Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Jogosult vagyok GYED-re? Mi...

Jogosult vagyok GYED-re? Mi tartozik bele a Gyed-hez szükséges biztosítási időbe?

Figyelt kérdés
Jelenleg TGYÁS-on vagyok, munkaviszonyom még az előző gyermekemnél megszűnt. Az utóbbi két évben Gyes-en voltam első gyermekemmel 2011 január 5-ig, majd álláskeresési járadékon 2011 április 28-ig. 2011. április 28-án megszületett második gyermekem, onnantól kaptam a Tgyás-t 2011 október 12-ig. Akkor beadtam az igénylőlapot a gyedre, majd ma jött a telefon, hogy el fogják utasítani kérelmem, mert nincs meg az elegendő biztosítási jogviszony. És mi számít biztosítási jogviszonynak?
2011. nov. 7. 10:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Teljesen jól jött a telefon. Az már egy sajnálatos történet, hogy lehetett volna másképp is :(


(Az biztos, hogy nem az elegendő biztosítási jogviszony az indok, hiszen a gyednél is a szülést megelőző állapotot nézik, ha a tgyásra volt elég napod, akkor a gyedre is lesz.)


A magyarázat:

A tgyás akkor is jár, ha az igénylést megelőző X napon belül szűnik meg a biztosítási jogviszony, de ekkor már csak passzív jogon jár a tgyás. (A te esetedben ez volt, hiszen a járadékot a szülés napján még kaptad.) A passzív tgyás pedig nem számít biztosítási jogviszonynak, így nem jár gyed, hiszen a gyed feltétele az élő biztosítási jogviszony vagy az, hogy a bizt. jogviszony a tgyás ideje alatt (!) szűnjön meg. Neked a tgyás előtti napon szűnt meg.

Azt tudtad volna csinálni, ill. lehet, hogy tudod még, hogy pár napra elmész újra álláskeresési járadékra. Ha anno szüneteltetted, és maradt pár napod, akkor csak aktiváltatni kell. Ha pont akkor szűnt meg, akkor újra kell igényelni - nem tudom, hogy a mostani szabályok szerint pontosan mi a helyzet. A lényeg, hogy ha akár egy napra visszamész járadékra, akkor újra van biztosítási jogviszonyod, ergo, azt szüneteltetve igényelheted a gyedet.

2011. nov. 7. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!