Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyed alatt született második...

Gyed alatt született második gyerekem. Igényeltem a Pici után újból a TGYÁST, az viszont sokkal kevesebb mint az első után (sőt a GYED-nél is). Ez lehetséges?

Figyelt kérdés
Kislányom 2010 márciusában született. Vele kaptam 102.000Ft TGYÁST, majd 89.000Ft GYED-et. Kisfiam most 2011 szeptember elején született. Igényeltem utána a TGYÁST újból, hisz úgy tudtam, hogy mivel a GYED alatt született a Fiam (tehát a nővére még nem töltötte be a 2. életévét) így jogosult vagyok ugyan arra az összegű TGYÁS és GYED-re, mint kislányommal, tehát a béremet veszik figyelembe. Erre megjön tegnap az értesítés 55.000Ft-ról. Hát sokkot kaptam... Bementem a munkaügyre és azt mondta az ügyintéző, hogy mivel a 2010-es évben nem dolgoztam (TGYÁS és GYED-en voltam) így a minimálbérből számítják már a második gyerek után járó segélyeket. De két ismerősöm is így szült és mindketten szinte ugyan azokat az összegeket kapták, mert 2 éven belül szülték a másodikat és akkor még elvileg a szerződéses bért veszik alapul újból. Akkor most ki tudja roszul??? Teljesen összezavarodtam :(
2011. okt. 5. 21:38
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:

És az az 55.000 Ft egész hónap, nem lehet hogy tört hónap?


Én úgy tudom hogy a minimálbér kétszeresét veszik alapul, ha nem volt meg a szülést megelőző évben, illetve a szülés évében összesen 180 bérezett napod (mivel GYED-en voltál)


Az OEP honlapján ez van:

Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2011-ben 156.000 Ft) harmincad része.

Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.


Itt találod a teljes szöveget:

[link]

2011. okt. 5. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy megfejtsük a kérdést, egy csomó dolgot kellene tudni.

Alapesetben abból a jövedelemből kell számolják a tgyást, amiből az első babádra számolták a gyedet, vagyis lehetetlen, hogy ilyen keveset kapj.



Mikor született a második baba?


Szerintem elszámolták (gyakran előfordul), vagy tört hónapot kaptál. Ugyanannyi kellene legyen a tgyás, mint az első babával.

2011. okt. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
Igen, ugyanannyit kellene kapnod mint az elsővel, ez biztos! Azért mert bár nem dolgoztál az igaz de mivel azért nem dolgoztál mert Tgyáson, gyeden voltál ezért a szerződésed szerinti bér az alapja megint. Amit az első ír az akkor érvényes ha gyes alatt szül valaki annak is a vége felé.
2011. okt. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat!

Amiből összeállt ez az összeg: szeptember 5.-ig régi GYED (szept. 5.-én született a Pici) és utána új TGYÁS. Tehát igen tört hónapról van szó, na de ha 26 napra kb 50.000 az új TGYÁS, akkor egész hónapra sem lesz sokkal több. Vagy rosszul gondolom?

Nagyon köszönöm a jó hírt, ma megyek is megint beszélni vele. Csak az felfoghatatlan számomra, hogy nem volt még ilyen esete, ahol GYED alatt születik második baba??? Hisz már régóta ő van ott. Nekem azt magyarázta, hogy minimálbérből kell számolnia már (nem kétszereséből). És akkor még a legjobb megoldás, ha vissza igénylem a Lányom után a GYED-et. Eszébe sem jutott, hogy szerződéses béremet vegye alapul.

2011. okt. 6. 07:48
 5/32 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok. Azért majd írd meg mit intéztél!


Ha mégis úgy számolnák ahogy én írtam, akkor az ugyanannyi mint a maximum GYED, de annál kevesebbet semmiképp sem kaphatsz.

2011. okt. 6. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 A kérdező kommentje:
Voltam benn és csak azt magyarázza, hogy az ő gépe a 2010-es jövedelmemből számítja és mivel az csak a TGYÁS meg GYED volt a Lányom után, tehát segély és nem bér, mivel nem dolgoztam, így a minimálbért veszi alapul. FELROBBANOK!!! Most mit csináljak vele???
2011. okt. 6. 11:28
 7/32 anonim ***** válasza:
100%

De a GYED nem jövedelem, hanem ellátás. Ellátás pedig nem képezheti másik ellátás alapját (legalábbis nekem ezt mondták egyszer)


Hogy mit tudsz tenni? Hívd fel, vagy menj be az OEP-hez, nekik meg kell tudni mondaniuk pontosan. Meg van pár babás oldal, ahol ingyen válaszolnak TB szakértők. Érdemes utánajárni, mert valami biztos nem jó.

2011. okt. 6. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:

Ezt találtam, szerintem ingegyenes, de azért olvasd majd el

[link]

2011. okt. 6. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:

Hívd fel a bérszámfejtődet, és mondd meg, hogy olvassa el az eb törvény 48§-át, abban teljesen egyértelműen le van írva (gondolom ott hibázott, hogy nem olvasott tovább), hogy amennyiben nem volt 180 bérezett nap, úgy az alap a minimálbér. Ha továbbolvasta volna, akkor látta volna, hogy KIVÉVE, ha azért nem volt 180 bérezett nap, mert tgyásban, gyedben, táppénzben részesültél, mert akkor az utoljára kapott ellátás alapja lesz a következő ellátás alapja is (vagyis az a jövedelem, amiből 2010-ben a gyedet számolták).



És az egyik válaszolónak: a szerződés szerinti bér CSAK és KIZÁRÓLAG akkor alapja az ellátásnak, ha az igénylő kevesebbet keresett, mint a minimálbér. Ha többet keresett, akkor a fentebb írtak igazak.

2011. okt. 6. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 A kérdező kommentje:

NAGYON köszönöm a válaszokat!

Főleg kedves utolsó Neked a paragrafust. Rákerestem az egész törvénykönyvre, az odavágó részeket kimásoltam - értelmeztem a hölgynek és már küldöm is neki az emailt, hogy korrigálja már az összeget!!! Remélem ez hatással lesz végre!

Köszönöm mégegyszer!

2011. okt. 6. 13:20
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!