, hogy intézmény szülői beleegyezés nélkül is indíthat vizsgálatot amennyiben súlyosabb az eset, sőt, akár a családsegítős gyermekvédelmist is rászabadíthatná a szülőre, ha akarná, de az az igazság, hogy az enyhén érintett gyerekek beiskolázása érdekében rengeteg ovi szemet huny a gyerekek rendszerbe kerülésének megakadályozása érdekében, hogy minden lehetőséget megkaphasson a kisgyerek, ami neki is kellene, hogy járjon. Aztán ha nem megy, elsőben tenni fog róla a suli, hogy a kissrác a rendszerbe kerüljön, ha meg jól teljesít és nincs különösebb gondja a suliban, mindenki örül.


Apuka inkább anyukával karöltve fejlesztésekre hordja, mintsem hogy azon igyekezzen, hogy a rendszerbe kerüljön a gyerek!


Ja és a gyerekem apjának barátnőjével én sem vitatnám meg a gyerekem személyes dolgait és ha a párom csak akkor intézkedne, ha noszogatom és belefolyok, felismerném, hogy egy tutyimutyi emberrel élek kapcsolatban!

2021. márc. 9. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Utolsó, ez azért sántít, mert ha a szülő kezdeményezi a vizsgálatot, és nem az óvoda, akkor a szülő nem köteles elfogadni a vizsgálat eredményét, azaz nem kap a gyerek semmilyen kódot.

Beadja a szülő a szakértői vizsgálat iránti kérelmet, megvizsgaljak a gyereket, utána a szülő kap egy hivatalos visszajelzest, és vagy ott megkoszonni, de nem fogadja el, vagy megvárja, amíg megkapja a szakértői véleményt, és azt nem írja alá, ha olyan van benne, amit nem szeretne. De még ha fel is merül a vizsgálaton az autizmus gyanúja, a visszajelzeskor meg lehet kérdezni, hogy a helyi körülményeket figyelembe véve, hogy érintené ez a beiskolazasat, mert azért a legtöbb általános iskola integrált, és fogad különféle "kódos" gyerekeket is, szóval általában nem csak az EGYMI az egyetlen lehetőség. Normál IQ-jú gyerekeket amúgy sem szoktak az EGYMI-k fogadni, úgyhogy csak mert valaki autista, még nem kerül automatikusan oda.

2021. márc. 9. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A szakértőiben nagyritkán ül csk pszichiáter, aki képes megállapítani azt, hogy a gyerek autista e, akkor is 20 perc alatt hozzá se szól(tapasztalat). A szakértői nem szakértői, csak kisebb dolgokhoz értenek, azt is inkább csak nyilvántartás miatt, a szakértőik továbbküldenek pszichiátriára, ha komolyabb dolgot gyanítanak(pl autizmus). Aztán ha kapsz egy valóban szakértőtől papírt, diagnózist, azt egyből beviszik a rendszerbe, nem tisztik felülbírálni. Semmire sem jó, csak nyilvántartás és könnyítés/fejlesztés kijelölés, amire mások is képesek, és így kikerülöd nyilvántartást. Enyhén érintett gyerekek a legjobban magánfejlesztésekkel járnak a rendszeren kívül élve, ha erre nincs keret, vagy a gyerek súlyosabban érintett, a szakértői kifejezetten hasznos az ingyenes fejlesztések(ami vidéken elég rosszul vannak megtartva) miatt.


De suli előtt állva a kicsit fura gyerek inkább maradjon rendszeren kívül és csinálják magánban a fejlesztést, az állami sem jobb, sőt.. Csak hát ugye ingyen van. Ha a szülő kérte a szakértői vizsgálatot(én úgy tudom ha nem fogadja el az eredményt korábban csak felülvizsgálatot lehetett kérni) és nem kiderül, márpedig ki fog derülni, akkor az ovi nem lesz túl rendes a titkolózó, vizsgálati eredményt el nem fogadó szülővel. Nem tudom, ez az egész azoknak való, akik nem enyhe esetek, vagy pedig rosszabb anyagi körülmények közt élnek.. Ismerek két auti kissrácot szülőstül(pszichiáter magándiagnózis) a szakértőiben nem szúrták ki, ott más "problémát" találtak, vagy az egyik kissrácnál(aspi) semmit. Most kezdi az egyik a sulit, kíváncsi leszek hogy fog menni. Mi kóddal kezdünk, az is érdekel hogy fognak hozzáállni a tanárok, mert az oviban már elkönyvelték "papíros gyereknek" akit az előző csoportjában nem is próbáltak bevonni semmibe, most kicsit jobbfej az óvónő, de most sem erőlteti meg magát, pl a gyerekem tud öltözni, de minden egyes alkalommal öltöztetik meg nyafog, azt hiszik nem képes rá. Vagy pl rajzolásnál nem hiszik el, hogy a gyerek önállóan rajzolta a másik csoporttársának a rajzot a saját ötletéből, mert ilyet nem látnak tőle a csoportban, mert kicsit tiltakozik és befordul, nem tudják(nem is akarnak vele szenvedni, mert szerintük nem tud).


