Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mik a legszebb régi magyar nevek?

Mik a legszebb régi magyar nevek?

Figyelt kérdés
2011. jún. 24. 22:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%
Ha ősi is számít, akkor Bulcsú - a fiam is az épp ezért.
2011. jún. 24. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Regi vagy Osmagyar?


Ha regi akkor kedvenc ferfi neveim a Laszlo Gabor es a Peter.

Noibol Anna, Julia es Sara.

2011. jún. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
95%

Szia!

Nem tudom, tudtad-e? A magyar személynévadás legősibb típusa a "pogány kori" vagy világi névadás, amely az egyházi eredetű keresztnevek elterjedése előtt volt használatos.Ekkor minden személy csak egy nevet viselt, és ez a név szoros kapcsolatban állt az elnevezett személy valamely külső vagy belső tulajdonságával (pl. Vak, Hazug, Munkás, Vörös, Csipa, Csorba stb.)

Jellemzőek voltak a foglalkozásra utaló nevek.

Testalkatra vonatkoznak a következő férfinevek:

Nagy, Nagyod; Erő, Erős, Erőka; Hitvánd (ez lehet óvónév is; vö. 15. csoportot), Keménd, Csepke, Kurta, Gyenge.

Nemre, rokoni viszonyra, nőknél anyaságra vonatkozó nevek:

Ős, Őse, Fiad, Fiacs, Árva, Árvád; Vőd.

Haj és bőr színe:

Fekete, Feketéd, Kese, Sződ, Szőke; Vörös; Fehér, Fehera, Fehérsa, Tar (kopasz) Tarka.

Jellemre, lelki tulajdonságra vonatkozó nevek:

Szökő (szökevény); Késő, Későd; Váró, Várós; Hamard; Féltő; Tagadó; Bízó, Bízód, Bizatlan (megbízhatatlan vagy bizalmatlan); Hisz, Nemhisz, Nemhű, Hitlen; Nyugalom; Hatalmas; Szerető, Szerelmes; Örömed, Örömes; Szomorú; Keserű; Haragos; Bosszú; Hazug, Hazuga; Álnok; Jód (jó), Jóember, Jámbor, Jólegény; Gonoszd; Buta; Tanács; Utáló.

Társadalmi helyzetre utaló:

Szolgád, Munka, Munkád, Ajándok, Adomás (a szolgát ajándékba kapták), Vásárd (vásáron vették), Hivatal (belső cseléd), Segéd, Faluvéne. Vagyonos nemesi osztályra mutat, de lehet jobbágyok közt gúnynév vagy az urasághoz tartozást is jelentheti az Uros, Urod, Uraj, Ura, Bódog (gazdag), Bő(Bős(Bőd (jelenthet ''gazdag''-ot is, de származhat a török begh (vö. bég és bej) méltóságnévből is), Vagyos (vagyonos), Szegény.


Érdekes,nem? Nem valami szépek,de régi és magyar nevek voltak :)

Egy kis statisztika a végére:

"A régies magyar nevek között gyakorisági sorrendben főként az alábbiak fordulnak elő:

-Bence, Zsolt, Csaba, Szabolcs, Levente, Zsombor, Botond, Bendegúz, Csongor, Csanád, Hunor, Álmos, Koppány, Előd, Lehel."

2011. jún. 24. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Volt már hasonló kérdés: http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__egyeb-..

Nekem fiú nevek közül a Levente, Csongor, Zalán .

Lány nevek közül: Réka, bíborka, Villő, , Csenge tetszik

2011. jún. 24. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
73%

Szia!

Az én fiaim Bulcsú és Zalán,nekem ezek a legszebb magyar nevek:)

Tetszett még a Hunor is,de azt a férjem elvetette,szerencsére,mert ma már az is elég gyakori

2011. jún. 25. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A legszebb magyar név az Emese.
2011. jún. 25. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Gyerekeim nevei,fiaim:Gergő és Levente

lányom:Csenge

2011. jún. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
45%
Nekem nagyon tetszik ilyen nevek közül a Margit, a Magdolna és a Zsuzsanna!
2012. jún. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Emili ^^ ***** válasza:
0%
A Mária szerintem szép, DE(!!) csak Marcsiként tetszik jobban. A Katalin is aranyos, Péter nagy kedvencem.
2016. jan. 9. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Ott van a Magyar Országház. Nem mond, hogy nem szép.
2021. márc. 18. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!