Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Aki jártas ebben, vagy hasonló...

Aki jártas ebben, vagy hasonló tapasztalata van elmagyarázná a tutit? Kistesó vállalása és anyagiak.

Figyelt kérdés

Már össze vagyok teljesen zavarodva, mindenhol mást hallok. Novemberben lesz két éves a gyerkőc, és szeretnénk tesót. Ő már ugye gyedben biztos nem fog születni, de még gyedben megfoganhat (amúgy meg ha szeptemberig nem jön össze, akkor visszamegyek dolgozni). Szóval jó esetben, ha pl. jövő áprilisban születik, akkor mit kaphatok. Korábban bruttó 300.000 volt a fizum, elég magas táppénzt kaptam, a tgyás még magasabb volt, most max gyedet kapok.

Ha összejönne a tesó, akkor a gyed után érdemes kivennem a szabikat (az hány nap?) és utána táppénzre mennem? Vagy már az is kevés? Ha 2012 áprilisában születne, akkor ugye még 2012 októberében kapnám a gyedet, aminél a 2011 év lenne az alap, ahol 11 hónap gyed van és 1 hónap gyes lenne. Hogy van ez? Tudja valaki tuti biztosan, hogy mennyit, hogy kaphatnék? A tgyás a maximum gyed lenne? Vagy ahhoz kéne dolgoznom valamennyit? Emlegetik sokan a 180 nap munkanapot, de az nem változott meg 360-ra? Köszi előre is a választ!


2011. jún. 1. 20:48
 1/3 anonim ***** válasza:

365 biztosításban töltött nap kell, de neked ez a leírtak alapján megvan.


Az összegét az igénylést közvetlenül megelőző évben elért jövedelemből számolják - itt kell a 180 nap, ami 180 bérezett napot jelent (ilyen a munkanap, a betegszabi, és a szabi). Ha nem volt ilyen, akkor a tgyásnak is lesz maximuma, annyi, mint a gyednek, csak kevesebb belőle a levonás.


Ha 2011 az alapja a gyednek, amikor gyeden vagy nagyobbrészt, akkor az előző gyed alapja lesz ennek a gyednek is az alapja, vagyis ugyanannyi lesz, mint korábban.


Szabi a tgyás idejére és a gyed első évére jár, ez valamivel kevesebb, mint másfél évnyi szabadság, plusz ami még esetleg szülés előtt bentmaradt.


Mindent összefoglalva: ha a kistesó 2012 július előtt megszületik, akkor ugyanannyi lesz a gyeded, mint most (kivéve ha a minimálbér emelkedik, mert akkor több), de ha nem dolgozol le 180 napot, akkor a tgyás jóval alacsonyabb lesz, mint korábban.

2011. jún. 1. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő válaszod, ez a része akkor tiszta. Már csak annyit kérdeznék, hogy gyes helyett ilyenkor táppénzre el lehet menni? És az kb. mennyi lesz? Azt is a br. 300-ból számolják? Úgy tudom, hogy ez is megváltozott a két évvel ezelőttihez képest, mert én még 70%-on voltam, de talán 60%-ra és egy napi maximum összegre változott?
2011. jún. 2. 13:26
 3/3 anonim ***** válasza:

Mehetsz gyes helyett táppénzre, bár kevesebb lesz a táppénz mint korábban (akkor is 60% volt, a betegszabi volt 70), mert a napi maximum összege 5200Ft bruttó.

De így is vagy 5-ször annyi, mint a gyes:)

2011. jún. 2. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!