Most megkaptam a tipikus auti jellemzést az oviban az óvónőtől, mintha direkt azokat a részeket figyelte volna, amiket tudja hogy kell, de tévesen. A lányom szerelmes(kölcsönös), a jellemzésben "túlzottan ragaszkodik kiválasztott fiúhoz, öleli, puszilja, nem tart távolságot".. Vagy pl rajzol sárkányt, hercegnőt, szellemeset játszik a gyerekekkel az oviban "képzelete evilági, fantáziája földhözragadt".. Vagy pl "kortársaival nem törődik, közös játékban nem vesz részt" minden egyes nap látom hogy beszélget, játszik, mesél, illetve más anyukák gyerekei is mesélnek hogy együtt játszottak, továbbá az óvónő szerint a gyerekemről mondták, hogy segítőkész.. Nyilván nem tökéletes, de ha egyszer van diagnózis az emberek elkezdik keresni azon a területen a hibákat, amikről gondolják, hogy lennie kell és felnagyítják a semmit.


A gyerekem szerelmes, vannak barátai, fejből meséket találni ki nem létező dolgokról, nagyon ynitott barátságos, kezdeményező, rengeteget játszik másokkal, segítőkész és figyel másokra, aztán naponta egyszer kétszer ha úgy gondolja sérelem érte(vagy valóban érte) berág, énközpontú lesz és nem tud uralkodni magán, megbánt másokat szavakkal, tettekkel és nagyon sokáig haragszik, amíg jogosnak érzi. Ilyenkor hangos és durva, majd ha ez lecsengett nyafogós és passzív. Ezekről egy szó sincs a jellemzésben.


Elméletben fogadnak, gyakorlatban mindenki lepasszolná az ilyen gyerekeket, most volt iskolakeresés, budapesti sulik és környékeik is MIND lepasszolták a gyereket, nem körzetes, sokan vannak, nem tudnak biztosítani fejlesztést, nem bírná, sajnos nem, de volt aki durván elhordott, hogy mit képzelek hogy válogatnék és pont az ő iskolájukat.. 70! iskola utasított vissza, most a körzetesben kezd, ahol 32! az osztálylétszám, ahol valamennyire rendesek, de érződött, hogy muszájból látják el. Sajna a gyerekem nem bírja a többi érintett gyerek társaságát(hisz mind nehezen kapcsolódik, zavaró, hangos, vagy más viselkedést produkál), alapítványi sulik így kiestek, a tipikusakkal jobban kijön.


De van, ahol fogadnak auti osztályban ép értelemmel gyereket EGYMIben, néztem, de nem akartam oda vinni, de komolyan, a beiskolázás HORROR kóddal!


Húzzátok ki amíg lehet kód nélkül és ne apuka barátnője intézkedjen már az apuka/anyuka helyett! Ez nagyon ciki! Ha nem egyezik a véleményed és MEGKÉRDEZTEK, akkor mondd, egyébként ez a szülők dolga, ha a párod meg nem képes kiállni azért, amit helyesnek gondol a fiával kapcsolatban, akkor jól beválasztottál..


Egyébként a tankert is felhívtam suli miatt(mert a bizottság tárta szét a karját, javasolnának ők iskolát, ha létezne, de nincs)javasoltak egy másik járásban "csak" 3 óra távolságra(tömegközlekedéssel) osztályt a gyerekemnek. A gyerekem hány autóban, az kizárva, de úgy is több, mint egy óra lenne az út reggelente csak oda Budapesten át.


Aki tudja, próbálja megoldani a kódmentességet, fejlesztést meg magánban. Ha a gyerek jobban érintett, vagy a család szegényebb, a bizottság hasznos. C

2021. márc. 9. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
5: az en lanyom meg csak 6 hos de ha barmi hasonlo lesz nala emlekezni fogok erre amit most irtal. Ezen a rendszeren meg se lepodok hiszen ez MO... de azert nyilvan dobbenet... letaglozo hogy 70 iskolabol utasitottak el
2021. márc. 9. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Hát még hallani, igazgatót nem tudom mi alapján választanak.. A gyerek magasan átlag feletti iqval rendelkezik és nyitott gyerek, de “egy kis autinak sok lenne a 23as osztálylétszám nem gondolja anyuka?” vagy “volt már autistánk, nem tudott beilleszkedni”, “nem tudom mit képzelnek, hogy a mi városunknak kell ellátni az ilyen gyerekeket, a magáé nem képes rá és ide hozná?” “autistát nem tudunk fogadni, szegregált oktatási intézményt keressen” “azt a listát régen írták és nem frissül, már többször kértük, hogy szedjék le, nem fogadunk autista gyerekeket” “ne higgye anyuka, hogy szabad iskolaválasztás van(de van, ha felveszik), szerezzen lakcímet, ha ide akarja járatni a gyerekét, akkor kötelességünk felvenni”


Nagyon, nagyon durva volt az egész, megalázó.

