Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha GYED alatt leszek várandós,...

Ha GYED alatt leszek várandós, akkor a táppénz illetve TGYÁS alapja mi lesz? Az előtte kapott bruttó bérem?

Figyelt kérdés
Mert úgy gondoltam, hogy ha összejön a baba 1,5-2 éven belül, elmennék táppénzre (ha jól tudom, 1 napot legalább kell dolgozni - gondoltam, kivenném az összegyűlt szabikat), apa meg menne gyedre illetve majd gyesre. Lehet ezt így egyáltalán? Nem vagyunk házasok, nem tudom, ez számít-e...
2010. okt. 15. 10:53
 1/4 anonim ***** válasza:
77%
A tgyás a számítási időszakban elért átlagkereset, jövedelem 70%-a. Jövedelemként azt az összeget veszik figyelembe, amely után a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt. A tgyás kezdetét megelőző év január 1. és december 31. közötti időszakból állapíjták meg. Mind a TGYÁS, mind a GYED számításánál a szülést megelőző teljes naptári év keresete adja az alapot. Például aki 2008- január 1-én szül, annál ugyanúgy a 2007.évet veszik alapul, mint aki 2008.12.31.-én.
2010. okt. 15. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Mivel gyeden vagyok, csak szja-t és nyudgíj járulékokat fizetek.

Februárban sültem, addig táppénzen voltam, majd tgyás, aug-tól gyed. Ergo idén semmit egészségbiztosítási befizetésem nincs. Idén biztosan nem szülök... Vagyis így a minimumot kapnám?

2010. okt. 15. 11:12
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha a baba gyed alatt összejön, és gyes alatt születik, akkor két lehetőség van:

Az egyik, hogy az irányadó időszakban (szülést/igénylést megelőző év) nagyobbrészt gyeden voltál, ekkor a második baba utáni ellátások alapja ugyanaz lesz, mint az első gyerekkel kapott ellátások alapja volt.

A másik, hogy az irányadó időszakban nagyobbrészt gyesen voltál, ekkor lesz az alap a minimálbér.


Pl: szeptemberben lesz a nagyobbik 2 éves, a tesó következő év májusban születik. Ekkor 4 hónapot voltál gyesen, 8 hónapot gyeden, vagyis az ellátások alapja a korábbi tgyás, gyed alapja lesz.


Májusban lesz a nagyobbik két éves, a kicsi következő év februárjában születik. Ekkor az irányadó időszakban 8 hónapot voltál gyesen, és csak 4 hónapot gyeden, tehát a tgyás gyed alapja a minimálbér lesz.

Ha meg visszamégy dolgozni, akkor a béred lesz az alap. Ha kiveszed a szabikat, akkor is a béred lesz az alap, hiszen a szabi alatt teljes bért kapsz. Ha táppénzre mégy, akkor meg a betegszabadság (keresőképtelenség első 15 munkanapja) idejére kapott 70%-os bér lesz az alap.

2010. okt. 17. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!

Úgy tervezzük a kistesót, hogy az első gyerkőc 2. szülinpja előtt szülessen meg. Tudom, ember tervez, Isten végez... :)

2010. okt. 17. 17:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!