Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » GYED kérdés 2. baba után?

GYED kérdés 2. baba után?

Figyelt kérdés

Akinek több mint 2 év van a 2 babája között, tehát a második baba a GYES alatt születik, annál hogy alakult a második GYED? Ugyanannyi mint a korábbi?

Mert én úgy tudtam, hogy ugyanannyi lesz, mint az első baba után, de már nem egy olyan kérdést olvastam, hogy kevesebb lett, és nem értem az egészet. :(

Mi úgy tervezzük a kistesót, hogy kb 2,5 éves lenne az első gyermek, amikor megszületne a testvére.

Kérem, csak azok válaszoljanak, akik biztosan tudják a választ! Köszönöm előre is!


2010. dec. 7. 18:35
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az attól függ, mikor születik a tesó.


Úgy számolnak, hogy megvizsgálják az irányadó időszakot (szülést, vagy igénylést megelőző év).

Ha akkor nem volt 180 bérezett napod (munka, szabi, betegszabi ilyen nap), akkor megnézik miért nem volt.

Ha azért mert az irányadó időszakban nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyeden, vagy tgyáson voltál, akkor a következő baba utáni ellátások alapja a szerződés szerinti béred lesz.

Ha nagyobbrészt gyesen voltál, akkor meg a minimálbér.


Ha pl. a nagyobbik májusban tölti a kettőt, és a kicsi következő év januárban születik, akkor az irányadó időszakban 7 hónapot gyesen voltál, alap a minimálbér. Ha ugyanabban az évben megszületik, mondjuk novemberben, akkor a tgyás alapja egyértelmű, a gyed alapja viszont nem ugyanaz az év lesz, de így az irányadó időszakban lesz 5 hónap gyed, és két hónap tgyás, vagyis ismét a szerződés szerinti bér az alap.


Általánosságban elmondható, hogy ha 2,5 év lesz köztük, akkor a szerződés szerinti béred lesz az alap, vagyis nem lesz kevesebb a gyed.

2010. dec. 7. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, de szerintem nem így van, bemásolom mit találtam az OEP honlapján:


"A gyermekgondozási díj összegének megállapításánál csak azokat a jövedelmeket lehet figyelembe

venni, amelyek után a biztosítottnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell fizetnie. "


"Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt

közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított

ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint

a minimálbér. "


tehát szerintem a lényeg:

- ellátás nem képezheti másik ellátás alapját

- az ellátás alapját képező összeget veszik figyelembe, vagyis a korábbi munkabéremet, tehát ez lesz az új GYED alapja is.


Legalábbis én így értelmezem, és így tudtam eddig is, de egyre több kérdés van, ami megzavar. pl ma is volt egy, az anyuka fele annyi gyedet kapott mint amire számított

2010. dec. 7. 22:47
 3/6 A kérdező kommentje:

hú most látom ám, hogy a felsorolásban nincs benne a GYES !! akkor mégis neked lesz igazad ! ? ?

tehát ha a GYES elhúzódik, akkor azt is figyelembe veszik?

ez nem jó :(((

2010. dec. 7. 22:50
 4/6 A kérdező kommentje:

lehet hülye vagyok de még mindig nem értem, azt írják, hogy "A gyed összegének megállapításánál csak azokat a jövedelmeket lehet figyelembe venni, amelyek után a biztosítottnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell fizetnie. "

De a GYES után nem kell ilyet fizetni, akkor miért veszik

figyelembe?

2010. dec. 7. 23:00
 5/6 anonim ***** válasza:

Mert a törvény azt írja, hogy ha nem volt 180 bérezett napod (olyan nap, amikor bért kaptál, amiből vontak egészségbiztosítási járulékot), akkor megvizsgálják miért nem volt. Ha azért, mert gyedben, tgyásban, táppénzben részesültél, akkor az ellátás alapja a szerződés szerinti béred lesz.

Minden egyéb esetben (ide tartozik a gyes is) meg a minimálbér lesz az alap.

2010. dec. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A gyedet és a gyest csak akkor veszik figyelembe, ha egyetlen bérezett napod sem volt.

De akkor sem lesz alapja a következő ellátásnak egyik sem, csak abban mutatnak irányt, hogy a szerződés szerinti bér legyen az alap, vagy pedig a minimálbér.

Ha gondolod nézd meg a törvényt:

[link]


48§.

2010. dec. 8. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!