2021. márc. 10. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Mint már írtam is, csak barátként vagyok jelen a dologban. A válás kimondása után apuka hozzánk költözött, mert a lakáshitel és a gyerektartás mellett nem tudott volna még albérletet is fenntartani. Nálunk meg van elég hely. A kisfiú is itt szokott lenni velünk amikor apás napjai vannak (minden héten péntektől vasárnapig) és december óta a fiam csoporttársa is az oviban.

Kódja már van, mert amúgy anyuka nem lehetne vele gyesen és az emelt családihoz is kellett. Január elején voltak felülvizsgálaton, akkor az addigi F84.8 mellé már F79 kódot is kapott és a végére ezt írta a pszichiáter: "Kérjük a megfelelő megyei szintű szakértői bizottság kiegészítő vizsgálatát, a megfelelő fejlesztések biztosítását."

Anyuka ezt a papírt nem adta le az oviba, mert azt mondta ez nem kötelező érvényű, csak ajánlott. Apuka meg csak egy másolatot kapott, azt meg az ovi nem fogadja el, mert nem eredeti...


A pedagógiai szakszolgálat azt mondta, hogy küldje intézmény és ők akkor hivatalból továbbítják a bizottság felé és úgy fogja megkapni a kisfiú a megfelelő fejlesztéseket.

2021. márc. 10. 10:44
 9/12 anonim ***** válasza:
51%

Nem tudom akkor mi a gond, anyuka észlelte a gondot, kapott diagnózist, biztosan viszi is fejlesztésre magánban és kikerüli a nekik szívás részt, ami valóban nem kötelező!


Szuperül csinálja csak nem akarja az apja barátjának megindokolni a dolgokat, ami teljesen érthető, ugyanis nem tartozik rád. Sőt a gyerek személyes papírjait mutogatni csak barátoknak szerintem nem etikus.


Emelt családi meg gyes a minimum, gyodot is kellene igényelnie, lehet jár is neki(mellette csak 4 órában dolgozhat). Egy enyhén érintett gyereket annyival nehezebb nevelni, hogy az a kb 30 ezer forint, amivel többet kap a minimum, úgy írsz, mintha sajnálnád..


A kisfiú nem csak államilag juthat megfelelő fejlesztéshez, sőt! Csak ugye az állami ingyen van, mondjuk nem tudom hol laktok, de sok helyen elérhetetlen államilag az auti spec gyógyped.. Az a fejlesztés heti 3-4 óra, amiből alkalmanként 15 perc amíg oda vissza kísérik a gyereket, ráadásul online nálunk nincs is megtartva..


Ha valóban a gyerek érdekel és nem az anyukát szekálod, nézz ki a magán kiscsoportos fejlesztéseket(oviban ilyet nem csinálnak) a közeletekben, auti specifikusat(nem mindenhol van, bpn is ritka), mondjuk most nem is mennek, a csoportosan kizárva.. Symbo pl elég jó, de attól függ mivel van gondja a gyereknek, az EMUban is jók vannak..


Anyuka jól informált és szépen intézi a dolgokat, én is így csinálnám, ha lett volna lehetőségem.


A szakértőis SNI besorolástól kell óvakodni, amit kódhoz mérten adnak. Minden auti egyből SNIs lesz náluk sajnos.


A pszichiátertől kapott kódot nem kötelező megmutatnia senkinek, jól tudja, a támogatás meg erre jár, mert ő a szakértő, nem a bizottság.


Szerintem hagyd az egészet, kicsit kevesebb rosszindulattal és beleszólással “csak baràt” gyerek dolgaiba sokaknak megkönnyítenéd az életét.

2021. márc. 10. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Sajnálom, hogy mindenkiben az ártó szándékot véled felfedezni...


Én tényleg aggódok a kisfiúért. Pont az a baj, hogy semmi fejlesztést nem kap, ezt anyuka is elismeri. 5 évesen én nem mondanám apróságnak, hogy csak szavakat mond és azt sem kommunikációként, csak magában mormolja, mert tetszik neki. Nem szobatiszta és az összes játéka az, hogy a keményfedelű könyvek előlapját és az ajtókat nyitogatja. Valóban nem jár sok bajjal, mert nem jelent sem magára sem másra veszélyt, de azért ez ennyi idősen már kevés.


Mi és az apja próbálunk vele képkártyákkal kommunikálni, meg kézjelekkel, de az nem elég. Én itthon csinálom a TSMT tornát a gyerekeimmel, persze a szakember által előírt sorozatokat és gyakorlatokat, de vele nem merem, mert ártani nem akarok neki. Magán fejlesztésre meg megint nem járathatja az apja az anyuka engedélye nélkül.


Mindegy is, itt úgyis csak az jön le, hogy anyuka a szent, mert ő érzi, hogy a gyereknek nem kell fejlesztés és pont.

A segítőkész válaszokat köszönöm. Elnézést, ha kicsit keserű lett ez a hozzászólásom, mert így néhány sor alapján tényleg nehéz lehet átlátni a helyzetet, csak rosszul esett a sok támadás.

2021. márc. 10. 13:57
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!