Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A bruttó fizetésem 198 000Ft,...

A bruttó fizetésem 198 000Ft, és tudni szeretném, hogy mennyi táppénzre számíthatok, mert idén októberben fog megszületni a babám!? Tavaly decemberben 198 000Ft jutalmat is kaptam, de nem tudom, hogy ez befolyásolja e a táppénz összegét?

Figyelt kérdés
2009. márc. 16. 16:02
 1/1 anonim ***** válasza:

Általánosságban leírom a szabályozást:


1. TÁPPÉNZ

Ez ugye nem terhes ellátás. Ezt a munkáltató fizeti 2 hétig, aztán az állam. A fizetéshez igazodik. (asszem 70%-a)


2. TGYÁS (terhességi gyermekágyi segély)

Ezt a szülés után kapod 168 napig. Dönthetsz úgy, hogy felveszed a szülés tervezett időpontját megelőző 28. naptól, akkor innen számít a 168 nap. Ez a fizudhoz igazodik (asszem 70%-a).

Erre csak az anya mehet.


3. GYED (gyermekgondozási díj)

Ez a TGYÁS lejárta után jár. Ez is a fizuhoz igazodik (70%-a), de maximalizálva van, a hatályos tv szerint 100.100 Ft-ban. Erre már mehet akár az apuka, akár az anyuka (esetleg nagyi is...)

GYED mellett nem lehet dolgozni, nem lehet más jövedelmed.

Ez maximum a gyerek 2 éves koráig jár. Ha hamarabb el akarsz menni dolgozni, akkor hamarabb kell váltani GYESre. De szerintem akkor ezt számolhatjuk úgy, hogy 2 éves korig jár.


4. GYES

A GYED után következik, legkésőbb a gyerek 2 éves korától. Persze ha hamarabb akarsz visszamenni dolgozni, akkor hamarabb kezdődik. Ez nem fizuhoz igazodik, hanem tv-ben van lefektetve (asszem a nyugdíjminimummal egyenlő - ez olyan 26e Ft körül van jelenleg). Normál esetben úgy tudom a gyermek 3 éves koráig jár.

A GYES mellett már lehet dolgozni. Ezt is felveheti akár az apuka, akár az anyuka (vagy aki akarja...).


5. Anyasági támogatás

Ezt csak zárójelesen említeném meg, mert ez egy egyszeri kifizetés, amit a szülés után kapsz.


Neked is javaslom a minisztérium illetékes osztályát. Telefonon is nagyon segítőkészek és nagyon pontosan ismerik a szabályozást!

A kiszámításokat is megkérdezheted tőlük, de a könyvelő is tudja!

2009. márc. 16. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!